BAŞKAN KÜLCÜ’YE ÇORUM’UN İÇİNDEN GEÇEN BİR SU KANALI YARATMA KONUSUNDAKİ ÖNERİM!

Çorum Belediye Başkanı Muzaffer Külcü’yü ziyaretimde şehrimizin önemli bir eksikliğini tamamlayacak bir konuyu da kendisi ile paylaştım.
Çorum’un en büyük eksikliği Amasya gibi içinden geçen bir akarsuyun bulunmamasıdır. Amasya’ya gidenler Yeşilırmak’ın şehre nasıl olumlu bir hava verdiğini çok iyi bilmektedirler. Bugün ülkemizde bir çok kentte su geçişi sağlanmaya dönük projeler yapılmaktadır.
Ben de bu eksikliği her zaman hissettim. Ne yapılabileceği konusunu her zaman düşündüm. Geçenlerde odamda bulduğum Devlet Su İşleri Çorum Çomar Barajı Raporu’nu gözden geçirirken bu barajın başlangıçta bir sulama barajı olarak yapıldığını gördüm.
Rapor eklerinde yer alan çizimlere göre Ilıca Bağı’nın arkasından Bin Evler içinden geçerek Bayat Gediği üzerinden Osmancık yoluna kadar olan tarlaları sulamak üzere sulama kanallarının öngörüldüğünü gördüm.
Bilgisayarda yaptığım taramada da, Çorum Barajı’nın Çorum’da, Çomar Deresi üzerinde, sulama ve içme suyu temini amacı ile 1974-1977 yılları arasında inşa edilmiş bir baraj olduğunu ve 1.589 hektarlık bir sulama alanına hizmet vermekte olduğu bilgisine ulaştım. Ama sulama hizmeti hiçbir zaman verilmemiştir.
Tatilde bulunduğum Antalya’da imkanlarım kısıtlı olduğu için eskiz halinde basitçe çizdiğim ve aşağıda görülen plan üzerinde bu barajın ve sulama kanalının konumunu belirttim.

Her ne kadar Çorum’da devamlı olarak bulunmuyorsam da ben bu sulama kanallarının inşa edildiğini hatırlıyorum. Muhakkak benim gibi hatırlayanlarda olacaktır.
Sulama kanalının trapez şeklinde beton kesitli olduğunu taban genişliğinin 1.5 metre üst genişliğinin 2.5 metre ve derinliğinin 0.80 metre olduğunu tahmin ediyorum. Bu kanalların her iki tarafında da en az 1.5 metre koruma alanı konulduğunu tahmin ediyorum. Ayrıca Devlet Su İşleri’nin buraları kamulaştırdığını tahmin ediyorum.
Ben bu kanalların halen yerinde durup durmadığını bilmediğimden Sayın Başkana sordum. Kendisinin bu konuyu inceleteceğini söyledi.
Eğer bu sulama kanalları halen mevcut ise Çomar Barajı’ndan su verilerek şehrimizin içinden geçen bir su yolu ağaçlandırılarak halkımızın dinlenme yeri olarak kazandırabilir. Eğer bu kanal herhangi bir şekilde bozulmuş ise tamir edilebilir. Böylece bugün Barajda depolanan 6 milyon m3 suyun değerlendirilmesi de sağlanabilir. Ayrıca kamulaştırılmış bulunan bu alana sahip çıkılmalıdır.
Bu kanalın ihya edilmesi için Çomar Barajı’nın devredildiği Çorum Belediyesi yanında şehrimizin tüm yetkilileri bu konuya sahip çıkmalıdırlar. Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, DSİ 5 Bölge Müdürlüğü ve DSİ Çorum Şube Müdürlüğü bu konunun incelenmesine ve bir neticeye kavuşturulmasına gerekli desteği sağlamalıdır. Bu konuda yapılacak çalışmalara su konuları ile ilgili bir bilim adamı olarak ben de destek vermeye hazırım.
Antalya, 4 Haziran 2014