BAYRAMIN BİR KISMINI ALMANYA’NIN HANNOVER KENTİNDE GEÇİRDİM

Aylarca önce, Alman arkadaşım Günter Meyerhoff beni doğum gününe ve evinde verilecek konsere davet ettiğinde takvime bakmadan kabul etmiş ve uçak biletimi almıştım. Bayram yaklaştığında Almanya’ya uçacağım tarihin Bayramın ikinci gününe rastladığını üzülerek tespit ettim. 16-21 Ekim tarihlerinde Hannover’de idim.

Arkadaşımın doğum gününü birlikte kutladığım gibi iki gün sonra tertiplediği ‘ Ev Konseri’ ne (Haus Konzert) de katıldım. Bir başka yazımda bu konser hakkında sizlere bilgi sunacağım.

Hannover’de bulunduğum günlerde orada yaşayan dostlarımla bir araya geldim. Ziyaretlerimden birisinde rahmetli hemşehrimiz Vahit Terlemez’in eşi Müzeyyen hanım ile yine rahmetli hemşehrimiz Hikmet Burhan’ın eşi Sevim hanımla buluştum. Sevim hanımın evindeki bu birlikteliğimizde Vahit’in oğlu Serhan da bulundu. İşleri nedeniyle bu buluşmaya gelemeyen Hikmet’in oğulları Nejat ve Mustafa orada iken beni telefonla arayarak bayramımı kutladılar. Kendileri ile uzunca konuştum.

Daha önceki yazılarımda da bahsettiğim gibi Vahit ve Hikmet 60’lı yıllarda Hannover’e geldiler. Daha sonra ailelerini Almanya’ya aldılar ve Almanya’ya yerleştiler. O yıllarda küçük birer çocuk olarak tanıdığım Sibel ve Sara Terlemez ile Nejat Burhan şimdi 50 yaş civarındalar.

Almanya’da ikinci kuşak olarak büyüyen bu gençler tamamen Almanya’daki yaşama uyum sağlamışlar ve iş güç sahibi olmuşlar. Ülkeye olan bağlılıkları nedeniyle Türklerle evlenmişler ama uyum da sağlamışlar. Onların evlatları ise üçüncü kuşak olarak Alman toplumunda yerlerini alıyorlar.

İçlerinden bazıları babalarının işçi olarak geldikleri bu ülkede lisan zorluğu yaşamadan iş adamı olmuşlar ve mal mülk edinmişler. Benzinlik sahibi olan var ve lokanta işleten var.

Çorumlu hemşehrilerimle güzel bir akşam geçirdim. Geldikleri ilk günleri hatırladık ve çok erken yaşta kaybettiğimiz Vahit ve Hikmet’i rahmetle andık. Arkadaşım ve hemşehrimiz Kemal Poyraz Türkiye’de olduğu için bu buluşmaya katılamadı.

Beni Serhan Terlemez otomobili ile arkadaşımın evine götürürken satın almış olduğu mülkleri ve şehrin merkezinde Opera yakınındaki lokantasını gösterdi. İşte o anda hangi zorluklar içinde babasının Hannover’e 1961 yılında geldiğini hatırladım. Arkadaşım Günter’in babası benim ricamı kırmayarak Vahit’in Almanya’ya gelmesini sağlamıştı.

Cumartesi günü öğleden sonra şehirde dolaştım ve alış veriş yaptım. Eskiden oturduğum Schmiede Strasse’den geçerek Markthalle’ye(hal, alış veriş merkezi) gittim. Orada çay buluşma yeri olan arkadaşım Alaettin ve eşi Mukaddes hanımı ziyaret ettim. Birlikte oturduk, çay içtik ve müşterek günlerimizden bahsettik. Ayrılırken Mukaddes hanım eşime götürmek üzere farklı ülkelerin çaylarından numuneleri içeren bir torba hazırladı.

Günter gibi 1957 yılından beri tahsil arkadaşım olan Karl Heinz Mosbach ve eşini ziyaret ettim. Pazar günü öğle yemeğinde onların evinde misafirleri oldum. Günter’in evi gibi Karl Heinz’in evi de yeşillikler içinde yer alıyor ve insan kendini ormanda hissediyor.

Aynı gün beş çayına tahsil arkadaşım olup Hannover’de de evi olan Mehmet eşi ile şehrin merkezinde bir kahvede buluştuk. Mehmet’in yeğeni doktor Yusuf ile benim de kendisini yakinen tanıdığım avukat Adnan ile eşleri ve çocukları da orada idiler. Adnan ve Yusuf’un da, Almanya’ya çalışmaya gelen ailelerin ikinci kuşak evlatları olduğunu belirtmeyi isterim. Uzun süre Almanya’daki seçimler ve özellikle ülkemiz sorunları üzerinde konuştuk.

Son günümü tahsilimi ve doktoramı yaptığım Hannover Leibniz Üniversitesi’nde geçirdim..Kütüphanede yeni yayınlara baktım ve daha sonra Su Enstitüsü Başkanı Prof.Dr. Karl Heinz Rosenwinkel ile buluştum ve bilimsel çalışmaları hakkında bilgi aldım.

Bu ziyaretim esnasında buluşma imkanı bulamadığım bir çok eski arkadaşımla da telefonla görüşerek özlem giderdim ve müşterek günlerimizi hatırladım.

Bu arada, bir Türk arkadaşımın ağır hasta olduğunu ve başka bir şehirde tedavi gördüğünü üzülerek öğrendim.

İstanbul, 22 Ekim 2013