ÇORUM HİTİT FUAR ve FESTİVALİ

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nün demokrasi bilincimize daha da güç katarak Cumhuriyetimizin ilelebet payidar olmasını sağlanmasına vesile olmasını temenni ediyor,  tüm şehitlerimizi minnetle anıyor, gazilerimize şükranlarımı sunuyorum.   

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de şehirlerin tanınmasında ve kişilik kazanmasında festivallerin önemli bir yeri ve katkısı bulunmaktadır. Bu festivallerden bazıları ülke sınırlarını da taşarak tüm dünyada tanınmakta ve bilhassa sanatseverler için çekim nedeni olmaktadır. Buna örnek olarak, bazılarına bizzat katıldığım Almanya’da Bayreuth, Avusturya’da Salzburg, İngiltere’de Edinburg ve Türkiye’de İstanbul Festivali(İKSV) verilebilir. Ülkemizde de şehirlerin tanınırlığına katkıda bulunan ve bilhassa yaz aylarında gerçekleştirilen çok sayıda festival yapılmaktadır. Bunlar arasında ilk aklıma gelenler Adana, Antalya, Bodrum, Gümüşlük festivalleridir.

Çorum Hitit Festivali, 1980 yılından itibaren devamlı olarak 2015  yılına kadar yapılmış ve geleneksel hale gelmişti. Ben de bu festivallere bir Çorum sevdalısı ve ÇEKVA Başkanı olarak birçok defa katıldığım gibi bakanlığım döneminde 1983 yılında ailemle katılmış ve Fuarın açılışını yapmıştım. Bu katılımlardan birinde de “ Leblebi Yarışması”nda jüri üyeliği yapmıştım. Bu katılımlarım, hemşehrilerimle beni bir araya getirdiği için büyük bir memnuniyet duymama vesile olmuştu. Çorum’un simgelerinden birisi olan bu festivallere ne yazık ki son yıllarda çeşitli nedenlerden dolayı ara verilmişti. Çorum Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın adaylık döneminde Festivali tekrar canlandıracağını ve yapacağını söylemiş ve bunun gerçekleşmesini sağlamıştır.

12-14 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilen Uluslararası Çorum Hitit Fuar ve Festivali’nin, hazırlanan program çerçevesinde hemşehrilerimizin birlik içinde bir araya gelmelerini ve beraberlik içinde kutlamalarını sağladığına inanıyorum. Ayrıca çeşitli kentlerden gelen 160 firmanın katıldığı Sanayi ve Ticaret Fuarı’nın Festival kapsamında açılmasının da şehrimizin ticari hayatına önemli katkısı olduğunu düşünüyorum.

Bugüne kadar birçok yazımda ele aldığım gibi Festival kapsamında Çorum dışında ülkemizde ve yurt dışında yaşayan ve sayıları 1 milyona yaklaşan hemşehrilerimizin bu ve geçmişteki festivallerde şehrimize özel olarak gelip katıldıkları ve katkıda bulunduklarını üzülerek söylemem mümkün değil. Nitekim tatilde bulunduğum Bodrum’da karşılaştığım ve İsviçre’de iş adamı olan ve oradaki sivil toplum kuruluşlarında görevler üstlenen yeğenim Hüseyin Samsunlu da bu festivaller kapsamında özel bir günün “ Dünya Çorumlular Günü” olarak belirlenerek organize edilmesinin çok faydalı olacağını anlattı. Ayrıca  “ Dış Çorumluların” bu festivale ve kente büyük katkısı olacağını ve memleketlerine bağlarını kuvvetlendireceğini ifade etti.

Bu Festivalin tekrar başlatılmasını ve yapılmasını sağlayan Belediye Başkanımıza, Belediye’nin tüm yetkililerine ve görevlilerine teşekkür ediyor ve gelecek yıllarda da aksatılmadan ve kapsamı daha genişletilerek yapılmasını temenni ediyorum.

Bodrum- Dörttepe, 14 Temmuz 2019