BODRUM’DA SANAT FAALİYETLERİ !

Geçmiş yıllardaki yazılarımda da belirttiğim gibi Bodrum denince akla ilk gelen değişik yabancı isimleri taşıyan beachler (plaj) ve buralarda kendini gösteren manken ve futbolcuların yer aldığı magazin yaşamıdır. Halbuki Bodrum’un gözükmeyen bir tarafı daha vardır.

Bodrum’da ve çevresindeki yerleşim yerlerinde tatilini geçirenlerin önemli bir kısmı ileri yaştaki kimselerdir. Bu kişiler günlerinin büyük bir kısmını sitelerinin havuzlarında veya sahillerdeki plajlarında sakin bir şekilde geçirmektedirler. Zaman zaman da Bodrum’da sunulan sanat faaliyetlerine katılmaktadırlar.

*      *      *

1984 yılında kurulan bizim kooperatifimizin yaptığı siteye, evlere 1993 yılında taşınabildik. O günlerde genç olan site sakinleri şimdi yaşlandılar. Onların evlatları iş hayatında oldukları için buralara sık gelemiyorlar. Sitemize gelenler ister istemez burada yalnız yaşlılar mı yaşıyor diye soruyorlar.

Bizim sitemizde de sanat faaliyetleri takip edenler ve bizler içinde bu faaliyetlere bilet sağlayan site sakinlerimiz bulunmaktadır. Bunlardan birisi de Garanti Bankası Genel Müdürü’nün babasıdır. Yıllardan beri onun sağladığı biletlerle Doğuş Grubu’nun desteklediği D-Marin Turgutreis Uluslararası Klasik Müzik Festivallerine katılmak fırsatını elde ettik. Bu sene dostumuzun eşinin hasta olması nedeniyle sitemize gelemediğinden ve minibüs organizasyonu yapılamadığından festivale büyük bir çoğunluğumuz katılamadı.

*      *      *

Klasik müziğin gelişimine katkıda bulunmak ve Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden Bodrum’da yerli ve yabancı ziyaretçileri klasik müziğin evrensel değerleri çerçevesinde bir araya getirmek amacıyla düzenlenen D-Marin Turgutreis Uluslararası Klasik Müzik Festivali, bu yıl 31 Temmuz, 1-2-3 Ağustos tarihleri arasında, dünyaca ünlü sanatçıların katılımıyla müzikseverlerle buluştu..

Bu yıl 10’uncusu gerçekleşen bu festivalde Gala Konserinde ünlü piyanist ve besteci Fazıl Say, Dünya Prömiyerini (ilk sunumu) yaptığı ” Yunus Sırtındaki Çocuk” adlı eseri ile sahnede oldu.

Festivalin ikinci gecesinde Türkiye’nin ilk ve tek ulusal çocuk senfoni orkestrası olan Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası (DÇSO) ve Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO), Şef Naci Özgüç yönetimindeki karma orkestra, konserin ilk yarısında DÇSO’nun genç solistlerine, ikinci yarıda ise “3 Tenor” olarak tanınan ünlü tenorlar Şenol Talınlı, Ayhan Uştuk ve Aykut Çınar’a eşlik etti.. 2 Ağustos Cumartesi akşamı dünyaca ünlü keman sanatçısı Vanessa Mae’yi Şef Oğuzhan Balcı yönetimindeki Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası eşliğinde ağırlayan festival, 3 Ağustos Pazar akşamı ise kapanışı Şef Sergey Tararin yönetimindeki Moskova Senfoni Orkestrası’yla sahne alan dünyaca ünlü Arjantinli tenor Jose Cura ve 2012 Leyla Gencer Şan Yarışması birincisi ve önceki yıl festivalin gün batımı sahnesinde performansıyla ayakta alkışlanan Mısırlı Soprano Fatma Said ile yaptı.

*      *      *

Sitemizden otomobil olmadan yerel vasıtalarla kolaylıkla ulaşılabilen Bodrum’da tertiplenen 12. Uluslararası Bodrum Bale Festivaline eşimle birlikte bir akşam katılabildim. 19 Temmuz ve 6 Ağustos 2014 tarihleri arasında, Türkiye’den ve dünyadan seçkin bale yapıtları, zarafetin dili olan bale ile Bodrum Kalesi’nin tarihi atmosferinde izleyicilerin beğenisine sunuldu.

Denizbank’ın desteklediği(sponsor) Festival kapsamında; Ankara (Tango’s isimli bale), İzmir (Kerbela isimli bale), İstanbul(Afife isimli bale) ve Mersin(Çalıkuşu isimli bale) Devlet Opera ve Balesi yapımlarının yanısıra Flamenko topluluğu- Carlos Saura Topluluğu (Flamenco Hoy) ve Moskova Akademik Klasik Bale Tiyatrosu(Kamelyalı Kadın isimli bale) yapımları sahnelendi.

İzmir Devlet Opera ve Balesi tarafından İslam tarihi içerikli ilk bale olan Kerbela balesi sahnelendi. Bizim gibi bu baleyi, yüzlerce kişi izledi. Bestesi Can Atilla’ya, koreografisi ise Mehmet Balkan’a ait olan balede, Hz. Ali’yi Serhat Nüfusçu, Hz. Hüseyin’i Dolun Doyran, Hz. Hasan’ı Emre Kaynarsu, Şehr-i Banu’yu Yasemin Altınel canlandırdı.

Konusunu peygamberler döneminden alan ve dünya dinler tarihi bakımından da önemli bir trajedi olan Kerbela hadisesinde Hz. Muhammed’in vefatı sonrası Arap Yarımadası’nda yaşanan çalkantılar anlatıldı.

Konusunu İslam tarihinde ayrışmaya neden olan Kerbela olayından alan eserde Hz. Ali’nin oğlu Hz. Hüseyin’in katledilişi anlatıldı. Hz. Muhammed´in ölümünün ardından Arap yarımadasında yaşanan siyasi ve toplumsal çalkantıların bir sonucu olarak gerçekleşmiş bu olay tüm tarihsel gerçeklere dayandırılarak ilk kez neo klasik bir müzik diliyle bir bale eseri olarak sahneye taşındı. 2 saat süren eserin sonunda bizler gibi tüm sanatseverler, sanatçıları ayakta alkışladı.

*      *      *

O akşamda İslam tarihinin unutulmayan acısını bir defa daha iliklerimize kadar hissettik ve tarihin bu sahifesinde yer alan olaylara daha derinlemesine nüfuz etme imkanını bulduk.

Atatürk’ün belirttiği gibi milletimize güzel sanatlar sevgisini her türlü vasıta ve tedbirlerle besleyerek inkişaf ettirmek milli ülkümüz olmalıdır.

Bunun için tüm şehirlerimizde tiyatro ve büyük şehirlerde opera ve bale topluluklarının varlığı ve etkinliği sağlanmalıdır.

Bodrum- Dörttepe, 21 Ağustos 2014