ÇARŞAFLAR NE SIKLIKLA DEĞİŞTİRİLMELİ?

Bu yazımın başlığını okuduğunuzda; “Hocam sizin bu konuyla ne ilginiz var?” diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Bu konuda sizi aydınlatmayı istiyorum.

Bizde genelde halk sağlığıyla ilgili konuların yalnız tıpçıların konusu olduğu düşünülmektedir. Dünyada tıp tahsili zor ve mezun sayısının az olduğu dikkate alındığından tıpçıların yükünü hafifletmek üzere özellikle Amerika’da 1887 yılında sağlık mühendisliği eğitimi başlamıştır. Daha sonra 1955 yılında sağlık mühendisliğinin adı çevre mühendisliğine dönüştürülmüştür.

* * *

1887 yılında Massachusetts Institute of Technology (MIT) Amerika’da ilk Sağlık Mühendisliği Merkezi’ni kurdu ve sağlık mühendisliği eğitimi vermeye başladı. ABD’de 1955 yılında tüm önemli çevre alanlarının ileri gelenleri tarafından, ihtiyaç duyulan şeyin Çevre Mühendisliğinin tüm alanlarını kapsayan yeni bir organizasyon olduğuna karar verildi. Bu kapsamda Sağlık Mühendisliği Akademisi kuruldu. Bugün Amerika’da çevre mühendisliği için de ayrıca çevre sağlığı (environmental health) eğitimi de verilmektedir.

bugün ülkemizde 44 üniversitede açılmış bulunan çevre mühendisliği bölümleri su temini ve arıtılması, atıksuların derlenmesi ve arıtımı, katı atıklar, hava kirliliği, gürültü, halk sağlığı gibi konularda 8 sömestr süren bir eğitim almaktadırlar. Buna karşılık tıp fakültelerinde okutulan halk sağlığı dersleri bir veya en fazla iki sömestri kapsamaktadır. Tüm üniversitelerin çevre bölümlerinde halk sağlığı ve işyeri güvenliği dersi verilmektedir.

Ben de bu dersi yıllarca İTÜ’de üstlendim. Bu ders kapsamında birçok konunun yanında epidemiyoloji, nüfus hareketi, sağlık ve hastalık ilişkisi, iş kazaları, gibi konular da öğretilmektedir. Bu nedenle ülkemizde de doktorların yükünü azaltmak için bilhassa halk sağlığı merkezlerinde doktorların yanında çok sayıda çevre mühendisi de istihdam edilmeli, kaynak sularının kontrolü, fosseptiklerin çalışıp çalışmadığı, sivrisinek ve vektörlerle mücadele ve buna benzer diğer birçok husus çevre mühendislerin kontrol ve yetki alanına bırakılmalıdır.

* * *

Bütün bu yukardaki anlattıklarım ışığında ben de kendimi sağlık konularına destek veren inşaat kökenli bir çevre mühendisliği bölümü mensubu olarak görüyorum. Ve bu nedenle insan sağlığı açısından ilgimi çeken bu yazımı sizlerle paylaşmayı istedim. 

* * *

“ÇARŞAFLAR NE SIKLIKLA DEĞİŞTİRİLMELİ?”

New York Üniversitesi’nden Mikrobiyolog Philip Tierno, çarşafların yeterince sık değiştirilmediğinde bakteri ve mantarlarla dolu bir “botanik bahçesine” dönüştüğünü söyledi.

Philip Tierneo, yastık, nevresim ve çarşafların kıvrımları arasındaki mikroskobik yaşamın hastalıklara yol açabileceğini belirtti.

Hastalıkları önlemek için çarşafların haftada bir defa yıkanması gerektiğini kaydeden Tierno, çarşafta ter, cilt hücreleri, mantarlar, bakteriler ve çeşitli vücut sıvılarının biriktiğini ifade etti.

Son araştırmalara göre; 1.5 ila 20 yıl arasında kullanılan tüy ve sentetik yastıkların, 17 farklı türde mantar içerdiğini gösterdi. Bilimsel araştırmalara göre; insanlar yatakta bir yılda ortalama 118 kilo terliyor. Ortamın sıcak ve rutubetli olması da mantarların üremesine yol açıyor.

Tierno, kirli çarşafların bir haftada insan sağlığına zarar verebilecek duruma gelebileceği uyarısında bulunuyor.

Philip Tierno, “Sokakta kedi ya da köpeğe dokunduğunuzda nasıl ellerinizi yıkamak istiyorsanız, yatağınız için de benzer şeyi düşünün” ifadesinde bulundu.

* Çarşaflarınızı en az haftada bir kez yıkayın.
* İnsanların yüzde 36’sı çarşaflarını iki ila üç haftada bir değiştiriyor.
* Yüzde 14 çarşaflarını daha az sıklıkta değiştiriyor.
* Bakteri ve mantar, yıkanmamış çarşaflar arasında yayılabiliyor.”

* * *

Prof.Dr. Osman Müftüoğlu da “Griple- Nezleyle Mücadelenin Yol Haritası” başlıklı yazısında; ”Özellikle evde gripli bir vaka varsa yastık kılıflarını, çarşaflarını ve havlularınızı temiz tutmak ve daha sık değiştirmek önemli.” diye uyarıyor.

* * *

Hepinize sağlıklı ve uzun bir ömür diliyorum.

İstanbul, 12 Aralık 2017

Kaynaklar:

-Environmental Engineering “One of World’s Oldest Professions”
Presented by, Charles A. Buescher Jr., PE, DEE (https://eece.wustl.edu/eeceatwashu/about/Pages/environmental-engineering-history.aspx)

-http://www.turkishny.com/health-news/90-health-news/259227-carsaflar-ne-siklikla-degistirilmeli, 5.12.2017

Osman Müftüoğlu, “Griple- Nezleyle Mücadelenin Yol Haritası”, Hürriyet, 11 Aralık 2017