MALTA SEYAHATİMİZ 10 – Malta’da gezdiğimiz bölgeler ve şehirler (V)

Bu yazımda anlatacağım yerler şehrin merkezinde yer alan St. Elmo Kalesi ve Baracca Bahçeleri olup, otelimizden yürüyerek kolaylıkla ulaştık.

ST . ELMO KALESİ:

Malta’da çok detaylı gezdiğimiz ve uzun zaman geçirdiğimiz bir yer Fort. St. Elmo oldu. Bu kale hakkında Osmanlıların Malta kuşatmasını anlatacağım bölümde çok detaylı bilgiler vereceğim.

Stratejik açıdan çok uygun bir yere konuşlanan bu kale bir yarımada üzerinde yer alıyor. Kale, Valetta Limanına giriş, Büyük Liman ve Marsamxett limanına girişi izleyen hakim bir tepede kurulmuş. Osmanlı kuşatması adaya ilk buradan başlamış. Kale Valetta’da tek bir şapel olarak kurulmuş, tarihi 13.yy ‘a kadar gidiyor. Şövalyeler adaya ilk geldiklerinde bu kale su kenarında küçük yıldız şeklinde bir kale idi. Ancak şövalyelerin 1565’de Türklere karşı elde ettikleri zaferden sonra değişim başladı ve kale gelebilecek taarruzlara karşı, askeri mühendis Francesco Laperelli tarafından genişletilerek yeniden inşa edildi. Bu genişleme, İngilizler zamanında da 2. Dünya Savaşına kadar devam etti. Savaşta, Alman ve İtalyan denizaltı ve hücumbotlarının saldırıları buradan püskürtüldü. İngiliz kuvvetleri adadan çekildikten sonra 1979’da başlayan bu çalışmalar kısmen Avrupa Birliği fonları ile sürdürüldü.

Kale’nin içinde Milli Savaş Müzesi yer alıyor. Kale Malta’nın tarihini anlatan  tarihi ve mimari bir kompleks olarak kullanılıyor. Müzede Malta’nın Akdeniz’deki rolü geniş bir şekilde anlatılıyor. Tarih öncesinden Avrupa Birliği üyeliğine kadar  devam eden olaylar ziyaretçilere açık olan 8 bölümde  detaylı olarak anlatılmakta olup her döneme ait eşyalar, objeler,silahlar,uçak,araba ve diğer ulaşım  araçları , tarihi belgeler muhafaza ediliyor. 1942’de Kral V.George’un Maltalıların savaştaki kahramanlıklarına karşılık verdiği bir madalyon da sergileniyor. Müzede Osmanlı kuşatmasına ayrı bir bölümde yer verilmiş.Bu bölümün girişinde ise Kral Charles V ve Kanuni’nin çok büyük ebadda portreleri sizi karşılıyor. Osmanlı kuşatması bir video gösterimi ile de ziyaretçilere aktarılmakta.Kalenin içinde 2. Dünya savaşında ölen askerlerin anısına yapılan St. Anne kilisesi bulunmakta.. 15 Nisan 2019 tarihinde yayınlanan Malta Seyahatimiz 3- Malta Tarihi (I) başlıklı yazımda da kalenin tarihi hakkında bilgi vermiştim.

St. Elmo Kalesi’nin dış görünümü

St. Elmo Kalesi’nin iç görünümü

 BARACCA BAHÇELERİ:

Valetta’nın en güzel parklarından olan bu bahçeler iki kısım halinde, yukarı  ve aşağı bahçeler olarak tanımlanmaktadır. Yukarı Baracca, 1775 yılında St. Peter ve Paul Tabyasında ve kalenin en yüksek noktasında inşa edilmiştir. Buradan Büyük Liman ve eski şehir bölgeleri olan Senglea ve Vittoriosa ile tersaneleri ve şehrin düşük kotlardaki diğer bölgeleri görülmektedir. Şehir merkezinde  dinlenilecek bir yer olan Yukarı  Baracca bahçelerine çok dikkatimizi çeken bir asansör ile çıktık. Bu bahçelere çıkış, ücret karşılığında bindiğimiz  asansör ile kolaylaştırılmış. Liman manzaralı parkta, palmiyeler ve yerel bitkilerin ve çiçeklerin süslediği havuz ve taş kemerler yer alıyor. Ayrıca burada eski İngiliz Başbakanı Winston Churchill’in ve Maltalı tanınmış heykeltraş Antonio Sciortino’nun  “Sokak Çocukları” eseri bulunmaktadır. Park çok kalabalık yerli ve yabancı ziyaretçilerle dolu idi. Aynı bölgede  savaş odaları ve  selamlama kıtasının da kullandığı topları gördük.

Yukarı Baracca bahçesi

Yukarı Baracca bahçesi asansörü

Bu toplar,Valetta’nın ilk kurulduğu zamanlarda şehrin en yüksek noktasında Büyük Limanı ve civarını korumak amacıyla yerleştirilmiş, ayrıca selamlama kıtası gelen gemileri top atışları ile selamlama görevi de sürdürmüşler. Ayrıca toplardan biri sabah ve akşam ateşlenerek  şehrin kapılarının açılış ve kapanış zamanına işaret ediyormuş. Selamlama kıtası ve toplar Şövalyeler, Fransızlar ve İngilizler tarafından da  400 yıl boyunca kullanılmış, 1954’de kapanmış ve toplar çekilmiş. Bu tarihi olayı yeniden canlandırılmak için çalışılmış ve şimdi günde 2 kez top atışları yapılıyor. Burada küçük bir müzede  tarihiyle ilgili sergi var.

Yukarı Baracca bahçesindeki toplar

Bu bölgenin altında da savaş odaları yer alıyor. Savaş odaları, geçmişte şövalyelerin kaya karakolları olarak kullandıkları bir bölge imiş. Savaş odaları ve tüneller büyük kısmı yer altında olmak üzere 28 bin metrekarelik bir alanı kapsıyor. 2. Dünya Savaşı sırasında İngiliz kuvvetlerinin komuta kademesi burada görev yapmış. Adanın müttefikler tarafından savunması buradan yönlendirilmiş. Halen bu komuta döneminden kalan evraklar, harita, çizim ve eşyalar muhafaza edilmiş ve ziyaretçilere açık. Savaş sırasında 1943 temmuzda  general Eisenhover Sicilya çıkartmasını buradan yönetmiş. Savaş tünelleri, Süveyş ve Küba krizlerinde de kullanılmış. 1977‘ye kadar soğuk savaş sırasında da askeri amaçlarla kullanılan bu yeraltı merkezi 1979‘da İngilizlerin çekilmesine kadar kullanılmaya devam etmiş.

İstanbul, 25 Haziran 2019

Kaynaklar:

-Malta&Gozo,Marco- Polo Seyahat kitabı

-Malta Turizm Bakanlığı yayınları