ÇORUM VAKFI’NIN ÇORUM HİTİT VAKFI’NA DÖNÜŞÜMÜ

Bana gelen Çorum Haber gazetesindeki bir ilanda 30 Nisan 2014 tarihinde Çorum Vakfı’nın Olağan Genel Kurul Toplantısının yapılacağı haberini okuyunca Vakıf hakkındaki bu değerlendirme yazımı kaleme almaya karar verdim.

Çorum Vakfı’nın kurulması sözünü dile getiren ilk kişi olduğum için devamlı olarak bu Vakfın gelişmesini yakinen izledim.

Her ne kadar Vakıf kuruluş senedinde, notere gidildiğinde Çorum’da olmamam ve acele edilmesi nedeniyle kurucu olarak yer alamadım. Her zaman olduğu gibi bu durumu da sorun yaratmadan hoşgörü ile karşıladım. İlerleyen yıllarda İzmir’de yaşamama rağmen rahmetli Nazif Alaybeyoğlu’nun başkanlığında görev yapan yönetim kurulunda görev üstlendim.

Çorum’a hizmet aşkıyla İstanbul’da kurulan Çorum Eğitim ve Kültür Vakfı (ÇEKVA) kurucuları arasında da yer aldım ve bu Vakfın altı yıl başkanlığını yaptım.

Şehrimizde Hitit Üniversitesi kurulmasından sonra Çorumlu hemşehrilerimin önerilerini de dikkate alarak 2003 yılında Çorum’da faaliyet gösteren iki Vakıftan birinin, yani Çorum Vakfı’nın üniversiteye destek sağlamak için “Çorum Hitit Üniversitesi Geliştirme Vakfı”na dönüştürülmesi için girişimlerde bulundum. Çorum Vakfı’nın Başkanı sayın İsmet Çenesiz ile görüştüm. Kendisinin bu teklifimi kabul etmesi üzerine bu değişimin hangi şartlarda ve tüzük değişikliğiyle sağlanabileceğini kararlaştırdık. Daha sonra sayın Valimiz Mustafa Toprak’ı ziyaret ettim ve kendisinin onayını aldım. Olgunlaşmış bu konuyu sayın Rektör Prof. Dr. Serdar Kılıçkaplan’a detaylı anlattım ve böyle bir kuruluşun üniversitemiz için ne kadar gerekli ve faydalı olacağını ortaya koydum. Benim girişimimi ilgi ile karşılayan Rektör, beklediğim adımları atmadı. Bu yolda Valimiz kanalıyla ve şahıs olarak yatığım uyarılar da bir netice vermedi.

Hitit Üniversitesi’nin Rektörlüğüne aday olduğu günlerde İstanbul Teknik Üniversitesi’ndeki odasında beni ziyaret eden sayın Prof. Dr. Reha Metin Alkan’a yukarıda anlattığım konular hakkında bilgi verdim ve bu yolda atılacak adımın şehrimize ve Üniversitemize büyük katkısı olacağını anlattım.

Çorum Vakfı’nın Çorum Hitit Vakfı’na dönüştüğü haberini birkaç ay önce ÇORUM HABER gazetesinde okuyunca çok memnun oldum. Bu memnuniyetimi dile getirmek için köşemde bir yazı yazmaya karar verdim. Ne yazık ki bu güne kadar geciktim.

Bu dönüşümün gerçekleşmesini sağlayan Çorum Vakfı mensuplarına, Hitit Üniversitesi yetkililerine ve katkısı olan herkese teşekkür ediyorum. Çorum Hitit Vakfı’na Genel Kurul Toplantısına katılamayan eski bir üyesi olarak başarılar diliyorum.

İstanbul, 1 Mayıs 2014