SAYIN VALİMİZ ATIL ÜZELGÜN İLE İSTANBUL’DA BİRLİKTEYDİK !

Geçen hafta sonu Pazar günü öğle yemeğinde, İstanbul’da bulunan eski Valimiz Atıl Üzelgün ve değerli eşi Zeren hanım ile Boğaz’da bulunan İstanbul Üniversitesi Sosyal Tesisleri’nde bir araya geldik. Ev sahipliğini Haydar Ali Öztaş ve eşi Sezin hanımın yaptığı bu yemeğe ben de eşim Zeynep hanımla katıldım.

Yemekte, kendilerinin Çorum’da geçirdiği günleri andık. Valimizin Çorumla ilgili anlatımlarını dinlerken, aradan geçen bu kadar zamana rağmen Çorum’u ve Çorum’daki dostlarını unutmadığını izledik. Zeren hanım da Çorumlu kadınlarla kurduğu ve halen sürdürdüğü yakın ilişkilerden bahsetti.

Sayın Atıl Bey, vali olarak 1997 ile 2003 yılları arasında Çorum’da bulundu. Kendisi verdiği hizmetleri yanında sevecenliği ile, kurduğu dostlukları ile halen şehrimizde saygı ile anılmaktadır. Atıl bey ve eşi Zeren hanım da kurdukları bu dostlukları sürdürmektedirler. Ankara’da ve Çorum’da gerçekleşen buluşmalarda ve faaliyetlerde her zaman yer almaktadırlar.

Valimiz Üzelgün’ün verdiği hizmetleri burada tek tek anlatılmayacak kadar çoktur. Tüm kuruluşların sosyal ve kültürel alandaki sanatsal faaliyetlerine her zaman destek olduğu bilinmektedir.  Mühendislik Fakültesi’nin açılması, Çorum’da piyano aldırarak ve Borusan orkestrasını Çorum’a getirerek sanat ve kültür hayatının gelişmesine sağladığı büyük katkı, Uluslararası Fotoğraf Yarışması benim hatırlayabildiğim önemli hizmetleri arasından bazıları olarak sayılabilir. Şehrimizdeki,  Atıl Uzelgün Huzurevi kendisinin unutulmamasını ve her zaman hürmetle anılmasını sağlamaktadır.

Valimiz , benim de kurucularından olduğum Çorum Eğitim ve Kültür Vakfı’ndan(ÇEKVA) yakın ilgisini esirgememiştir. Vakfımızın Çorum’da bir üniversite kurulmasını sağlamak için 21-22 Kasım tarihlerinde tertiplediği ve 100 bilim insanının katıldığı ‘’Çorumlu Bilim Adamları Çorum’da’’ toplantısı kendisinin büyük desteği sayesinde mümkün olmuştur. Bu konuda ve Valimizin Vakfımızla olan ilişkileri hakkında ‘’ÇEKVA’NIN İLK 15 YILI’’ başlıklı kitapta geniş bilgi verilmiştir.

Bizim nesil, 1960’lı yıllardan beri Çorum’a Vali ve Belediye Başkanı olarak hizmet eden ve iz bırakanları, verdikleri unutulmayan hizmetleriyle her zaman hatırlarız. Biz Çorumlular, sayın valilerimizin devletimizin şehrimizdeki en büyük temsilcisi olduğunu, Cumhurbaşkanını, Başbakanı ve bakanları temsil ettiğini bilir ve ona göre hareket ederiz. Onların yücelmesinin, devletimizin yücelmesine vesile olduğunu gözden ırak tutmayız. Bizler, şehrimize gelen tüm valilerimize ve genelde devletimizin tüm görevlilerine kendimizi çok yakın hisseder, onları sayar ve severiz. Gelen valilerimiz ise bu saygı ve sevgiyi onurlandırmayı bilmişlerdir. Ayrıca, onların şehrimizden ayrılırken birer Çorum sevdalısı olması için elimizden geleni de yaparız. Diğer taraftan şehrimizden ayrıldıklarında onları hiçbir zaman unutmayız.

İstanbul, 28 Şubat 2016