ÇORUM BELEDİYESİ SANAT MÜZESİ ve GALERİSİ’NİN SEVİNDİRİCİ AÇILIŞI !

Yurtdışı seyahatlerimde ziyaret ettiğim hemen hemen tüm Avrupa şehirlerinde kültür ve sanata dönük yapıların ve faaliyetlerin etkinliği beni her zaman düşündürmüş ve neden doğduğum şehirde bu tip sanat ve kültür yapıları az diye sormama neden olmuştur. Yıllardan beri bu köşede yazdığım yazılarda; Çorum’da yerleşik bir tiyatro kurulmasının ve bu tiyatronun gerekli teknik donatılara sahip bir binaya kavuşturulmasının gerekliliğini vurguladım. Planı Prof. Turan Ilgaz tarafından çizilen ve yapımı rahmetli lise hocam Hamit Bayrağın uğraşı ve gayretleri ile gerçekleştirilen 1960’larda kurulmuş bugünkü tiyatro binası 2015 yılında beklenenleri sağlayamamakta ve yetersiz kalmaktadır.
Bir tiyatro binasının eksikliğini hissettiğim gibi bir sanat galerisinin ve kent müzesinin de eksikliğini hep hissettim.
9 Kasım 2015 tarihinde açılışına davet edildiğim Çorum Belediyesi sanat galerisi Çorum’da sanat ve kültür alanında önemli bir boşluğu dolduracaktır. Nitekim Çorum Belediyesi’nin her yıl Çorum’a davet ettiği ressamların yarattıkları eserlerin ilk defa bu sanat galerisinde topluca sergilenmesi mümkün olmuştur.

Sanatçı hemşehrimiz Bünyamin Balamir’in bu açılışta bulunmasının ve Çorum dışında yaşayan sanatçıları temsil etmesinin Belediyece düşünülmüş olması sevindiricidir. Her zaman bahsettiğim gibi Çorum dışında yaşayanların (dış Çorumlular) davet edildiklerinde Çorum’un gelişmesi için her zaman katkı sağlayacaklarına eminim.
Bu sanat galerisinin daha da zenginleştirilmesi için; Çorum’un yetiştirdiği isimlerini hatırlayabildiğim Muharrem Lafçı, Mehmet Yemenici, Ahmet Çörekçi, Müfit Çelik, Sait Maden, Gürkan Coşkun(Komet), İbrahim Çiftçioğlu, İsmail Çoban ve Erol Çatal’ın eserlerinden bazıları Çorum’a muhakkak kazandırılmalıdır. Bu yolda geçmişte, benim de bir girişimim oldu. ÇEKVA’ya Ahmet Çörekçi ve Erol Çatal tarafından hediye edilen 2 tabloyu, Çorum’da açılacak bir sanat galerisine konulmak üzere emaneten Çorum Müzesine getirdim.
Çorum’a 1943-1944 yılları arasında sürgün olarak gönderilen Traugott Fuchs ‘un Çorum’da ürettiği 38 eser şu anda Boğaziçi Üniversitesinde bulunmaktadır. Bunlardan en az bir tanesi mümkünse daha fazlası Çorum Sanat Galerisine kazandırılmalıdır. Bu mümkün olmadığı takdirde bu tabloların kopyaları temin edilerek galeriye satın alınmalıdır. Çorum Belediyesi mensuplarından Kent Arşivi görevlisi İrfan Yiğit ile birlikte Boğaziçi Üniversitesi tarafından 17-18 Aralık 2007 tarihinde düzenlenen Traugott Fuchs Sempozyumu’na tebliğ sunarak katılmış ve bu eserlerin Çorum’a kazandırılması konusunda hemfikir olmuştuk. Ne yazık ki aradan geçen uzun sürede bu konuda bir gelişme sağlanamadı.
40’lı yıllarda Çorum’a gelip şehrimizle ilgili çok sayıda tablo üreten Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun bu eserlerinden en az biri gereğinde satın alınarak bu galerinin bünyesinde yer alması sağlanmalıdır. Çorum’la ilgili sanat eserleri üreten başka sanatçıların olup olmadığı Belediye Sanat Müzesi yetkilileri tarafından araştırılmalıdır. Ayrıca Çorum Lisesi’nde resim öğretmenliği yapmış olan Reşat Eroğlu’nun Çorum’da bağbozumu, harman zamanı, ağaç dikimi ve benzeri konularda yukarıda adları geçen Çorum Lisesi öğrencilerinin eserleri, merhum Reşat Eroğlu’nun İzmir’de yaşayan kızının elinde bulunmaktadır. H.İbrahim Samgar ve benim birlikte ÇEKVA olarak bu eserlerin bir kitap halinde yayınlanması girişimimiz başarılı olamamıştır. Bornova Anadolu Lisesi’nde Reşat Eroğlu Kültür Atölyesi hizmete açılış törenine Vakfımızın İzmir temsilcisi H.İbrahim Samgar katılmış ve orada bayan Eroğlu’ndan tekrar ricada bulunmasına rağmen olumlu bir cevap alamamıştır. Belediye Başkanımız ve Sanat Müzesi yetkilileri İzmir’de yaşayan Reşat beyin kızı ile temasa geçerek bunları galeriye kazandırmalı veya en azından bunların bir kitap halinde yayınlanmasını sağlamalıdır.

Çorum’u seven ve Çorum’da sanat ve kültür faaliyetlerinin geliştirilmesi için gayret gösteren ÇEKVA Onursal Başkanı olarak bu galerinin açılmasından çok büyük bir memnuniyet duydum. Bu açılışa İstanbul’dan gelerek katılamadım. Üniversite açılışı ve bu açılış gibi Çorum’da eğitim, sanat ve kültürel faaliyetler gibi gelişmelerden duyduğum kıvanç ve coşkuyu kendim katılamadığım zaman gönderdiğim mesajlar veya çiçeklerle ifade etmeye çalışıyorum.

Bu sanat galerisini şehrimize kazandıran Belediye Başkanımızdan ricam Valimiz ve milletvekillerimiz ile birlikte Çorum’a bir tiyatro binası ve kent müzesi de kazandırılmasıdır.
Yazıma son verirken Bu galeri yanında yıllarca önce Çorum’da Güzel Sanatlar Lisesi’nin ve kısa süre önce Hitit Üniversitesi bünyesinde Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi’nin açılmış olmasının Çorum’da sanatsal faaliyetleri gelişmesine önemli katkısı olacağına inandığımı belirmek isterim.
İstanbul, 3 Kasım 2015