İLKOKUL ARKADAŞIM RECEP HAFIZ’IN ARDINDAN

Çorum’un sevilen ve sayılan din adamı ve Ulucami emekli İmam Hatibi

Recep Hafız’ın kaybının beni derinden üzdüğü gibi, eminim ki kendisini seven tüm Çorumluları da aynen etkilediğini tahmin ediyorum.

Recep Hafıza Allahtan rahmet dilerken ailesine, akrabalarına ve sevenlerine başsağlığı diliyorum.

* * *

Benim Recep Hafız ile yakınlığım Çorum Gazipaşa İlkokulunun üçüncü sınıfında başlayan  arkadaşlığımıza dayanmaktadır. Yaşça bizden daha büyük olarak ve hafızlık eğitimini tamamladıktan sonra okula başlayan Recep Hafız  bizlere karşı bir ağabey gibi davranmış ve bu ilişkisini yıllar içinde de aynen sürdürmüştür.

* * *

Dini eğitimini aileden ve Çorumdaki tanınmış din adamlarından alan arkadaşım, Bahçeli, Kubbeli camileri imamlığından sonra Ulucaminin imamlığını  42 sene üstlenmiştir. Bu görevlerini yürütürken ve İmam Hatip Lisesi’nde 1956 ve 1965 yılları arasında Kur’an-ı Kerim ile Din ve Akaid öğretmenliği yaparken halkın ve öğrencilerinin sevgisini kazanmıştır.

* * *

Yazımı yazmadan önce internette yaptığım incelemede, TRT Diyanet’in aktüel belgesel programı ‘Bir Asır Bir Çınar’ adlı belgeselde Çorum’un ünlü imamı Hafız Recep Camcı Hoca’yı ele aldığını ve ekranlara getirdiğini gördüm. 28 dakika süren bu videoda, aile yaşantısı, geride bıraktığı izler, görev yıllarında karşılaştıkları zorluklar, yaptıkları hizmetler, unutamadıkları hatıralar ve çevresiyle ilişkileri de sinematografik bir anlatımla yansıtılmış.

Bu programdan ve Ubeydullah Sezikli’nin İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dergisi, 2010 yılı ve 22. sayısında yayınlanan “ Çorum’da Bir Mûsikîşinas: Hâfız Recep Camcı”başlıklı makalesinden musiki ile de yakından ilgilendiğini, askerliğini Ankara Etimesgut 2.’ci Zırhlı Tugay Komutanlığı Bando Bölüğü’nde yaptığını, Çorum’da ilk mehter takımını kurduğunu, çeşitli koro ve topluluklar ile sayısız tasavvuf musikisi konserine imza attığını, özellikle ramazan konserleriyle adından çokca söz ettirdiğini öğrendim.

Hafız Recep Camcı’nın kitap çalışmaları yanında, bestekârlık yönü de bulunmaktadır. Arkadaşımın halk arasında da sevilerek dinlenen besteleri de bulunmaktadır. Eserlerinden “Bestenigar Temcid”, “Mevlâya Salli” ve “Şükür Yine Geldi” ilahisi dışında, tamamı Çorum Belediyesi tarafından “Çorum İlahileri” ismi ile Ubeydullah Sezikli tarafından okunarak bir albüm haline getirilmiştir.

* * *

Kurucu Meclis Çorum üyesi iken, Ulucaminin kubbesindeki kurşunların eskidiğini ve içeriye yağmur suyu girdiğini belirterek benden bu sorunun çözülmesi için destek istemişti. O dönemde Vakıflar Genel Müdürü olan hemşehrimiz emekli general Galip Yiğitgüden’i ziyaret ederek Recep Hafızın isteğinin gerçekleşmesini sağladığımı hatırlıyorum. Bu konuda bana yardımım için sık sık dua ettiğini de söylemişti.

* * *

Ailemizin dini vecibelerinin yerine getirilmesinde her zaman yanımızda olan Recep Hafız, 23 Nisan 2008 tarihinde rahmetli babam ve annemin büyük gayret ve özverileri ile 1943 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğünden satın alınan Yeni Hamam’ın (Ali Paşa Hamamı) iki yıla yakın süren yenileme çalışmaları sonucunda açılışı akşamı aile fertlerimizin ve akrabalarımızın katıldığı mevlide eşi ile gelmiş ve alışılagelen uygulamanın dışında tek başına ve herhangi bir ses düzeneği olmadan mevlidi icra ederek başta benim olmak üzere hepimizin takdir ve duasını kazanmıştır.

* * *

Camilerde ,dini toplantılarda ve her türlü fikir alışverişinde aydın bir din adamı olarak Çorumlulara ufuklar açan Recep Hafız son yıllarda  bu birikimlerini Çorum basını kanalıyla halkımızla paylaşmıştır.

Değerli ilkokul arkadaşımın arkasından onu  hayırla yad ederken  mekanının cennet olmasını temenni ediyorum.

İstanbul, 22 Kasım 2016