“BÜTÜN ÜMİDİM GENÇLİKTEDİR”

Değerli dostlarım ve hemşehrilerim,

Ulusumuzun bağımsız ve özgür yaşama kararlığının göstergesi olan 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramınızı kutluyor, Ulu ÖnderAtatürk ve bu uğurda canını veren tüm şehitlerimizi saygı ve minnetle anıyorum.

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

*

1982 yılında, Kurucu Meclis üyesi iken Samsun’da, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlamalarına katılmıştım.

Bu vesile ile sahilde bulunan Bandırma Gemisi’ni ziyaret ettiğimde hangi zorluklar içinde geminin Samsun’a ulaşabildiğini ve bu geminin Türkiye tarihinde yeni gelişmelere ne kadar katkısı olduğu hakkında bilgi edinmiştim.

Samsunlu soyadını taşımanın verdiği gururla, sahilde bulunan Atatürk Anıtını (İlk Adım Anıtı) ziyaret etmiştim. Samsun’un simgesi sayılan bronz Atatürk heykeli, Samsun halkı tarafından Avusturyalı heykeltıraş H.Kriphel’e yaptırılmış. Samsun’un Onur Anıtı olan bu heykelin kaidesiz yüksekliği 4.75 metre. Kaideli 8.85 metredir.

Bana göre bu Anıt, ülkenin Atatürk’ün komutasında şahlanışının bir simgesi olarak değerlendirilmelidir.

K. Atatürk’ün, “ BÜTÜN ÜMİDİM GENÇLİKTEDİR” sözleri ile ifade ettiği gibi Türk gençlerinin Cumhuriyete ilelebet sahip çıkacaklarına inanıyorum.