GAZETELERDEN KESTİKLERİM – Türk Kalp Vakfı ve Ragıp Embiyaoğlu

Gazetede çıkan haberi okuyunca hemen hemşehrimiz rahmetli Ragıp Enbiyaoğlu’nu hatırladım. Bunu hatırlamamın nedeni kendisinin ve Ali Akın’ın 1986 yılında bu Vakfa İstanbul Şişli’de bir bina inşa ettiklerini ve donattıklarını bilmem idi.

 İstanbul’a İzmir’den geldiğim 80’li yılların ikinci yarısında kendisini İstanbul Sarıyer’deki deniz kenarındaki evinde ziyaret etmiştim. Bu ziyaretimde, eşini kaybetmiş olan Ragıp beye kızı Azade Eker hanımın ( Eşi, şehrimiz milletvekili İsmet Eker’in torunu Orhan Eker) refakat ettiğini hatırlıyorum. Burada,  Azade hanımın benim de uzun süre başkanlığını yaptığım Çorum Eğitim ve Kültür Vakfı’nın kurucularından ve destek verenlerinden olduğunu belirtmeyi isterim.

Çocukluk dönemimde Galip ve Ragıp Enbiyaoğlu kardeşlerle babamın bir ortaklığı olduğunu ve kendilerinin Çorum’da Velipaşa Hanı’nın altında bulunan dükkânda her şeyin bulunabildiği bir nalburiye gibi malzemeleri satan dükkânı işlettiklerini hatırlıyorum. 1948 yılında Enbiyalar iş hayatlarını sürdürmek için Samsun’a taşındılar. Çorum’daki dükkânlarını uzun bir süre Yusuf Cırcı ve Erdem Gökeşme ile ortak olarak işlettiler. Yusuf Cırcı’nın Erdem Gökeşme ile birlikte, müstakil olarak iş yapmak üzere Taş Mağaza’nın yanında bir dükkân açmaları üzerine Enbiyaoğulları eski mağazayı Özden Uslu ile ortak olarak çalıştırdılar. Enbiyaların, Samsun’dan İstanbul’a taşınmaları ve orada Eğe Fabrikası kurmaları üzerine bu dükkânı Özden Uslu’ya devrettiklerini duymuştum.

Enbiyaların Çorum’da 1986 yılında kurulan Çorum Vakfı’na (şimdiki adı Çorum Hitit Vakfı) Ziraat Bankası karşısında 1. Noterliğin de bulunduğu binada sekiz daire hibe ettiklerini de bilginize sunmayı isterim.

* * *

Şimdi de gazete haberinin önemli kısımlarını sizlerle paylaşmayı istiyorum.

“44 yıldır halkımızın kalp sağlığına hizmet eden ve insanlarımıza sağlıklı yaşam sanatını öğreten bir kuruluşumuz var:

Türk Kalp Vakfı.

Türkiye’de kalp-damar sağlığı ile ilgili olarak halkı bilinçlendirmenin öncülüğünü yapan vakıf, ülke genelinde ve uluslar arası alanda çalışmalarını sürdürüyor.

Kalp, sağlıklı bir vücudun motorudur. Ona çok iyi bakmalıyız. Çünkü o durunca hayat duruyor, yaşam bir anda sönüp gidiyor.

Kalp damar hastalıkları büyük oranda tedavi edilebiliyor. Yeter ki, erken tanı konulabilsin.

Ölüm nedenlerinde dünyada birinci sırayı kalp-damar hastalıkları oluşturuyor ve her yıl 17 milyon kişi kalpten ölüyor.

Türkiye’de de durum aynı… Ölümlerde birinci sırayı kalp ve damar hastalıkları oluşturuyor. İkinci sırada kanser var.

Ülkemizde tüm ölümlerin 10’da 4’ü kalp ve damar hastalıklarına bağlı olarak gelişiyor.

Bu nedenle kalbimizi korumak ve zamanında koruyucu önlemleri almak zorundayız.

İşte, Türk Kalp Vakfı bunlara hizmet ediyor.”

* * *

Sizlere Galip Enbiyaoğlu’nun büyük destek verdiği ve bugün halen hibe ettiği binasında başarı ile hizmet vermeye devam eden ve sağlık konusunda dünya da 3.vakıf olan  Türk Kalp Vakfı’nı kendi sitelerinden aldığım cümleleri ile tanıtmayı istiyorum.

Türk Kalp Vakfı 1975 yılında kurulmuştur. İlk sağlık merkezi Mecidiyeköy’de açılmış, 1976 yılında Dr. Gültekin Ağaoğlu tarafından bağışlanan Nişantaşı’ndaki merkeze yerleşilmiştir. Vakıf, 1986 yılında Sn. Ragıp Enbiyaoğlu ve Sn. Hacı Ali Akın’ın bağış ve inşa ederek donattıkları Şişli Merkez’ini kurmuştur. Kadrosunda Türkiye’nin en seçkin profesör, doçent, kardiyolog doktorları, beslenme ve kilo uzmanları, iyi yetişmiş yetenekli hemşire ve sağlık personeli ile her an hizmete hazır ve günde 100’ün üzerinde hastaya bakabilecek kapasitededir. Sağlık merkezinde kalp ve damar hastalıkları yanında genel sağlık kontrolleri de (Treadmill Egzersiz testi) Holter Monitör, Holter Tansiyon, Nükleer Tıp, (Talyum testi), seksiyonlarına ilaveten, modern cihazlar ve uzman kadrosu ile hizmet veren Kilo Kontrol Merkezi, Çocuk Kardiyolojisi seksiyonu hizmet vermektedir.

Gezici sağlık ekipleri İstanbul’un çeşitli belediyeleri ve muhtarlıkları aracılığı ile halkımıza, Milli Eğitim Müdürlüğü ile işbirliği halinde ilköğretim okullarında, çocuklarımıza kalp ve damar muayene, teşhis, tedavi hizmeti vermektedir. Kalp ve damar hastalıkları ile mücadelenin en kestirme yolunun halkı uyarmak, bilinçlendirmek ve motive etmek olduğu gerçeği ile sağlık gündemimize kalp hastalıkları, ayrıca Dünya Kalp Federasyonu tarafından kabul edilen Dünya Kalp Günü etkinlikleri getirilmiştir.

Vakfa ait tüm bilgi, birikim ve faaliyetler internet aracılığı ile tüm dünyanın hizmetine sunulmaktadır. Vakıf, Avrupa Kalp Birliği (EHN)’nin saygın ve etkin bir üyesidir. Bu teşkilat içerisindeki çalışmalarla vakfın sesini daha iyi duyurmak imkânı sağlanmıştır. Kardiyoloji Derneği ile kalp hastalıklarının oluşumu, teşhisi, tedavisi ve önlenmesi amacı ile yapılacak ortak çalışmalara destek olmak amacı ile “Kardiyoloji Araştırma Fonu” kurulmuştur. Araştırmada başarı gösterenlere destek bursları ve ödüller verilmektedir.”

Bu Vakfın iletişim bilgilerini her ihtimale karşı sizlerle paylaşmayı isterim. Türk Kalp Vakfı:19 Mayıs Cad. No.8 Şişli 80 220–İstanbul, Tel: (0212) 212 07 07, Fax: (0212) 212 68 35, e-mail:koordinator@tk.org.trgen.sekreter@tkv.org.tr

* * *

Değerli okuyucularım, zaman zaman şehrimize hizmet etmiş insanları sizlere tanıtmayı ve böylece tarihe not düşmeyi istiyorum. Bu yazılarım sayesinde internet ortamında bana ulaşıp bilgi alanlar çok oluyor. Bu nedenle Çorum Haber gazetesi yazarlarının ve hatta mümkünse eli kalem tutanların böyle tanınmış ve ülkemize hizmet veren hemşehrilerimizin tanıtılmasına katkıda bulunmalarını temenni ediyorum.

İstanbul, 9 Şubat 2020

Kaynaklar:

-https://tkv.org.tr/iletisim

-Rahmi Turan,”Türk Kalp Vakfı Hayat Kurtarıyor”, Sözcü, 22.1.2020

Leave a Comment.