BERLİN, DRESDEN ve LEİPZİG ZİYARETİM (6)

Başkan Kennedy’nin ölümünün 50. yılında anlatılanlar!
Almanya’da bulunduğum sürede, 22 kasım 1963’de öldürülen Amerika’nın 35.Başkanı Kennedy’nin ölümünün 50.yıldönümü nedeniyle çok sayıda TV programına rastladım. Kennedy öldürüldüğü zaman, Almanya’da talebe olarak bulunuyordum.O zamanlar basında yer alan haberler, Kennedy’nin devlet adamlığını , ailesine düşkünlüğünü ve bilhassa Doğu ve Batı arasındaki gerilimlerde, Batı Almanya’nın yanında durması bu programların ana konusu olmuştu..
John Fitzgerald Kennedy, askerlik görevini İkinci Dünya Savaşı zamanında PT gemisi PT-109 ve PT-59’un komutanı olarak yaptıktan sonra, 1947 yılından 1953’e kadar Temsilciler Meclisinde Demokrat Parti’nin Massachusetts temsilcisi olarak yer aldı. Daha sonra 1953’ten 1960 yılına kadar ABD Senatosu’nda görev aldı.
John Fitzgerald Kennedy’nin uğradığı silahlı saldırıda öldürülmesinin üzerinden 50 yıl geçti. Lee Harvey Oswald’ın kurşunlarıyla 22 Kasım 1963 tarihinde 46 yaşında hayatını kaybeden Kennedy, görevdeyken halkın yüzde 70’inin desteğini alan ender Amerikan liderlerinden biriydi. Sadece siyasi dönüşüm planları değil, sosyal hayatı, evliliği, aşkları ve centilmen görüntüsüyle de dönemin en popüler lideri olan Kennedy’nin öldürülmesinin ardında hâlâ cevaplanması gereken sorular bulunmaktadır.
* * *
1963 yılında Berlin’e yaptığı seyahatte ”Ich bin ein Berliner”(ben Berlinliyim) demesi Berlinlilerin ve Batı Almanyalıların, kendisine büyük sempati duymalarını sağlamıştı. Ölümünün 50.yılına yaklaşırken yapılan TV programlarında ise daha çok kendisinin yaşantısından pek bilinmeyen ve gizli kalmış yönleri magazin haberleri niteliğinde açık ve seçik şekilde anlatıldı.
Bu konuları aşağıda sırasıyla kısa başlıklar halinde sizlerin bilgisine sunmayı istiyorum:
-Kennedy tanıtıldığı gibi sağlıklı bir kimse değildi. İlaçlarla ayakta durabiliyordu. TV yayınlarında onun bir zamanlar sedyede ya da koltuk değnekleri ile zorlukla yürüdüğü filmleri gösterildi.
-Kuzey İrlandalı bir tüccar olan Kennedy’nin babası Joseph P, politikaya girmenin ülkede etkin olmanın yolunu açacağına inandığı için dönemin Cumhurbaşkanları ile çok yakın ilişkiler kurmuştu..Bunun da meyvesini alarak 1938 yılında Amerika’nın Londra büyükelçiliğine tayin edildi.. Büyük oğlu Joseph Patrick’in senatoya girmesini arzu etmesine ve onu oraya layık görmesine rağmen, onun İkinci Dünya Savaşının son günlerinde, 1944 yılında uçağının düşürülmesi sonucu vefat etmesi, bu projesini geçersiz kıldı.Fikrinden vazgeçmeyen baba Kennedy, Harvard Üniversitesi’nde politika tahsili yapan oğlu John.F.Kennedy’i bu görev için hazırladı ve yönlendirdi.Babanın bütün bu girişimlerinin arkasında aileyi toplayan ve yönlendiren eşi Rose Kennedy’nin de büyük bir gücü olduğu haberlerde yer aldı.
Temsilciler Meclisi üyesi ve daha sonra senatör seçilen J.F.Kennedy ,halkın göz önünde olduğu için sürdürmekte olduğu playboy hayatından, ailesinin de baskısı ile vazgeçirilmek istendi ve buna mani olabilmek için, gençliğinin uzun bir süresini Fransa’da geçirmiş olan Amerika’da tanınmış bir ailesinin, kızı Jacklin ile evlendirildi.
-İki çocuk sahibi olan J.F. Kennedy’nin normal yaşamında basın ve tv’lerde yer aldığı gibi eşine ve çocuklarına çok fazla zaman ayırmadığı ve sevgi dolu olmadığı ortaya konuldu ve anlatıldı.
-Eşi Jacklin Kennedy ile arasındaki mesafenin, Kennedy’nin bitmeyen hovardalıklarından kaynaklandığı bu programlarda ifade edildi..Bulduğu her fırsatta başka kadınlarla beraber olan Kennedy’nin çok sayıdaki kadın arkadaşları arasında;
•Beyaz Sarayda staj yapan ve 19 yaşında olan Alford, 1962 yazında Beyaz Saray’da tanıştığı Başkan Kennedy’yle 18 ay süren yasak beraberliğini tüm ayrıntılarıyla “Bir Zamanlar Sırdı: Başkan John F. Kennedy’iyle İlişkim ve Sonrası” isimli kitabında açık bir şekilde anlattı.
•Kennedy’nin eşi Jacqueline’le evlenmeden üç hafta önce tanışıp aşk yaşadığı İsveçli Gunilla von Post’u Fransız Riviera’sında Ağustos 1953’te öptükten sonra iki yıl takip etmiş. 11 adet el yazısıyla yazılmış mektubu ölümünden sonra sevgilisi Von Post tarafından satışa sunulmuştu. Von Post, Başkan Kennedy’yle ilişkisini 1997 tarihli kitabı ‘Love, Jack’de açıklamıştı. Buna göre Von Post, Kennedy ile kendisi 21, senatör 36 yaşındayken, Fransızca’sını geliştirmek üzere gittiği Côte d’Azur’da tanışmış ve ‘yasak’ ilişki yaşamıştı.
•Başkan Kennedy’in bir Batı Alman subayının eşi olan Ellen Rometsch ile de bir ilişkisi vardı,
Alman güzelin ajan olduğunun ortaya çıkması üzerine her zaman olduğu gibi kardeşi Adalet Bakanı Edward(Bobby) Kennedy olayı kapatmış,,kendisine 1 milyon dolar vererek İngiltere’ye gönderilmesini sağlamıştı.
•Esas ses getiren Marilyn Monroe ile yaşadığı aşkıdır. Monroe, Başkan Kennedy’nin yaş gününde coşku ile söylediği ‘’happy birthday to you’’ şarkısı aşkının bir açıklaması olarak yorumlanmıştır. Marilyn Monroe, eski ABD Başkanı John F. Kennedy ve eşi Jacqueline Kennedy arasındaki aşk üçgeniyle ilgili bir kitap daha piyasaya çıktı (Türkçe adıyla Birkaç Değerli Gün: Jack’in Jackie ile Son Yılı). Kitapta yeni iddialara yer veriliyor.
Bu ilişkiyi başkanın kardeşi Robert Kennedy de biliyordu ve Marilyn’i vazgeçirmek istiyordu. Yaşamı boyunca Kennedy’nin hovardalıkları ailesi ,yakın arkadaşları ve sevenleri tarafından örtbas edilmişse de ,geçen yıllar içinde kendisi ile ilgili yazılan kitaplar ve bilhassa hayatında rol alan kadınların ve Beyaz Saraydaki görevlilerin açıklamaları Kennedy’nin bu yönünün tamamen ortaya çıkmasına yol açmıştır. Bu konularda çok sayıda kitap yazılmıştır.
* * *
Bu programlarda ayrıca Kennedy ile aşağıdaki değerlendirilmeler de yapıldı:
-Ülke dışında Küba Krizinde, Berlin sorununda Batının lideri olarak çok iyi bir duruş ortaya koyan Kennedy’nin , ülke içinde ise zenginleri rahatsız eden sosyal programları ve siyahlara tanıdığı ve getirdiği kolaylıklar, genç ve etkili olabilecek bir yaşta neden ve kimler tarafından öldürüldüğünün bugüne kadar aydınlatılamamış olması çok düşündürücüdür.
-Dallas’ta sıkılan kurşun yalnız Kennedy’nin ölümüne yol açmakla kalmadı,eşi ve çocuklarının hayatını da çok olumsuz yönde etkiledi.Yaşamının son döneminde Yunanlı armatör Onasis ile beklenmeyen bir evlilik yapan Jacqueline Kennedy’nin ömrünün son günlerini alkolik olarak geçirmesi bu aileye sempati duyanların üzülmesine yol açtı. John Fitzgerald Kennedy, Jr.ismindeki oğlu vefat etti, hayatta bulunan kızı Caroline Kennedy, babasının ölümünün 50. yıl dönümünden bir hafta önce Amerika Birleşik Devletleri’nin Tokyo Büyükelçiliği’ne atandı. Kısa bir süre önce annesi hakkında bir kitap yazdı.
-Robert Francis Kennedy’nin de bir Filistinlinin kurşunu ile öldürülmesi ailenin başına gelen acılardan diğer birisidir..
-İddialı bir baba ve annenin kurduğu Kennedy hanedanının, çok dramatik bir şekilde dağılmasına rağmen halen Amerikan politikasında ailenin temsilcileri ve etkisi bulunmaktadır.


* * *
Her ne kadar Amerikan toplumu başkanlarının yukarıda anlatılan şekildeki yaşamlarına belirli bir anlayışla(tolerans) yaklaşıyorsa da, dünya ülkelerinin bir çoğunluğunda aynı anlayış gösterilmemektedir.
İstanbul, 29 Aralık 2013
DEĞERLİ OKUYUCULARIM, YENİ YILINIZI EN İÇTEN DİLEKLERİMLE KUTLAR; SAĞLIK, MUTLULUK VE BAŞARILAR DİLERİM.