GÖREVİMİZ TATİL FİLMİ ve VERDİĞİ MESAJLAR!-1

Son yıllarda çok sayıda yerli film çevrilmekte ve bunlar halkımız tarafından izlenmektedir. Bunlardan bazılarını ben de ailemle birlikte izliyorum. İzlediğim bu filmlerden çok azı beni unutamayacağım şekilde etkiliyor.

Geçen hafta sonu, Demet Akbağ ve Zafer Algöz’ün başrollerini oynadıkları “Görevimiz Tatil” filmini zevkle izledim. Bu filmin eşim ve benim üzerimde etki bıraktığı hususları(mesajları) ve kısaca filmin konusunu sizlere anlattıktan sonra aşağıda tek tek maddeler halinde açıklayacağım.

*     *     *

İstanbul’da yaşayan Mutlu ailesinin fedakar annesi Türkan (Demet Akbağ), yaşadığı hayattan yorulmuş ve sıkılmıştır. Kocası Sıtkı(Zafer Algöz)’nın da ev ve çocuklar ile hiç ilgilenmemesinden şikayetçidir. Tüm bunların psilolojik sonucu olarak temizlik hastası olmuştur. 9 yıldır hiç bir yaz tatile çıkmamış olan aile, terapistlerinin de yönlendirmesi ile hep birlikte Sıtkı’nın kiralayabildiği en ucuz karavanla tatile çıkma kararı alırlar.

Keyifle ve heyecanla başladıkları bu yolculuk, bazı aksiliklere gebedir. Yola çıktıkları karavan bozulunca Yavaşlar Köyü’nün muhtarı karavanı traktörüyle köydeki tamirciye kadar çeker. Karavanlarının kısa sürede tamir edilemeyeceğini öğrenirler ve köyün muhtarı aileyi evinde ağırlar. Şehirden gelen aile ilk zamanlarda bu yaşama ayak uyduramasa da daha sonra bu köy hayatının doğallığı ve mutluluğuna uyum sağlarlar.

Rant elde etmek için köydeki zeytinliklere inşaat yapmak isteyen bir iş adamına karşı bu iki farklı kültürden insanlar bir araya gelerek omuz omuza mücadele verirler. Verdikleri mücadele, normalde yakındıkları bir konu olan çocuklarının sosyal medya bağımlılıklarının iyi bir sonucu olarak, kızlarının çektiği videoların haber ajanslarına ulaşmasıyla tüm Türkiye’nin görmesi sağlanır. Bu sayede köy hakıyla birlikte verdikleri mücadelede galip gelen taraf olurlar. Böylece zeytinlikler korunur ve köyün doğal güzelliği bozulmaz.

Bu mücadele esnasında köyün tek tamircisi karavanı tamir ederek kendilerine seyahatleri için hazırlamıştır. Tamirci ustası kendisine verilmek istenen ücreti ısrarlarına rağmen almayarak kendilerini şaşırtmıştır. Bu durum büyük şehirlerde alışık olmadıkları için kendilerini şaşırtmış ama gördükleri her türlü yakınlık nedeniyle de bunu dostluğun ve köy yaşamının yakınlığının bir göstergesi olarak değerlendirmişlerdir.

*     *     *

(SÜRECEK)