SALİM SAVCI’NIN ARDINDAN!

Elime bugün ulaşan ÇORUM HABER Gazetesi’nden değerli hemşehrimiz Salim Savcı’nın vefat ettiğini büyük bir üzüntü ile öğrendim. Neredeyse bir asırlık ömrünü eğitime ve yazmaya ayıran Salim Savcı’nın hayatı insanlığa ve bilhassa köyü ile Çorum’a faydalı olmak gayreti içinde geçti.

Salim Savcı hoca ile ilk tanışmam; bir Çorumlu hemşehrimden Ankara’da Kızılay’da Güven Park yakınında kendisinin bir kitabevi olduğunu öğrenmemi takiben 80’li yıllarda ziyaretine gittiğimde, gerçekleşti.

Orta boy olan bu dükkanda, kendi yazdığı sayısız kitaplar yanında daha çok eğitime dönük çok sayıda kitabı bulunuyordu. Kendisi Balıkesir Necatibey Eğitim Enstitüsü’nü bitirdikten sonra ülkemizin çeşitli yörelerinde ve Ankara’da fizik ve kimya öğretmenliği yaptı ve mesleği ile ilgili çok sayıda kitap yazdı. Bunlardan başka çok sayıda çocuk, öykü, fıkra ve söyleşinin yer aldığı kitaplar da eserleri arasında bulunmaktadır. Emekliliğinden sonra kendisinin ülkeye bu yolla hizmet etmeye çalıştığını da bana anlatmıştı. Ayrıca Anadolu’da yayınlanan çok sayıda gazetede yazılar yazan Salim Savcı ÇORUM HABER Gazetesi köşe yazarları arasında da yer aldı.

Çorum dışında yaşayan hepimizin arzuladığı gibi doğduğu Çampınar köyüne 2008’de geri döndü. Çampınar köyü Osmancık ilçemize bağlı oldukça gelişmiş ve eğitime önem veren bir köydür. Burada köyde aile mensupları tarafından kurulan “Prof. Bahri Savcı Kütüphanesi”ne birlikte getirdiği çok sayıda kitabı hediye etti ve kütüphanenin gelişmesi için gayret etti. Köye gelenlere ve köyde öğrencilere rehberlik yaptı ve kendi kitaplarından hediye etti.

Savcı Çorum’a döndükten sonra,1995 yılından beri her ayın ilk Cumartesi günleri Çorum Eğitim ve Kültür Vakfı (ÇEKVA) tarafından tertiplenen “Çorum ÇEKVA Sanat Dostları Toplantıları’na” da aktif olarak katıldı. Bu katılımını sağlamak için ilerlemiş yaşına rağmen Çorum’a 80 kilometre uzaklıkta bulunan Çampınar köyünden günü birlik Çorum’a geldi ve geri döndü. Bu toplantılarla ilgili olarak benimle birlikte Ahmet Güngör tarafından yazılan ve ÇEKVA tarafından yayınlanan “ÇORUM ÇEKVA SANAT DOSTLARI TOPLANTILARI” kitabının içindeki kısmını ve yine benim tarafımdan yazılan “ÇEKVA’NIN İLK 15 YILI” kitabında “Sanat Dostları Çampınar Köyünde” bölümünü okuduğunuz taktirde kendisinı daha yakinen tanıyabilirsiniz.

Salim Savcı’nın son arzusunu kırmayarak yerine getiren ve kendisini hasta yatağında ziyaret eden Sayın Valimiz Mustafa Çiftçi’ye bu âlîcenaplığı gösterdiği için çok teşekkür ediyorum. Ayrıca kendisinden Çampınar köyündeki bu kütüphanenin yaşatılması için ilgisini esirgememesini temenni ediyorum.

Hayatını eğitime ve insanların aydınlanmasına adayan değerli hemşehrimiz Salim Savcı’ya Allah’tan rahmet, ailesine, dostlarına, Çorumlulara ve ÇEKVA ile ÇORUM HABER Gazetesi camiasına başsağlığı diliyorum. Mekânı cennet, ruhu şâd olsun.

İstanbul, 11 Haziran 2020

Kaynaklar

Ahmet Güngör ve Ahmet Samsunlu, (2010), “Çorum Çekva Sanat Dostları Toplantıları”, ÇEKVA yayın no:4, sayfa72

Ahmet Samsunlu,(2010), “ÇEKVA’NIN İLK 15 YILI”, ÇEKVA yayın no:4, sayfa 107