“ÇEKVA ÖĞRENCİLERİNDEN MURAT BALCI VE AİLESİ ZİYARETİMİZE GELDİLER”

Çorum Eğitim Ve Kültür Vakfı’nın  (ÇEKVA) altı yıl Yönetim Kurulu Başkanlığını yaptım. Başkan yardımcısı olan Avni Çelik’in Başkanlığı üstlendiği 2011 yılından beri de Vakfın Onursal Başkanıyım. Prof. Dr. Turan Ilgaz ‘ın döneminde olduğu gibi ben de dönemimde Vakfın çeşitli faaliyetleri yanında eğitime ve öğrencilere burs verilmesine yönetim kurulu üyeleri, mütevellilerimiz ve tüm destekçilerimiz ile birlikte büyük gayret gösterdim.

Vakfımız yaptığı çalışmalarla şehrimizde eğitimin ve kültürün geliştirilmesinde önemli bir işlev üstlenmiş olup yüksek eğitim gören öğrencilere ve Çorum’da Fen Lisesi Hazırlık kurslarına katılarak fen liselerini kazanan öğrencilere burs vermiştir. Bugüne kadar yaklaşık 5000 öğrenciye burs verilmiştir.

Vakfımız bursiyeri olan Murat BalcI, eşi Esin Yiğit ve 8 aylık kızı Bilge Naz ile birlikte geçen  hafta sonu ziyaretimize geldiler. Kendileri ile öğleden sonra güzel birkaç saat geçirdik. ÇEKVA’nın öğrencilerinden ve kazandırdığı dostluklardan bahsettik. Bilgenaz’ı sevdik ve onların mutluluklarını paylaştık.

Murat ve eşi  Çorumda yıllardan beri sürdürdüğümüz Fen Liselerine Hazırlık Kursu’na katıldılar ve başarılı oldular. Murat İzmir Fen Lisesi’ni, eşi de Çorum Anadolu Öğretmen  Lisesini kazandılar. Murat İzmir’deki eğitiminden sonra  2001 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümüne, eşi de Boğaziçi Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği Bölümüne girdi. Murat ve eşi Vakıfta her ay yapılan konferanslara devamlı olarak katıldı. Murat bu yemekli buluşmalarda organizasyona önemli destek sağladı.

İTÜ’de öğretim üyesi olduğum için Murat’la daha yakından ilgilenme imkanı buldum. Murat dört yıllık eğitimini öngörülen sürede bitirdi ve İstanbul’da tanınmış bir bilgisayar firmasının üst düzey yöneticilerinden biri oldu. Çalıştığı firma daha çok havayollarının yazılım ihtiyacı konularında hizmet veriyor.

Bu ziyaret, yıllarını Vakfın ve gençlerin geliştirilmesine adamış bir yönetici olarak beni çok memnun etti ve duygulandırdı. Bu ziyaretin bana gösterilen sevgi kadar, Vakfın müdürü Zühal Çırak’a, bilhassa Çorum’da Fen Liseleri Kursunu başarı ile yöneten sayın Ahmet Güngör’e  ve bu kursların öğretmenlerine de bir teşekkür ziyareti olduğunu düşünüyor ve kabul ediyorum.

1995 yılından 2011 yılına kadar Prof. Dr. Turan Ilgaz ve ben, 2011 yılından beri Avni Çelik, gençlerin yetişmesine gayret ettik. Bu gençlerin, Murat ve ailesi gibi mutlu olması ve toplumda bir yerlere gelmesi Vakfımız ve bizim için en büyük hediye olacaktır.  Onlardan beklentimiz ülkemizi ve Çorum’u daha ileri noktalara taşımalarıdır.

Yazıma son verirken, bu Vakfın Çorumluyum diyen ve Çorumlu olmanın bilinCinde olan herkesin vakfı olduğunu belirtir ihtiyacı olan diğer gençlere de destek sağlanabilmesi için imkanlarınız nisbetinde ÇEKVA’ya destek olmanızı rica ederim.

İstanbul, 20 Kasım 2016