ASALA TARAFINDAN KATLEDİLEN NECLA KUNERALP İÇİN MADRİD BÜYÜKELÇİLİĞİMİZDE HİSSETTİKLERİM !

Ermenilerle ilgili yazılarıma, bugün Bakanlık dönemimde İspanya’ya yaptığım bir görev seyahatinde Madrid Büyükelçimiz Mehmet Baydur’dan dinlediklerimi ve o anda hissettiklerimi sizlerle paylaşmayı istiyorum.

*     *     *

Avrupa Konseyi Bölgesel Planlamadan Sorumlu Bakanlar 6. Toplantısı, 30 Mayıs 1983 tarihinde İspanya’nın Malaga şehri yakınındaki Torremolinos Kongre Merkezinde yapıldı.

Bu toplantıdan sonra bakanlara Marbella, Gibraltar ve Cadiz şehirleri gezdirildi. O tarihte İspanya’ya ilk defa gittiğim için isteğim üzerine bana Endülüs Devletinin önemli şehirleri olan Sevilla ve Cordoba da gezdirildi.

Madrid üzerinden dönmeden önce bir gece buradaki büyükelçimizin evinde kaldım. O zamanlar güvenlik açısından Türk temsilciliklerinde kalmamız öngörülmüştü.

*     *     *

Akşam beni misafir eden büyükelçimiz Mehmet Baydur ile uzun süre oturduk ve sohbet ettik. O dönemde büyükelçi konutta yalnız yaşıyordu.

Kendisinde bir huzursuzluk hissettim. Bunun nedeni 1978 yılında burada büyükelçilik yapan Zeki KUNERALP’in makam aracına 3 terörist tarafından ateş açılmış olması ve arabada bulunan büyükelçinin eşi Necla KUNERALP ile emekli Büyükelçi Beşir BALCIOĞLU’nun, hayatlarını kaybetmesiydi.

Necla Kuneralp                               Beşir Balcıoğlu

Saldırıyı “Ermeni Soykırımı Adalet Komandoları” adlı örgüt üstlenmiş. Bu olayda, ilk kez bir yabancı da Ermeni teröristlerin Türklere yönelik saldırısı sırasında ölmüş. Makam Şoförü İspanyol Atonio TORRES de teröristlerin kurşunlarına hedef olmuş.

Bilindiği gibi, ASALA (Ermenistan’ın Kurtuluşu için Ermeni Gizli Ordusu) 1973 ve 1985 yılları arasında Türkiye dahil 16 ülkede Türk diplomatlara karşı terör eylemlerinde bulundu. Aşırı milliyetçi ‘ASALA’, 28 terör saldırısında, 42 diplomatımızı katletti. Silahlı ve bombalı eylemlerde 4 yabancı uyruklu kişi hayatını kaybetti, 15 Türk ve 66 yabancı uyruklu kişi de yaralandı.

*     *     *

Sohbete başlamadan önce büyükelçi oturduğum koltuğu değiştirmemi istedi. Bunun nedeni pancurlar kapalı olmasına rağmen dışarıdan yapılacak bir silahlı saldırıda orasının hedef olabileceği idi. Kendisinin önerdiği yere geçtim.

Bütün akşam ASALA’nın katlettiği diplomatlarımız hakkında konuştuk. Büyükelçi konutunda kendini emniyette hissetmiyordu. Belki de eski büyükelçinin eşi Necla KUNERALP ile emekli Büyükelçi Beşir BALCIOĞLU’nun kaybının yarattığı ortam kendisini rahatsız ediyordu. Ben de bütün gece, bu odada misafirlerini ağırlayan bayan Kuneralp’in yanımızda bulunduğunu hissettim. Bu çaresizlik beni o zaman çok etkilemişti. Bu nedenle ve güvenlik nedeniyle ertesi sabah, o zaman Madrid Büyükelçiliği Müsteşarı olan Onur Öymen ile birlikte görevli Türk polisin refakatinde şehri çok acele gezdim ve aynı gün Türkiye’ye döndüm.

*     *     *

Bu yazım dahil tüm yazılarımda belirttiğim hususların bir Ermeni düşmanlığı hissini uyandırmamasını istiyorum. Dünyada yaratılan algı ile Türklerin katil olarak görülmesini ve o zamanki idarecilerin Hitler’e benzetilmesini kabullenemiyorum. Yazılarımla sizleri aydınlatmaya çalıştım.

Tek tarafı suçlayarak bir neticeye varılacağına inanmıyorum. Belki de bu noktada diplomat yeğeni ASALA tarafından öldürülen TBMM Başkanı Cemil Çiçek’in 13 Kasım 2013’te Almanak gazetesinin kuruluş yıldönümünde yaptığı aşağıdaki konuşmaya kulak vermeliyiz.

“Türkler de Ermeniler de o dönemde çok büyük acılar yaşadılar. Bizlere belki travmatik bir tarih bırakıldı. Bunu bir kavga konusu yapmadan geçmişle yüzleşmek bizim görevimizdir. Bu birbirimizin halini derdini anlayabilmeli, uzlaşı diliyle konuşabilmeliyiz.

*     *     *

Yazımın sonunda ‘’ 1915’TE OLANLARIN SOYKIRIM TANIMINA UYMUYOR’’ diyen ve şu anda ‘’Paris büyükelçisi olan hemşehrimiz Hakkı Akil’in Hürriyet gazetesine verdiği bir mülakattta söylediklerini sizlerle paylaşmayı istiyorum:

“Bir arada yaşamış, aynı müziği dinleyen, aynı yemeği yiyen, aynı şakalara gülen, birbirine bu kadar benzeyen iki halkın nefret söylemiyle birbirinden ayrılması içimi acıtıyor. Türklerle Ermenilerin Anadolu’da birbirine ne kadar yakın yaşadığını gözlerimle gördüm. Büyük büyük dedemin ikinci eşi Ermeni idi. Hâlâ hatırlarım. Belirli çevreler, ideoloji sahipleri bunun kavgasını verebilirler. Ama iki halkı birbirlerine düşman etmesinler.’’

İstanbul, 6 Mayıs 2014

Kaynak:

Fatih Çekirge, “Diplomat yeğenini ASALA öldürdü ama o devlet adamı bakın ne diyor.’’,Hürriyet, 25.4.2014

Hakkı Akil, “İki halk artık barışmalı’’, Hürriyet,21.4.2014 (röportajı yapan Arzu Çakır Morin)