PASTACI ABBAS’IN OĞLU AYDIN GÜRSOY’UN ARDINDAN!

Çorum’da Pastacı Abbas Ağa’yı tanıyanların sayısının çok az olduğuna inanıyorum. Bir zamanlar Çorum’un ana caddesi olan Ankara Caddesi üzerinde belediye binası, Turgut Cerit’in oteli, Kızılot’un Suluhan Garajı, Yalçın Sineması ve Yalçın Sineması’nın girişinde Pastacı Abbas Ağa’nın fırını bulunuyordu.

1930’lu yıllar Suluhan’ın bulunduğu cadde (Ankara Caddesi)… Günümüzdeki Zafer Çarşısının bulunduğu Kubbeli Caddesi…

——-

50’li yıllarda Çorum’da bugün olduğu gibi kafeler, pastaneler, pizzacılar ve süpermarketler bulunmuyordu. Şehir içindeki kahvelere gitmemize de hem okul idarelerimiz hem de ebeveynlerimiz müsaade etmiyorlardı ve hoş görülmüyordu. Bu nedenle biz gençlerin gidebildiği yegane yer, seçtiğimiz pastayı ayakta yiyebildiğimiz Pastacı Abbas Ağa’nın fırınıydı. Abbas Ağa’nın yanında fırının yükünü taşıyanlar ise Abbas Ağa’nın kayınbiraderi Faruk dayı ile Aydın idi. Benim liseden tanıdığım Murat, Atilla ve Adil de zaman zaman bu pastanede bulunuyorlardı.

İlerde yazılacak Çorum tarihinde yer edinmeleri açısından bu ailenin bir örnek olarak ele alınması gerektiğini düşünüyorum. Abbas Ağa da Çorum’da birçok ailede rastlanıldığı gibi tahminimce muhacir bir aileden geliyordu. Her şeyini kaybeden muhacirler gibi Abbas Ağa da kendisini işine adamıştı. Hemen hemen her an fırının satış kısmında kendisi bulunuyordu ve her müşteriye olduğu gibi biz gençlere de çok yakınlık gösteriyordu. Pastamızı yerken ara sıra üretim kısmından dışarı çıkan dayı Faruk, Cavit ağabeyimin de arkadaşı olduğu için bana samimiyetle yaklaşır ve konuşurdu. Aydın da onun yanında görünse de büyüklerinin yanında sakinliğini korurdu ve üretimi dayısıyla götürürdü.

Ben Almanya’ya gittikten sonra babaları Abbas Ağa’nın öldüğünü ve bu arada Bahçelievler’de Bahabey Caddesi üzerinde yüksek bir bina yaptıklarını, alt kısmını da modern bir pastane-kafeye dönüştürdüklerini duymuştum. Zaman içinde ticari hayatta da başarılı olduklarını, Çopikas Kağıt Fabrikası’nın ortağı olduklarını,  Gürsoylar Kağıt Üretim Tesisleri’ni kurduklarını ve dayıları Faruk ile birlikte hareket eden Gürsoy kardeşlerin ağabeyleri Aydın Gürsoy’un yönetiminde işlerini büyüttüklerini İzmir’de bulunduğum sıralarda duymuştum. Gürsoyların bu parlak yılları ne yazık ki sebeplerini tam olarak takip edemediğim nedenlerle hızını kaybetti.

Aydın Gürsoy’a Allah’tan rahmet, ailesine ve yakınlarına başsağlığı diliyorum. Bu vesile ile Abbas Ağa’yı, Faruk dayıyı, yakın olduğum Murat’ı ve ailenin en neşelisi merhum Adil’i de bir defa daha rahmet, saygı ve sevgi ile anarken kendileri için dua ediyorum.

İstanbul, 21 Ağustos 2020

Çorum’un ünlü “Pastacı Abbas”ı Abbas Gürsoy, eşi Fevziye Gürsoy, dört oğlu, kayınbiraderi Faruk Özköksal ve eşi ile…

(Soldan sağa) Atilla Gürsoy, şimdi hepsi rahmetli olan Adil Gürsoy, Faruk Dayı (Özköksal), Aydın Gürsoy, Murat Gürsoy ve anne Fevziye Gürsoy…

Abbas Gürsoy (fötr şapkalı), kayınbiraderi Faruk Özköksal ile…

Abbas Gürsoy

AYDIN GÜRSOY

11 Ağustos 2020 tarihinde kaybettiğimiz Aydın Gürsoy

Leave a Comment.