MUZAFFER GÜNDOĞAR’IN “Recep Rahmi Tankaya PAMUKKULAK HOCA” KİTABI (I.)

Önceki yazımlarımda tanınmış iki bilim adamının öğretmenleri hakkındaki açıklamalarını sizlerle paylaşmıştım. Bu yazılarımda didinerek yükselen ve hizmet veren Çorum’un tanınmış öğretmenlerinden Recep Rahmi Tankaya’yı ve kendisi ile ilgili kısa bir müddet önce yayınlanan “ Recep Rahmi Tankaya PAMUKKULAK HOCA” kitabını sizlere tanıtmaya çalışacağım.

Kendisi de öğretmen olan Muzaffer Gündoğar tarafından yazılan bu kitabın varlığından Çorum Haber gazetesinde yayınlanan bir röportaj vasıtasıyla haberdar oldum. Bu röportajda Gündoğar hoca,” 12 kitabının yayınlandığını ve farklı yazımsal türde 70 taslak dosyasının kitaplaşmayı beklediğini” açıklıyor ve bu taslaklar arsında “ Bir Anıt Adam  Recep Rahmi Tankaya” kitabının da olduğunu belirtiyordu.

Bu satırları okuyunca Çorum’a hizmet veren çok saydığım ve sevdiğim  teyzemin eşi öğretmen ağabeyim Osman Özkan’ı ve bugünkü nesillerin tanımadığı tüm öğretmenlerimi hatırladım. Bu kitabın bastırılması ile en azından onlardan birinin toplumumuzca tanınmasını sağlayacağını ve ülkemiz için verdiği hizmetin öğrenileceğini düşündüm. Ve kitabın içeriği hakkında bir bilgi sahibi olmadan hemen Gündoğar Hocayı arayarak bu kitabın muhakkak bastırılmasının gerekli olduğunu söyledim.   Kendisinin bana şu anda bastırmak için imkanı olmadığını söylemesi üzerine benim bu basım için sponsor (destekleyici) olabileceğimi ifade ettim.

Kitap son haline gelince, böyle bir eserin onursal başkanı olduğum, faaliyetleri arasında kültür ve sanata hizmet etmek olan Çorum Eğitim ve Kültür Vakfı (ÇEKVA) tarafından yayımlanmasının çok faydalı olacağını düşündüm. Bu görüşüm, ÇEKVA Yönetin Kurulu tarafından kabul gördü ve desteklendi. Daha sonra ÇEKVA Yönetim Kurulu şehrimizin eğitim ve kültür tarihine katkıda bulunacak bu kitabın Çorum Belediyesi ile işbirliği yapılarak basılmasının ve yayımlanmasının daha faydalı olacağına karar verdi. ÇEKVA’nın beşinci yayını olan bu kitap 2017 yılı son aylarında Çorum Belediyesi tarafından bastırıldı.  Dönemin Çorum Belediye Başkanı Muzaffer Külcü ve ÇEKVA Yönetim Kurulu Başkanı Avni Çelik’e gösterdikleri yakın ilgi için teşekkür ediyorum.

Recep Rahmi Tankaya hocayı 50’li yıllarda, ortaokul ve lise öğrenciliğim sırasında Sepetçi Sokağı’ndaki evimizden okula giderken, lisenin yakınında bulunan evinin güzel bahçesinde çalışırken görürdüm. Ayrıca kendisini hamamımızın önünde otururken, çarşıda esnafı ziyaretlerinde de izlerdim. Yaşım icabı kendisi ile özel bir yakınlığım olmadı. Çorumluların saygı duyduğu Tankaya Hocanın iyi bir eğitimci olduğu ve insanları her konuda yetiştirmek için büyük gayret gösterdiği bu kitapta yer alan yazılardan da anlaşılmaktadır. Beş tanınmış kalem tarafından yazılan ve kitabın son kısmında yer alan değerlendirmelere geçmeden önce sizlere kitabın içeriği hakkında bilgi vermek istiyorum.

Gündoğar, Aslen Bayburt-Balahor doğumlu olan Recep Rahmi’nin kısa yaşam öyküsünden başlayıp; 1916 yılında Rusların Bayburt’u işgali üzerine, Rus zulmünden kaçıp birçok Bayburtlu gibi Çorum’a yerleştiğini belirtir. Ardından sürdürür anlatımını:

Recep Rahmi birkaç geçici işin ardından, medrese eğitimli olduğu için 1921 yılında Çorum’un Seydim Köyüne aşar vergisi için görevlendirilir. Yaşamına yön verecek bir haber, kaldıkları odanın kırık camına yapıştırılmış bir dergi yaprağındadır. Ankara’da, TBMM Başkanı Gazi Mustafa Kemal Paşa imzası ve Bakanlar Kurulu kararıyla çıkan bir duyuru, “Öğretmen Yetiştirme Tüzüğü”dür.

Bu tüzük doğrultusunda katıldığı kursU başarıyla bitiren Recep Rahmi’nin öğretmen olarak ilk görev yeri Seydim Köyüdür. Yıl, 1922’dir. O Cumhuriyetin ilk aydın öğretmenlerindendir. 1956 yılına kadar sürecek olan öğretmenlik yaşamı başarılarla doludur. Bu süreçte kendisini hem dinsel, hem de bilimsel konularda yetiştirir. Gazetelerde şiirsel ve düz yazılarla eğitici, öğretici, aydınlatıcı birçok yazılar yazar. Emekli olduktan sonra 1960 yılından itibaren 6 kitap yayımlar, bunları da halka parasız dağıtır. Bunlar:

1-Yiten Gölgeler, (şiir) / 2-Din ve Ahlak Şiirleri, / 3-Ramazan Dersleri, (şiir) / 4-Milli Acılarımız, / 5-Din ve İnsan, / 6-Ramazan Hediyesi’dir. (şiir)

Gündoğar, Recep Rahmi’nin dinsel konularda da yetkin bir kişi olduğunu yazdığı “Din ve İnsan” adlı kitabıyla kanıtladığını vurgulayarak; Özellikle Ramazanlarda camilerde halka yaptığı dini konuşmalarla onları aydınlatıcı, bilgilendirici çalışmalarını ömrünün son yıllarına kadar sürdürdüğünü de belirtmektedir.

Gündoğar, Hoca’nın kitaplardaki yazı ve şiirlerden örnekler sunduktan sonra; Recep Rahmi Tankaya’nın gazetelerde yazdığı yazılar konusunda da bizleri bilgilendirir.

Bu kitabın Cumhuriyetin kuruluşu ile Atatürk tarafından başlatılan eğitim seferberliğine özveriyle hizmet eden idealist öğretmenlerden biri olan Recep Rahmi Tankaya’nın okuyucular ile özellikle  bugünün genç öğretmenleri tarafından bir örnek olarak tanınmasını ve verdiği mücadelenin bilinmesini çok önemli olduğunu düşünüyor Çorum Belediyesi ve ÇEKVA Çorum Şubesi tarafından ücretsiz dağıtılan bu kitabı okumalarını öneriyorum.

İstanbul, 12 Mayıs 2018