“BİR NİSAN” VEYA “NİSAN BİR” NEDİR ? BİR HİLE GÜNÜ MÜDÜR?

Çorum Lisesinden sınıf arkadaşım İskilipli Erol Vuruşkan bana 1 Nisan ile ilgili maili gönderdi. Ve bunu 1 Nisan’ın ne kadar kötü anlamı olduğunu öğrenmeleri için tüm arkadaşlarıma göndermemi istedi. Ben de tüm arkadaşlarıma gönderdiğim gibi sizlerin değerlendirmesine de sunuyorum.

Bu kadar geniş bir tarihi birikimim olmadığını belirterek, gönderilen bu maili aşağıda sizlerle paylaşıyorum.

*     *     *

”Ne kadar gerçek bilmiyorum ama enteresan. 1 Nisanın tarihçesi;

15. yüzyılın sonlarında, Haçlı ordusu Endülüs Müslümanlarının son kalesini kuşatır. Uzun süren bir kuşatma olmasına rağmen, kış aylarının da etkisiyle, kale korunabilmektedir. Durumun zorluğunu anlayan Haçlı ordusunun komutanı değişik taktikler düşünmektedir.

En sonunda 31 Mart gecesi Kalenin önüne giderek bir elinde Kur’an bir elinde İncil ‘Şu iki kitap üzerine yemin ederim ki, teslim olursanız bu akşam size bir şey yapmayacağım’ der. Gerekli görüşmelerden sonra canlarının kurtarılması karşılığında Müslümanlar kaleyi teslim ederler.

Ertesi sabah, yani 1 Nisan sabahı, Haçlı ordusu komutanı bütün Müslümanların öldürülmesi için emir verir. Bunun üzerine Müslümanlar ‘Yemin etmiştiniz, bize söz vermiştiniz’ dediklerinde Haçlı ordusu komutanı ‘Benim sözüm size dün akşam içindi, bugün için size bir sözüm yoktur’ diye cevap verir ve BÜTÜN MÜSLÜMANLAR ORADA ŞEHİT EDİLİR.

İşte o gün bugündür 1 Nisan Hıristiyanlar arasında ‘Hile Günü’ olarak kutlanmaktadır.

Maalesef halkımız arasında da yaygınlaşmış, yüzlerce, binlerce Müslümanın katliam günü olan 1 Nisan’lar, bir şaka günü olarak kutlanmaktadır. ”

*     *     *

İspanya’yı sık ziyaret etmiş ve bir parça Endülüs tarihini öğrenmeye gayret etmiş bir kişi olarak, bu anlatımın ne kadar düşündürücü ve ibret verici olduğuna dikkatinizi çekmeyi istiyorum.

Yaklaşık 800 yıl (711-1492) İspanya’ya hakim olan Endülüs, idarecileri birbirlerine düştükleri ve parçalandıkları için Avrupa’yı aydınlatan bu devlet yok olmuş ve tarih sayfasından silinmiştir.