BERLİN, DRESDEN ve LEİPZİG ZİYARETİM (11)

REICHSTAG- ALMAN PARLAMENTO BİNASI

Berlin’de bulunduğumuz günlerde, tarihi Alman Parlamento binasını görmeye bir yarım günümüzü ayırdık. Bu binayı mutlaka gezmemizi ve önceden Türkiye’den randevu alarak gelmemizi öneren aile dostumuzun oğlu Stephan ile birlikte gezdik.
1870’li yıllara kadar çeşitli bölgelerde birçok bina, Almanya Parlamentosu olarak hizmet verdiyse de doğan ihtiyaçtan dolayı 1892 yılında bir mimarlık yarışması düzenlendi. 189 aday arasından Frankfurt kökenli bir mimar olan Paul Wallot yarışmayı kazandı. Aşağıda fotoğrafı görülen binanın 1884 yılında başlanan inşaatı 1894 yılında tamamlandı.

Açıldığından beri hizmet veren Reichstag 1933 yılında Hollandalı bir komünist olan Marinus van der Lubbe’in gerçekleştirdiği bir kundaklama sonucu harap oldu. Bugün bile bu kundaklamanın gerçek olup olmadığı açıklığa kavuşturulamadı. Halen tartışılmakta olan başka bir varsayım nasyonal sosyalistlerin bu Reichstag yangınını bizzat gerçekleştirip suçu bir komünistin üzerine atmakla rakiplerini ve de özellikle Almanya Komünist Partisi’ni yasaklamak için istedikleri bahaneyi elde etmiş olmalarıdır. Nazilerin iktidarı boyunca parlamento bir kez daha toplanamadı. Ama NSDAP(Hitler’in partisi) iktidarında bina savaş kararları, ülke politikalarını planlamak için yapılan oturumlar için ve nasyonal sosyalist propaganda amaçlı kullanıldı.
II. Dünya Savaşı’nda harap olan ve fotoğrafta bombalanmış hali görünen bina, Soğuk Savaş döneminde Batı Berlin sınırları içinde kaldı.

1961 -1971 yılları arasında Paul Baumgarten isimli mimarın planlarına göre restorasyon çalışmaları yapıldı. Bu yapı, Almanya 3 Ekim 1990’da birleşmesinin hemen ardından ilk sembolik meclis toplantısına sahiplik yaptı.
20 Haziran 1991 tarihinde Berlin’in yeniden Almanya Cumhuriyeti’nin başkenti olmasıyla Reichstag da yeniden Almanya Federal Meclis binası oldu. Açılan mimarlık yarışmasını kazanan ünlü İngiliz mimar Norman Foster’in öncülüğünde yeniden restore edilen ve aşağıda fotoğrafı görülen bina Nisan 1999’da meclis binası olarak kullanıma açıldı.[5]

Almanya’nın uzun yıllar başkenti olmuş olan Berlin, bu sıfatını İkinci Cihan Savaşı sonunda Berlin’in 4 işgal kuvvetinin hükmü altına girmesi nedeniyle kaybetmiş ve Federal Almanya’nın 1949 yılında kurulmasıyla, bu Cumhuriyetin başkenti olarak Ren nehri kenarında Köln şehrine yakın küçük bir yerleşim yeri olan Bonn şehri seçilmiştir.
Ben de Almanya’da tahsil yaptığım sürede, burada bulunan Türkiye Büyükelçiliği’ni ve Türk Talebe Ataşeliği’ni birçok defa ziyaret ettim. Bonn’a her gidişimde, buranın geçici bir başşehir olduğunu duydum. Esasen Almanya’nın birleşmesini ve Berlin’in tekrar başkent olmasını arzulayan Federal Hükümet yetkilileri Bonn’u devamlı olarak geçici bir başkent olarak düşünmüşler. Bu nedenle İki Almanya’nın birleşmesi üzerine Berlin’in tekrar başkent olması kararlaştırılmıştır. Reichtag 3 Ekim 1990’da birleşmenin hemen ardından 1991 yılında ilk sembolik meclis toplantısına ev sahipliği yapmıştır.
Reichstag girişinde de dairesel bir formda binanın kuruluşundan bu yana geçirdiği tüm aşamaları fotoğraflarla anlatan tarihi sergilenmekteydi. Ben uzunca bir süre bunları inceledim. Daha sonra,Helezon şeklinde kıvrılan merdivensiz bir hattan, en alt kattan dev kubbenin tepesine kadar çıktık. Cam kubbenin orta kısmında güneş ışığı aynalarla aşağıda görülebilen ve kubbenin altında yer alan parlamentonun ana salonlarına yansıtılmakta ve ışığa göre dönen paneller yardımıyla aynalar ayarlanmakta idi. Kubbenin altında yer alan parlamentonun ana salonunu da buradan izlemek mümkün. Parlamenterler, kubbeden süzülen doğal güneş ışığı ile çalışmalarını yapmaktadırlar. Bu cam kubbe şehrin, yeni simgesi olarak görülmekte ve her yıl büyük kalabalıklar ve turistler tarafından gezilmektedir.


Daha önceki gezilerimde, bu defa randevu kontenjanı dolduğu için içine giremediğimiz Federal Meclis toplantı salonunu ve milletvekillerinin çalışma ofislerini görmüştüm. Eğer sizler de Berlin’e seyahat ederseniz, Reichstag’ın merkezinde yer aldığı Hükümet bölgesini ve müzeleri mutlaka görmenizi tavsiye ederim.
Çıkışta Reichtag binası önünde Stephan ile çektirdiğimiz fotoğrafı sizlerle paylaşmayı istiyorum.

İstanbul,25 Mart 2014
http://tr.wikipedia.org/wiki/Reichstag