ÜRGÜP’TE 10 YILDA BİTMEYEN EVLER! 

21 Ocak 2015 tarihinde yayınlanan yazımda 16-18 Nisan 2013 tarihlerinde Nevşehir’de Orman ve Su İşleri Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürlüğü tarafından tertiplenen ‘2. Uluslararası Nehir Havza Yönetimi’Sempozyumu’na katıldığım konusunda sizleri bilgilendirmiştim.

İmar ve İskan Bakanlığım döneminde uğraştığım önemli konulardan birisi de Ürgüp’de 10 yılda bitirilemeyen ‘Afet Konutları’ idi. Konuyu öğrendikten sonra ilgili müteahhitle görüştüm ve kendisine altı ay içinde bu yapıları bitirmez ise sözleşmeyi fesih edeceğimi ve şantiyeye el koyacağımı söyledim. Bu ihale 10 yıl içinde üç defa feshedilmiş ve ihale her defasında aynı müteahhite tekrar verilmiş. Böyle bir uygulamayı anlayamadım. Neden böyle yapıldığını tetkik etmeye zamanımız yoktu. Önemli olan evlerin bir an önce bitirilmesi idi..Uyarılarımıza rağmen yapılar kendisine son defa tanıdığımız süre olan altı ay içinde bitirilemedi. Bunun üzerine ihaleyi feshettik. Şantiyeyi devralmada müteahhit tarafından zorluklar çıkarıldı. Beklenmedik bu gelişme üzerine bizzat ben Ürgüp’e giderek Vali ile görüştüm ve şantiyeyi kolluk kuvvetlerinin katkısı ile teslim aldık. Bakanlık Afet İşleri Genel Müdürlüğü’nün ustaları ve yardımcıları bu yapıları çok kısa sürede tamamladılar. İşlerimin yoğunluğu nedeniyle 370 evin anahtar teslimi törenine katılamadım.

Sempozyuma katılan Ürgüp Belediye Başkanı Fahri Yıldız’dan bu evler hakkında bilgi aldım ve bana bu evlerin gösterilmesi konusunda kendisinden yardım istedim.

Ertesi gün serbest olduğum bir zamanda otomobil gönderdi. Gelen teknik eleman beni bölgeye götürdü. Kendisi ile birlikte; aşağıda fotoğrafta görüldüğü gibi 1950’lerde Çorum’da inşa edilen Bahçelievler semtini andıran, 370 Evler bölgesini gezdim. O zamanlar şantiye olarak kullanılan evin önünde iki mahalle sakini ile sohbet ettim.

İmar ve İskan eski Bakanı Prof.Dr. Ahmet Samsunlu Ürgüp’te…

Onlar aradan 30 yıl geçtiği için o zamanlar bizim yaşadığımız zorlukları çoktan unutmuşlardı. Karşılarında eski bir Bakanı ve Ürgüp Belediyesi’nin bir yetkilisini görmekten çok memnun kaldılar. Evlerinden memnun olduklarını belirttiler ve hizmetlerimiz için teşekkür ettiler.

Dönüşte otomobil ile Ürgüp’ü ve ‘Peri Bacaları’nı gezdim. Yörede ‘Üç Güzeller’ olarak tanınan Peri Bacaları fotoğrafını çektirdim.

Gelecek yazımda bu sempozyum programı çerçevesinde gezdiğimiz Göreme, Ürgüp, Uçhisar ve Avanos hakkındaki izlenimlerimi sizlerle paylaşacağım.

İstanbul, 8 Şubat 2015