YUNANİSTAN İLE İLGİLİ SORUNLARIMIZ – (IV) MÜNHASIR EKONOMİK BÖLGE İLANI İLE İLGİLİ TÜRKİYE KARŞITI AÇIKLAMALAR VE GİRİŞİMLER (4)

Türkiye’nin Libya ile imzaladığı anlaşmayla hayalleri suya düşen Yunanistan, adalar üzerinden Mısır ile hukuka aykırı olan münhasır ekonomik bölge anlaşmasını tartışıyor. Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki oyunu bozan hamlesini sindiremeyen Yunanistan’ın darbeci Sisi’ye mektup yazdığı aktarıldı.

Doğu Akdeniz’de Türkiye-Libya anlaşmasına karşı Yunanistan’da misilleme çağrıları arttı. Türkiye ile arasında gerilimi tırmandıracak çabalar arasında Yunanistan’ın Meis Adası’nı doğu sınırı olarak kabul ederek Mısır ile münhasır ekonomik bölge (MEB) anlaşması imzalaması da yer aldı. Hellasjurnal adlı haber sitesinde yer alan habere göre, bu öneriyi Yunanistan’ın en önemli deniz hukukçularından kabul edilen Theodoros Kariotis, Yunan Başbakanı Kiriakos Miçotakis ile Mısır’ın darbeci Cumhurbaşkanı Sisi’ye yazdığı mektupta önerdi. Kariotis, mektubunda, “Yunanistan olarak çok kritik anlar yaşıyoruz. Bir an önce Mısır’la münhasır ekonomik bölge antlaşması imzalamamız lazım. Yaklaşık 40 yıldır bu konuda çalışan bir hukukçu olarak Yunanistan’ın şu an çok zor bir durumda olduğunu söylemeliyim” ifadelerini kullandı.

MEİS’İ İŞARET ETTİ

“2004’te Kıbrıs’ın gösterdiği cesareti gösterip münhasır ekonomik bölge ilan etseydik bu günler yaşanmayacaktı” diyen Kariotis, Meis güneyinde çok zengin yataklar bulunduğunu ileri sürerek, “Meis Adası bizim için stratejik önemdedir. Çünkü bu ada sayesinde Kıbrıs’la deniz yetki anlaşması yapabiliriz. Çok geç olmadan bir an önce Yunan hükümeti bu konuda adım atmalıdır. Çünkü Türkler beklemiyor” dedi.

LİBYA ANLAŞMASIYLA SET ÇEKİLDİ

Yunan Deniz Hukukçusu Kariotis’in adaların MEB alanlarını kıta sahanlıklarıyla sınırlayan uluslararası hukuk kuralları ve yargı kararlarını göz ardı ederek yaptığı bu çağrının ise karşılığı yok. Türkiye ve Libya’nın anlaşmayla MEB ilan ettikleri bölge, Meis’in doğusundan geçmek suretiyle Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki MEB’inin batı sınırlarını belirliyor. Anlaşmanın koordinatları, uluslararası hukuk uyarınca Meis doğusunda 6 kilometrelik ada kıta sahanlığının doğusundan ilerliyor. Bu doğrultuda da uzmanlara göre, Türkiye’nin batı sınırına karşı sözde Yunanistan’ın doğu sınırı misillemesi olarak Meis’ten Mısır’a bir hat çekmek ancak uluslararası hukuka aykırı ve meşru zemini olmayan kışkırtıcı bir adım olarak değerlendirilebilir.

AB’DEN SKANDAL ÇAĞRI

Türkiye’nin tüm iyi niyetli çağrılarına karşın, Avrupa Birliği, Doğu Akdeniz’deki krizde Yunanistan lehine tavrını terk etmiyor. AB, Türkiye ile Libya arasında imzalanan deniz yetki alanı sınırlandırma mutabakatına ilişkin, Türkiye’ye “iyi komşuluk ilişkilerine uyma” çağrısında bulundu. Stano, günlük basın brifinginde yaptığı açıklamada, “Anlaşmazlık ne olursa olsun, uluslararası hukuk ve iyi komşuluk ilişkileri çerçevesinde ele alınmalı” diye konuştu.

PAVLOPULOS HADDİNİ AŞTI

Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos ise Cumartesi günü yaptığı konuşmada “Türkiye kendisini uluslararası arenada yalnızlaştıracak ve değersizleştirecek kaygan bir yolda yürüyor” ifadelerini kullandı. Pavlopulos, “Türkiye gibi uluslararası ve Avrupa kanunlarını hiçe sayarak insanları ve insanlık prensiplerini zalimce hedef alanlara gerekli cevabı vereceğiz” dedi.

Bu imzadan sonra Batı dünyasının ve Rusya’nın desteklediği Hafter güçlerinin UMH’ye karşı saldırıları arttı.

Peki son durum nedir?

Aktardığımız gibi Türkiye, UMH’ye desteğine devam ediyor. Türk donanması da bölgede varlığını sürdürüyor.

Hafter güçlerinin son dönemlerde saldırılarında yoğunlaşma göze çarpıyor. Yani Hafter, ateşkese kesinlikle uymadı.

Euronews’te Doğu Akdeniz’deki gelişmeleri değerlendiren Stelyo Berberakis, Türkiye’nin Libya ile imzaladığı mutabakat Türk-Yunan ilişkilerini nasıl etkiler? başlığı ile yayınladığı yazısında şu değerlendirmelerde bulundu:

“Türkiye’nin Libya ile imzaladığı Deniz Yetki Alanları Mutabakatı’nın, Doğu Akdeniz’de zaten yüksek olan gerilimi daha da tırmandırmasından endişe duyuluyor. Mutabakat, bir yandan Türkiye ile Yunanistan arasındaki kıta sahanlığı tartışmalarını körüklerken, diğer yandan Doğu Akdeniz’den çıkarılacak doğal gazın Avrupa ülkelerine taşınmasını öngören büyük EastMed projesini de etkileyebilir.”

Berberakis “Yunanistan, ‘enerji işbirliği’ adı altında Güney Kıbrıs, İsrail ve Mısır’la ayrı ayrı üçlü ittifaklar kurarak Türkiye’nin Adeniz’deki varlığını görmezden geldi. Türkiye de buna karşılık Yunanistan’ın Rodos ve Girit gibi adalarının varlığını görmezden gelerek 450 km güney batısında bulunan Libya’nın meşru Serrac hükümeti ile deniz yetki alanlarını öngören bir mutabakat imzalayarak tepkisini gösterdi” ifadelerini kullandı.

(SÜRECEK)