HIZLI GEÇEN BİR YAZ !

Oğlum Hüseyin Kadri Samsunlu’nun 3. Hava Limanı İcra Kurulu Başkanlığı ve Genel Müdürlüğü görevine getirilmesi ile ilgili haberin Çorum Haber gazetesinde yer almasından sonra, beni tebrik etmek için arayan bazı hemşehrilerim yazılarımı özlediklerini belirttiler.

Bu arada yaz tatili geçirdiğim Bodrum’da karşılaştığım eski Valimiz Atıl Üzelgün ve değerli eşi Zerrin hanım da yazılarımı ilgi ile takip ettiklerini ifade ettiler. Atıl beyin gözlerinde belirli görme sorunu olduğu için Zerrin hanım, valimize tüm yazılarımı okuduğunu belirtti.

Bu durum; bir süreden beri bilimsel uğraşılarım nedeniyle yazamadığım köşe yazılarımı sizlerin değerlendirmenize sunmaya beni yönlendirdi.

* * *

13 Haziran’da Antalya’da başlayan yaz tatilimi halen Bodrum’da sürdürüyorum. Bu arada Ramazan Bayramı’nı Antalya’da geçirdim. Hafta sonlarını, bacanağımın Geyiklibayır diye tanımlanan ve 850 metre yükseklikte bulunan bağ evinde geçirerek Antalya’nın sıcağından kurtulma imkanını bulduk. Burası hakkında geçmiş yıllardaki yazılarımda bahsetmiştim. Bilindiği gibi dünya giderek ısınmaktadır. Bilimsel yayınlarda, sıcaklık bakımından 2070 yılında Antalya’nın Kahire’ye benzeyeceği belirtilmektedir.

Temmuz ayı başından itibaren 40 dereceyi geçen sıcaklıktan kurtulmak ve devamlı klima açmak zorunda kalmamak için daha önceden takvime bağladığım gibi tatilime Bodrum’da devam ettim. Böylece kuzey rüzgarlarına açık olan evimin balkonunda daha serin ortamda rahata kavuştum. Devamlı rüzgar aldığımız için fazla kullanıldığında hasta ettiği bilinen klima tesisatını buradaki evime koydurmadım.

Bayramın yaklaşması nedeniyle Milas’da gittiğim berberde kuvvetli ve yüksek turda çalıştırılan klima, uzun süre sıra beklemem nedeni ile üşütmeme sebep oldu. Bu nedenle doktorumun tavsiyesi üzerine bir süre antibiyotik ve bazı ilaçları kullanarak iyileştim.

Kurban Bayramını da ailemle birlikte Bodrum’daki sitemizdeki dostlarla kutladık. 30 Ağustos nedeni ile sitemizde site sakinlerinin büyük çoğunluğu evlerini Türk Bayrağı ile donatmışlardı. Hepimiz için önemli olan bu iki bayram sitemizde coşku ile kutlandı.

Antalya’da bulunduğumuzda sıcaktan şikayet ediyorduk. Bu günlerde de Bodrum’da soğuyan hava buradaki huzurumuzu kaçırdı. Yakın bir tarihte tekrar Antalya’ya dönmeyi planlıyoruz.

* * *

Valimiz Atıl Üzelgün ve eşi ile Bodrum Bale Festivali’nin açılış ve kapanış akşamlarında karşılaştık ve sohbet ettik. Bilindiği gibi valimizin amcası olan Aydın Gün, Türkiye’de operanın ve balenin gelişmesine çok büyük katkıları olan değerli bir kültür-sanat insanıdır. Kendi şahsiyetinin ve bu sanat faaliyetlerine yakınlığı yanında amcasının konumu nedeniyle Festival görevlilerinin Valimize büyük yakınlık gösterdiklerini izledim.

Sayın Valimizle ilgililer arasında geçen konuşmalardan kendi Valiliği döneminde Boğazkale’de verilen klasik müzik konserlerinin yeniden gerçekleştirilmesini arzu ettiği ve bu konuda bazı temaslarının olduğu izlenimini edindim.

Yerel basından takip ettiğim kadar Valimiz Atıl Üzelgün gibi Çorum’dan ayrılmalarına rağmen eski valilerimiz Mustafa Yıldırım, Hüseyin Poroy ve Mustafa Toprak Çorum’la olan ilişkilerini halen sıcak bir şekilde sürdürmektedirler.

* * *

Yaz aylarında ülkemizin en önde gelen turizm beldesi olan Bodrum ve civarında çok sayıda sanatsal ve kültürel faaliyetler gerçekleştirilmektedir. Bu faaliyetler buradaki yaşamı zenginleştirmektedir. Bodrum’un 35 kilometre dışında bulanan bir sitede oturduğum ve buraya otomobilimi getirmediğim için yalnız siteden minibüsle kolaylıkla ulaşabildiğim Bodrum içindeki faaliyetlere katılabiliyorum.

Bu sene on beşinci yaşını kutlayan Bodrum Uluslararası Bale Festivali’nin üç programına ailemle katıldım. Bunlar Ankara Devlet Opera ve Balesi tarafından icra edilen Zorba Balesi, Lizt Alfonso Dans Kuba tarafından icra edilen Küba Vibra Modern Dans Balesi ve Los Vivancos İspanya Grubu tarafından icra edilen Born to Dance Balesi idi.

Bu tip festivaller dünyada çok azdır ve yapılan yere müthiş prestij getirmektedir. Her biri birbirinden güzel olan bu bale gösterileri hakkında vakit bulabilirsem sizlere geniş bilgi vermeyi isterim.

Üzelgün ve Samsunlu aileleri Bodrum’da…

Bodrum, Dörttepe, 11. Eylül 2017