MESLEK YÜKSEKOKULU’NUN 40. YILI, YENİ BİNALARIN HİZMETE AÇILIŞI VE ÜNİVERSİTE’NİN KURULUŞUNUN 10. YILI

40 yıl önce çok zor şartlar altında kurulan ve kuruluşuna büyük katkı sağladığım Meslek Yüksek Okulunun eğitimde 40.yılına girmesi ile ilgili törene davet edilmekten büyük memnuniyet duydum. Beni bu törene davet eden Rektör Prof.Dr. Reha Metin Alkan’a teşekkür ediyorum. Çalışmalarında bugüne kadar olduğu gibi daha da artan başarılar diliyorum.

Tabii ki kuruluşunun 10.yılını kutladığımız Hitit Üniversitesinin kuruluşu şehrimiz için çok faydalı bir karar olmuştur. Üniversite şehrimizin sosyal, kültür ve sanat hayatına önemli katkılar sağlamaktadır. Bugün şehrimiz ülkemizin her yöresinden gelen 16 bin üniversite öğrencisine ev sahipliği yapmaktadır.

*

Üniversitenin kurulması için onursal başkanı olduğum ve 6 yıl başkanlığını yürüttüğüm Çorum Eğitim ve Kültür Vakfı ‘nın da(ÇEKVA) büyük katkısı olmuştur.

Şöyle ki;

– 1999 yılında Üniversite kurulması için 100’e yakın Çorumlu öğretim üyesinin Vakıf tarafından Çorum’u ziyareti sağlanmıştır. Ayrıca Mühendislik Fakültesinin kurulması aşamasında özel ilgi gösterilmiştir.

– 2006 yılında kurulan Hitit Üniversitesi başarılı öğrencilerine burs verilmiştir.

Kişisel olarak da 2006 yılında Hitit Üniversitesi kuruluş kanunu çıkarılırken Tıp Fakültesinin bünyede yer alması için dönemin Çorum Milletvekillerinden Agah Kafkas’a konu tarafımdan ilk defa iletilmiş ve o dönemde açılan 15 üniversite arasında yalnız Rize ve Çorum’da Tıp Fakülteleri açılmıştır.

*

2006 yılında kurulan Hitit Üniversitesi, ilk yılların getirdiği zorluklar nedeniyle hızlı gelişememiş ise de Rektör Reha Metin Alkan’ın azimli çalışması ve Valilerimizin, Belediye Başkanımızın ve milletvekillerimizin destekleri ile kampüs sorunu çözülmüştür. Bu sorunun neticelenmesini takiben fakülte ve yüksek okul binalarının inşaatına ağırlık verilmiştir. Bu tören kapsamında Hitit Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu 1. ve 2. Etap Binaları Açılış Töreni de gerçekleştirildi.

Çok iyi bir şekilde hazırlanan açılış ve kutlama töreni, beklenmeyen soğuk hava şartlarına rağmen açık havada başlamış  ve sonra konferans salonunda devam etmiştir. Rektör Reha Metin Alkan açılışta yaptığı konuşmada Meslek Yüksek Okulu’nun kurulmasına katkıda bulunanlara kalpten teşekkürlerini iletmiş,Üniversitenin temelini teşkil eden Meslek Yüksek Okulu kuruluşundan Hitit Üniversitesi kuruluş kanunun çıktığı 2006’ya kadar hizmetleri geçenlere Üniversitenin çok şey borçlu olduğunu ifade etmiştir.

*

Açılışta protokol mensupları ile birlikte ben de bir konuşma yaptım. Bu konuşmam da okulun nasıl kurulduğunu ve başka bir yazımda ele alacağım benim katkımı anlattım. Hitit Üniversitesi’nin kuruluş tarihinin Meslek Yüksek Okulu’nun eğitime başladığı1976 olarak değiştirilmesini ve belirlenmesini istedim. Bunun nedeni Marmara Üniversitesi ve Gazi Üniversitesi resmen 1982 yılında kurulmalarına rağmen Marmara Üniversitesi’nin ambleminde 1883 tarihi yer almaktadır. Bunun nedeni,Üniversitenin ilk kuruluşunun, 1883 yılında açılan ‘’Hamidiye Ticaret Mekteb-i Alisi’ne’’ dayanmasıdır.Gazi Üniversitesi’nin ambleminde 1926 tarihi yer almaktadır. Bunun nedeni ise, Üniversitenin ilk kuruluşunun, 1926 yılında Mustafa Kemal Atatürk tarafından Ankara’da ‘’Orta Muallim Mektebi ve Terbiye Enstitüsü’’ olarak eğitime başlamasıdır.

Açılış törenlerini takiben Hitit Üniversitesi’nin yeni açılan binasının Konferans salonunda Meslek Yüksek Okulu’nun ilk açılışında görev üstlenen öğretim üyeleri ile elemanlarına ve ilk öğrencilerine plaketleri Rektör tarafından verildi.

Ayrıca bir kadirşinaslık örneği olarak benim adımın da bir sınıfa verilmesi beni çok duygulandırdı. Bu duygu içinde, Çorum’a yıllardan beri hizmet ettiğimi ve ilk defa adımın bir yere verildiğini, benimle birlikte kurdeleyi kesen milletvekillerine ,Belediye Başkanına ve Rektöre ifade ettim. Bu kadirşinaslığı gösteren Rektöre ve çalışma arkadaşlarına teşekkür ediyorum.

Bu törenden sonra salonun girişindeki büyük mekanda 40 yıl öncesini hatırlayarak, sayıları 40 ‘ı bulan ilk öğrencilerimle kucaklaştım ve daha sonra  aşağıdaki fotoğrafı onlarla çektirdim..Kendileri ile yaptığım sohbette birçoğunun 2 yıllık eğitim üzerine 2 yıl daha okuyarak üniversite mezunu olduklarını ve hayatta çok iyi yerlere geldiklerini memnuniyetle öğrendim.

Bu törene kurucu okul müdürü Hayrettin Koyuncu, Tokat’tan gelerek katıldı. Çorum dışından gelerek ilk yıl eğitim kadrosunda yer alan ve Ankara’dan gelen ODTÜ’den Prof. Dr. Hafit Yüncü ve yüksek inşaat mühendisi Hilmi Yüncü de  katıldılar. Ayrıca Çorum’da yaşayan ve ilk yıllarda eğitime katkıda bulunanlarla da birlikte olmanın sevincini yaşadım.

Törene Meslek Yüksek Okulundaki eğitime katkıda bulunan yeğenim yüksek inşaat mühendisi Ertuğrul Soyocak da katıldı. Ve ilk yıllar eğitim kadrosunda yer alan kardeşim Mehmet Samsunlu’nun plaketini de ben aldım. Annemi ve babamı bizlerin eğitime katkılarından dolayı yad ederek halen üçüncü kuşaktan torunları Yard. Doç. Dr Sevinç Soyocak Özalp ile Rektörle birlikte aşağıdaki fotoğrafı hatıra olarak çektirdik.

Törenden sonra, hep birlikte Üniversitenin yeni binalarını gezdik ve burada bulunan yemekhanede birlikte yemek yedik. Binalar çok güzel olmuş ve donatılmış.

Rektör Reha Metin Alkan’a, Meslek Yüksek Okulu Müdürü Prof. Dr. Menderes Suiçmez’e ve tüm Hitit Üniversitesi mensuplarına, Hitit Üniversitesi ve Meslek Yüksek Okulunun daha nice başarılı yıllara ulaşması temennisiyle yazıma son veriyorum.

İstanbul, 10 Nisan 2016

Not: Bu yazımı Anadolu Üniversitesi’nde konferans vermem ve İstanbul’da yapılan Avrasya Ekonomik Zirvesi’ne katılmam nedeniyle gecikerek kaleme aldım.