ABD BAŞKANI DONALD TRUMP’IN MÜSLÜMANLARA BAKIŞI

Seçilmeden önce yaptığı konuşmalarla Amerikan seçmenlerini ve dünyayı şaşırtan Trump etkileyici bir törenle görevine başladı.

ABD’de başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçi Parti aday adaylarından Donald Trump Kaliforniya’da 14 kişinin öldüğü silahlı saldırıların ardından Müslümanların ülkeye girişinin durdurulmasını istemişti.

Aday olduktan sonra da Müslümanlarla ilgili görüşlerini açıklamaya devam etti. BBC tarafından açıklanan “ 10 başlıkta Trump’ın ‘ötekileri’ hedef alan sözleri”nden Müslümanlarla ilgili olanları, ABD Irak ve Şam İslam Devleti’yle (IŞİD) mücadele konularını dışında tutarak aynen sizlerin değerlendirmesine sunuyorum

“1. ABD ile Meksika sınırında yasadışı ve Suriyeli göçmenleri engellemek için “büyük bir duvar” örmek istiyor. Trump ABD’ye gelen Meksikalıların genellikle suçlular olduğunu belirtiyor. “Uyuşturucu ve suç taşıyorlar ve tecavüzcüler” diyor Trump. Sınırdaki duvarın bedelinin Meksika tarafından ödenmesi gerektiği kanısında. BBC tahminine göre bunun maliyeti 2.2-13 milyar dolar arasında.

2. ABD’deki camiler gözetim altında tutulmalı. Trump, Müslümanların emniyet güçleri tarafından terörle mücadele kapsamında fişlenmesi gerektiğine inanıyor. Camilerin izlenmesinin siyaseten yanlış olduğuna ise aldırmıyor.

3. ABD’de yaşayan tahmini 11 milyon yasadışı göçmenin sınır dışı edilmesini savunuyor. Bu fikri, yabancı düşmanlığı ve çok maliyetli gibi eleştirilere hedef oldu. BBC tahminine göre bunun maliyeti 114 milyar dolar. Trump ayrıca doğumla gelen vatandaşlık hakkını da sonlandırma yanlısı. Yasadışı göçmenlerin çocukları ABD topraklarında doğduklarında vatandaş olabiliyorlar.”

Müslümanların ülkeye girişinin durdurulmasını isteyen Trump’ın yukarıda belirtilen 3 maddeyi uygulaması halinde çoğunluğu geri kalmış olan Müslüman ülkelerinin her bakımdan gelişmesine engel olacaktır. Bu uygulama, dünyanın birçok konuda, örneğin ekonomik, bilimsel, askeri bakımdan en gelişmiş ülkesi olan ABD ile bu ülkelerin ilişkilerini olumsuz etkileyecektir.

Bu konuya Avrupa Birliği ile Türkiye’nin ilişkisi örnek olarak verilebilir. Ben 1956’da Almanya’ya tahsile gittiğimde hiç vize almadan Balkanlar’dan geçmiş ve döndüğüm 1968 yılına kadar serbestçe İngiltere de dahil tüm Avrupa ülkelerinde pasaportumla  seyahat etmiştim. Geçen yıl Viyana’da bilimsel bir toplantıya katılacak kızıma 5 günlük bir vize alabilmek için ne kadar zorlandığımızı anlatamam. Getirilen kısıtlamalar ülkemizi derinden etkilemektedir.

Bir bilim adamı olarak, eğer Trump seçimler esnasında söylediklerini yumuşatmaz ve uygulamaya koyarsa zaten bilimsel konularda oldukça geri durumda olan 57 Müslüman ülkesinin çok etkileneceğini, daha da geri kalacağını düşünüyorum. Diğer hususlarda ortaya çıkabilecek sorunları sizin takdirinize bırakıyorum.

Bilindiği gibi bilim dünyasında en saygın ödül “Nobel”dir. İnternette yaptığım incelemede çok sayıda bilim ödülünden sadece 2’si müslüman bilim adamına verilmiştir. Pakistan vatandaşı Abdus Salam İngiltere’de , Türkiye vatandaşı Aziz Sancar ise Amerika’da yaptıkları araştırma ve çalışmalarla bu ödüle layık görülmüşlerdir. Kendi ülkelerinde yaptığı çalışma ile Nobel bilim ödülü alan Müslüman bir bilim adamı bulunmamaktadır.

Müslümanların ABD’ye girişinin yasaklanması yönündeki Trump’ın açıklamaları hem ülke içinde hem de ülke dışında tepki çekmişti. Cumhuriyetçiler, Demokratlar, Müslüman liderler, Birleşmiş Milletler ve yabancı liderler açıklamayı, “tehlikeli ve ayrımcı” olduğunu belirterek eleştirmişlerdi.

Başkanlık görevini üstlenen Trump’ın bu eleştirleri dikkate alması beklenmektedir. Nitekim, İngiliz The Independent gazetesinin internet sayfasında yer alan habere göre, Trump, seçim kampanyası sırasında söylediği “Tüm Müslümanların ABD’ye girmesini engelleyeceğim” sözünü internet sayfasından kaldırmıştır. Ayrıca ABD Başkanlığına seçilen Donald Trump’ın Birleşmiş Milletler Temsilciliğine aday gösterdiği Nikki Haley’in, ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesinde senatörlerin sorularını cevaplandırırken ABD’de Müslümanların kayıt altına alınmasına yönelik öneriyi desteklemediğini belirtmesi de dikkat çekicidir.

İstanbul, 24 Ocak 2017

Kaynaklar

-http://www.bbc.com/turkce/haberler/2015/12/151208_donald_trump_10_gch(8. 12.2015)

-http://www.ntv.com.tr/dunya/trump-muslumanlari-hedef-alan-sozlerini-kaldirdi,wVN-iJMUf0qionZhC2dtCA(10 Kasım 2016)

-http://www.superhaber.tv/dunya/trumpin-bm-adayindan-muslumanlarla-ilgili-tepki/haber-35835(19.1.2017)