İSTANBUL OPERA FESTİVALİ – VENEDİK BİENALİ

Bu yazımda iki sanatsal olayla ilgili hususlarda sizleri bilgilendirmeyi istiyorum. Devlet Opera ve Balesi 5. Uluslararası İstanbul Opera Festivali ile Venedik Bienali hakkında basında yer alan yazılardan da faydalandım.
Yazıma konu olan Operayı ilk defa yüksek tahsilimi yaptığım Almanya’da dinlemiştim ve Bienali de geçmiş yıllarda İstanbul’da gezmiştim.
Bu yazımda geçen Türkçe olmayan kelimelerle ilgili açıklama yazımın sonunda yer almaktadır.
* * *
Tatilde olduğum için 3 Haziran 2014 tarihinde başlayan Giusepe Verdi’nin Atilla operası temsili ile başlayan Devlet Opera ve Balesi 5. Uluslararası İstanbul Opera Festivali açılış törenine katılamadım.
Bu gibi festivaller yapıldığı şehir kadar ülkeye de özel bir önem verilmesine sebep olurlar ve değer katarlar. Dünyanın müzik meraklıları bu gibi tanınmış festivalleri takip ederler. Alman arkadaşım Günter Meyerhoff’un Salzburg, Beyruth gibi festivalleri hiç kaçırmadığını daha önceki yazılarımda sizlerle paylaşmıştım. Topkapı Sarayı’nda sahnelenen Mozart’ın ‘’Saraydan Kız Kaçırma’’ operasını izleyenlerin çoğunluğunu yabancıların oluşturduğunu da gözlemlemiştim.
Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Rengin Gökmen festivali, “Uluslararası İstanbul Opera Festivali, İstanbul kentinin dünya klasmanında farklı bir konumda olmasını sağlamıştır. Opera ve bale sanatları büyük metropollerin en önemli sanatsal etkinlikleridir. Bu yılki festivalimiz: Atilla, Fatih Sultan Mehmet, Saraydan Kız Kaçırma gibi Türk, doğu ve tarihi temaların yer aldığı bir festival olma özelliğini taşıyacak’’ sözleriyle tanımladı.
Doğan Hızlan’ın belirttiği gibi: “OPERA İHMAL EDİLMEMESİ GEREKEN VE GERÇEKTEN İNSANI MUTLU EDEN BİR SANATTIR!’’
* * *
Dünyanın en önemli kültür sanat etkinliğine ev sahipliği yapan ’Venedik Bienalinde Türkiye ilk kez kalıcı bir mekana sahip oldu.
İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) Başkanı Bülent Eczacıbaşı, ’’Türkiye Pavyonu’’nun açılış töreninde yaptığı konuşmada; “Tarihi bir an yaşıyoruz’’ dedi ve yeri olanlar olmayanlar diye bir ayrım olduğunu, Türkiye’nin dünyanın en önemli bu sanat etkinliğinde her yıl birbirlerinden alakasız noktalarda yer aldığını, 2009 yılında zar zor tuvalete açılan koridorun yakınlarında yer bulabildiklerini açıkladı. Bülent Eczacıbaşı, “O manzarayı görünce çok üzüldüm. Bir gün bu düzelmeli dedim” ifadesini kullandı.
Bir yıl sanat, bir yıl mimarlık festivali olarak devam eden bienalde Bülent Eczacıbaşı’nın çabası ve 21 destekçisinin katılımıyla kalıcı mekân 20 yıllığına kiralandı. Türkiye, bienal döneminde dünya vitrinine çıkacak sanatsal aktivitelerini artık bienalin iki ana mekanından birisi olan ‘Arsenale’de sergileyecek. Venedik Bienal’inde yer sahibi olmak ülkemize prestijli bir konum sağlamıştır.
Venedik Bienali’nde kalıcı bir yer edinmenin önemini Bülent Eczacıbaşı şöyle açıkladı: ‘’ Burası dünyanın kültür sanat vitrini. Burada olmak neden önemli? Neden Olimpiyatlar’da madalya almak istiyoruz? Neden müzikte başarı istiyoruz? Sanatta, sporda, bilimde ve patentte bir toplumun nerede olduğu çok önemli. Paralar aksın, cepler dolsun, kişi başı gelir artsın ile olmuyor bunlar. İNSANİ ve KÜLTÜREL GELİŞMİŞLİK ÇOK ÖNEMLİ.’’
7 Haziran-22 Kasım 2014 tarihleri arasında gerçekleştirilecek Venedik Bienali 14. Uluslar arası Mimarlık Sergisi’nde bu yıl ilk kez yer alan Türkiye Pavyonu’nda Places of Memory(Hafıza Mekanları) başlıklı proje sergileniyor. Küratörlüğünü tanınmış mimar Murat Tabanlıoğlu’nun yaptığı Türkiye Pavyonu’nda Hafıza Mekânları olarak Taksim- Salıpazarı, Bâb-ı-Âli ve Büyükdere Caddesi gibi İstanbul’daki üç bölge sergileniyor.
* * *
Ülkemizin, SANATA VE KÜLTÜRE ÖNEM VEREN MİLLETLER ARASINDA GEREKEN YERİ ALMASI temennisiyle yazıma son veriyorum.
Antalya, 8 Haziran 2014

Açıklama:
-Bienal, İtalyanca “her bir diğer yıl” anlamına gelen ve iki yılda bir düzenlenen etkinliklere verilen addır. Çoğunlukla kültürel veya sanatsal faaliyetler için kullanılan bir terimdir. En eski bienal 1895’ten beri düzenlenen Venedik Bienali’dir.
Türkiye’de de 1987 yılından beri düzenlenen ve her iki senede bir tekrarlanan Uluslararası İstanbul Bienali bulunmaktadır.
-Çağdaş sanat bağlamında küratör, sergi düzenleyicisi anlamında kullanılır.
Kaynaklar:
Doğan Hızlan, ‘’uluslar arası Opera Festivali bugün başlıyor’’, Hürriyet, 3 Haziran 2014
Demet Cengiz,’’Venedik’te Tarih Yazdık’’, Hürriyet, 6 Haziran 2014
tr.wikipedia.org