ANTALYA’DA MUSTAFA AKAYDIN İLE BULUŞMAM!

Bir hemşehrimiz önemli bir göreve geldiği zaman; yazılarımda veya kendilerini tebrik ettiğimde her zaman “Uzayan kol bizden olsun” derim. Şu anda Sağlık Bakan yardımcısının, ülkemizin 81 valisinden 8’inin, Anayasa Mahkemesi’nin 17 üyesinden 2’sinin ve Tapu Genel Müdürü’nün Çorumlu olması beni şehrim adına gururlandırmaktadır.
Onursal Başkanı olduğum Çorum Eğitim ve Kültür Vakfı’nın (ÇEKVA) gelişmesine önemli katkılar sağlayan Bağcılar Belediye Başkanı Feyzullah Kıyıklık’ın ve ÇEKVA’nın iftar yemeklerini katılan ve dualarını esirgemeyen Müftümüz İhsan Özkes’in milletvekili seçilmelerini de aynı gurur ve coşku ile karşılamıştım.
Avustralya’nın Moreland şehrinde Çorumlu Öztürk Yıldız’ın Belediye Başkanı seçilmiş olduğunu Çorum Belediye Başkanı Muzaffer Külcü tarafından ziyaret edilmesiyle öğrendiğimde de aynı hislerle doluydum.
Eminim ki benim bilmediğim önemli görevlerde olan çok sayıda hemşehrimiz vardır. Onların varlıklarını öğrenirsem başka bir yazımda onları da sizlere tanıtmaktan gurur duyarım.
* * *
Türkiye’nin Antalya gibi önemli bir şehrinin Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı hemşehrimiz Prof. Dr. Mustafa Akaydın kazandığında da “Uzayan kol bizden olsun” diyerek çok mutlu olmuştum. Mustafa hoca ile bir hemşehri olarak ve akademisyen olarak çok eskiden beri tanışıyordum. Kendisi Başkan seçilmeden önce ÇEKVA Antalya Temsilciliğimizin faaliyetlerine katılıyor ve burs vererek destek sağlıyordu. Temsilciliğimizin özel olarak tertiplediği geceler için ÇEKVA Başkanı olarak Antalya’ya gittiğimde kendisi ile bir araya geliyordum. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı seçildiğinde kendisini ÇEKVA ANTALYA temsilcisi İbrahim Günal ve arkadaşları ile birlikte ziyaret etmiş ve tebrik etmiştim. Başkanlığı döneminde de Sayın Akaydın yoğun işlerine rağmen ÇEKVA Antalya Temsilciliği’nin tüm akşamlarına ve faaliyetlerine katılmaya devam etti. Kendisinin İstanbul’daki bir arkadaşımın ağabeyinin acil hasta olarak Fethiye’den Antalya Tıp Fakültesi’ne getirildiğinde telefonum üzerine gösterdiği yakın ilgiyi unutamadığımı da belirtmeyi isterim.
* * *
Bu senede yaz tatilimi geçirmek üzere Antalya’ya geldiğimde kendisini aradım. Ve bir öğle yemeğinde Atatürk Parkı’nda denize nazır bir lokantada buluştuk. Burada çektirdiğimiz fotoğraf aşağıda görülmektedir. Seçimleri kaybetmiş olan hemşehrimizi kucaklarken emin olun ne diyeceğimi bilemedim. Geçmiş olsun dileklerime, her zaman gibi güler yüzle ve kahkaha ile “Ne yapalım! Kader böyleymiş!” dedi. Antalya’da çok önemli hizmetleri bulunduğu açıkladı. Bunlar arasında altı müze açtığını duymak beni etkiledi. Konuşmasında seçimlerin sağlıklı yürütülmediğini dile getirdiği gibi Büyükşehir Belediye hudutlarının, yeni çıkarılan ve 30 Mart seçimlerinde uygulamaya konulan kanun gereğince büyükşehir belediye hududunun il hududu olarak belirlenmesinin kendisinin durumunu olumsuz etkilediğini söyledi. İl kapsamında kendi partisinin oylarının yüzde altı daha düşük olmasının bu sonucu yarattığını belirtti.

Sohbetimizde kendisine ne yapacağını sorduğumda bir parça dinlenerek karar vereceğini belirtti. Elinde üniversiteye geri dönme, muayenehane açma ve siyasete devam etme seçenekleri olduğunu belirtti. Konuşmalarımızdan hissettiğim sanki siyaset daha ağırlık kazanacak gibi. Ayrıca eşinin sağlık nedeniyle muayenehanesini kapattığını ve tedavisine ağırlık ve önem verdiğini de öğrendim.
* * *
Konuşmamızda babasının ve annesinin ailelerinden yani Akaydın ve Velipaşa sülalerinden bahsettik. Ben kiracı olarak işlettiğimiz Velipaşa Hanı ve Oteli’ndeki, kendisi çocukluğunun geçtiği Velipaşa Konağı’ndaki günlerimizden bahsettik. Belediye Başkanımız Muzaffer Külcü ile yaptığım görüşmede öğrendiğim; Velipaşa Hanı’nın boşaltılarak restore edileceği ve Velipaşa Konağı yanındaki Karakol binasının aslına uygun bir şekilde yeniden inşa edileceği konuları kendisini çok memnun etti. Aile yadigârlarının canlandırılmasından dolayı da bilhassa sevindi.
Değerli hemşehrimize ve saygıdeğer eşine mutluluk, sağlık ve başarı dileyerek lokantadan ayrılırken ne onu ne de beni bekleyen özel arabalar ve kişiler vardı. Ben dolmuşa doğru yürürken o da ileride park ettiği arabasına doğru yürüyordu.
* * *
Dolmuşta geçen bir saate yakın yolculuğumda Çorum’un ülke politikasındaki geçmişteki ve bugünlerini düşündüm ve ‘inşallah daha çok sayıda hemşehrimiz önemli görevlere gelirler’ diye temenni ettim.
Antalya, 29 Haziran 2014