UNUTULMAMASI GEREKEN SANAYİCİ MEHMET ALAPALA !

Bundan yaklaşık bir yıl önce kardeşim Mehmet Samsunlu, yakın arkadaşı Aksu Makine Sanayi A.Ş kurucusu ve sahibi Kimya Yüksek Mühendisi Tevfik Akpınar’ın, geçmişte yaşamış Çorum’un tanınmış kişileri hakkında bir kitap yazmayı istediğini ve benim katkıda bulunup bulunamayacağımı sormuştu. İşlerimin yoğunluğu ve yazmakta olduğum üç kitabım olduğundan katkıda bulunamaycağımı üzülerek kardeşime bildirmiştim.

Aradan geçen zaman içinde bu konuda neler yapıldı bilmiyorum. Bildiğim bir şey varsa bu gibi insanları kayıp ediyoruz, ama haklarında gelecek nesillere bilgi verebilecek yayınlar Çorum basınında pek yapılmıyor.

Eğer İlhan ve İsmet Çenesiz’in yazdıkları olmasa idi babaları marangoz ‘Küçük İsmail’i ileride kim tanıyabilecekti? Onların yazdıklarının ilerisi için faydalı birer doküman olacağından eminim. Ama Çorum’a hizmet vermiş kişilerin tümünün böyle evlatları yok… O halde bu gibi kişiler hakkında yayınlar yapılmalı ve yazılar yazılmalıdır.

Bu düşünceye inanan bir yazar ve kendisini Bakanlığım döneminde ve sonrasında fabrikasında bir kaç defa ziyaret etmiş bir kişi olarak bu yazımı kaleme aldım. Böylece gelecek nesillerin Mehmet Alapala gibi bir girişimciyi yakınen tanımalarına hizmet ettiğimi düşünüyorum.

Mehmet Alapala,1923 yılında Çorum’da doğdu. İş hayatına çok genç yaşta, 1930’lu yılların sonralarında, döneminin tanınmış dülgerlerinden babası Abdullah Alapala’nın yanında başlamıştır. Babası ile birlikte Çorum ve ilçelerinde öncelikle  inşaatların ahşap kısımlarının yapımıyla başlamışlar ve Çorum Ortaokulu (Lisesi) dahil binalar inşa etmişlerdir.

1940’lı yıllarda babasının yaşlanması nedeni ile iş hayatını bırakması sonucunda, Mehmet Alapala da dülgerliği bırakarak kardeşi Mustafa Alapala ile birlikte Marangoz atölyesi kurup iş hayatına devam etmişlerdir.

Bu noktada babamın inşaatlarını 50’li yıllarda yapan ve çok iyi bir usta, dülger olan hacı İbrahim Adanır’ı kimsenin hatırlayıp hatırlamadığını da bu vesile ile sormayı istiyorum. Yazılmaz ise insanlar unutulup gidiyor…

O dönemde Mehmet Alapala birçok ekipmanı ahşap olan un fabrikalarına da hem ahşap ekipman hem tamir bakım işleri de yaparak değirmencilik sektöründe bilgi birikimi oluşturmuş, çevresinde bu şekilde ve ustalığı ile tanınmıştır.

1929 yılında kurulan ve 1961 senesinde İngiliz değirmen üreticisi Simon Un tarafından teknolojik bakımdan geliştirilen Çorum Hatap Un Fabrikası’ndaki çalışmalarda ve kurulumunda kendisi de görev almıştır.

Hatap Değirmenleri 1966-67 yıllarında yeni bir değirmen kurma planlarını, o dönemde sektördeki bilgisini oldukça geliştirmiş olan Mehmet Alapala ile paylaşarak, yeni tesisi komple Mehmet Alapala ’ya kurdurmak üzere anlaşmışlardır. O dönemde böyle bir yaklaşım her iki taraf için birbirlerine duydukları büyük bir cesaret ve güvenin yanında Çorum’da sanayileşmenin örneğidir.

Bu çalışmalardan elde ettiği tecrübeyle ve teknolojik değişimi ve gelişimi dikkate alarak un fabrikalarında kullanılan ‘kare elek’ makinesinin üretimine başlamıştır. Değirmencilik sektöründe bilgi birikimi oluşturmuş, kaliteye verdiği önem ve titiz çalışması ile Türkiye’de bu sektörde ilk ve tek kişi olmuştur. Böylece Türkiye’deki tüm fabrikalara elek satmaya başlamıştır.

Böylece, bugün bu sektörde dünyanın ilk iki firması arasına girmeyi başarmış Alapala Makina’nın da temelleri atılmıştır.   İlerleyen dönemlerde Mehmet Alapala, oğulları İsmail ve Nuri Alapala’nın da katılımıyla, un fabrikasında kullanılan tüm makineleri üretmeye ve anahtar teslim fabrikalar kurmaya başlamıştır.1980 yılında ilk ihracaatını Yugoslavya’ya, ardından İtalya’ya yapmıştır.

1982 senesinde Alapala Yem Fabrikası, 1984 senesinde ise Çorum’da Alapala Un Fabrikası’nı kurarak Alapala grubunun da temelleri atılmıştır.

Alapala, 1987 yılından itibaren anahtar teslim değirmenler ihraç etmeye başlamış, 1995 yılından itibaren ise vals makinası, elektrik ve otomasyon sistemleri dâhil tamamı kendi üretimi olarak anahtar teslim değirmenler kurmuştur.1989 yılında Alapala yurt dışında (Ürdün ve İtalya) ilk anahtar teslim un fabrika kurulumlarını gerçekleştirmiştir.

Alapala firması için 90’lı yıllardan itibaren üretim olarak büyüme, teknolojilerini geliştirme ve kaliteyi dünya pazarına uygun hale getirme çabası ile teknolojik yatırımların gerçekleştirildiği yıllar oldu. Bu konudaki gelişmeleri kendilerinin hazırladığı gibi aşağıda kronolojik olarak veriyorum:

1990 : Araştırma ve geliştirme departmanı kuruldu.

1991 : Alapala, yurt dışında ilk anahtar teslim yem fabrikasını kurdu.

1993 : Alapala kendi bünyesinde otomasyon birimini kurdu.

1994 : Alapala, en son teknolojilerin uygulandığı en yeni makine ve ekipmanların kullanıldığı 16.000 m² kapalı alana sahip yeni tesisine taşındı.

1995 : Alapala yeni jenerasyon vals (roller mill) üretimine başladı.

1995-2003 : 500 ton/günlük ve üzeri kapasitelerdeki fabrikaların kurulumu, yeni jenerasyon makine üretimleri gerçekleştirildi. Farklı birçok ülkede temsilcilikler verildi ve ofisler açıldı.

2004 : Alapala satış ve pazarlama departmanı İstanbul’a taşındı.

2008 : Alapala’nın en yeni jenerasyon valsi “Smilago” 2 yıllık araştırma ve geliştirme çalışmalarından sonra pazara giriş yaptı.

2012 : Alapala elek kasa üretimi için yeni bir fabrika açtı.

2013 : Koreli Daewon GSI firması ile stratejik iş birliği anlaşması imzalandı.

Kendilerinin belirttikleri gibi;” Alapala Grubu sanayi, gıda, dış ticaret ve inşaat olmak üzere 4 sektörde 8 şirket ile faaliyet göstermektedir. 59 yıllık tecrübesi, üstün teknolojik altyapısı, mükemmeliyetçi ve dinamik kadrosu, vizyon sahibi yönetimiyle sürekli gelişmeyi ilke edinen Alapala Grubu yurt içi ve yurt dışı yatırımları ve ortaklıklarıyla devamlı büyümektedir.”

Bugün 75’in üstünde ülkede temsilcisi bulunan Alapala firması ikinci ve üçüncü kuşak tarafından başarı ile yürütülmektedir. Yoktan firmayı yaratan Mehmet Alapala’yı 27 Ekim 2014 tarihinde kaybettik. Türkiye nasıl Vehbi Koç, Sakıp Sabancı gibi girişimcileri unutmuyorsa biz de mehmet Alapala gibi Çorumlu girişimcileri unutmamalıyız. Ben bir Çorumlu olarak kendisine Allah’tan rahmet dilerken Çorum’a sağladıkları için teşekkür ediyorum. Bugün firmanın Yönetim Kurulu Başkanlığını yapan İsmail Alapala’dan da üçüncü kuşakla birlikte bayrağı daha yukarılara taşımasını ve kendisinin belirttiği gibi firmayı kurusallaştırmasını istiyor ve bekliyorum.

İstanbul, 14 Mart 2015