Prof. Dr. Sadık Kakaç’ı Kutluyorum

Değerli hemşerimiz, kendisine abi diyerek hitap ettiğim Prof. Dr. Sadık Kakaç’a Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu (TUBİTAK) tarafından ‘Hizmet Ödülü’ verilmiştir Bu ödülün kendisine verilmesi nedeniyle hemşerisi bir bilim adamı ve bir öğretim üyesi olarak büyük bir kıvanç duyuyor ve takdir hislerimi ifade ediyorum.

TUBİTAK, kendi uğraşı alanında çalışan yaklaşık 20-30 bin öğretim üyesi arasından üştün başarısı ile dikkati çekenlere her yıl aşağıdaki ödülleri vermektedir

–              Bilim Ödülü (Yayın ve araştırmaları ile dünya çapında dikkati çekenlere veriliyor. 6 civarında)

–              Hizmet ödülü (Bilim ve tekniğin gelişmesine önemli katkıları olanlara veriliyor. 3 civarında)

–              Teşvik Ödülü (Araştırmaları ile dikkati çeken, yaşımın altında olan ve istikbal vaat edenlere veriliyor. 10 civarında)

Bu sene “Hizmet Ödülü” iki bilim adamına verilmiş olup, veriliş gerekçeleri basında yer almamıştır. Prof. Dr. Sadık Kakaç’a bu ödülün verilmesinin ana nedenleri arasında makine mühendisliğinin önemli dallarından biri olan “Termodinamik ve Isı” biliminin gelişmesine katkısı ve bu konuda çok sayıda doktora çalışması yaptırması ve yayın (kitap, makale, bildiri) yapması sayılabileceğini düşünüyorum.

Hepinizin yakinen tanıdığı Prof. Dr. Sadık Kakaç’ı, sınıf arkadaşım olan Ahmet Kakaç’ın ağabeyi olarak çocukluk dönemimden beri yakinen tanıyorum ve izliyorum. Bu yazımın kapsamında kendisini sizlere tekrar tanıtmayı istiyorum.

Çorum’un Ulukavak Mahallesinde yaşayan bir ailenin çocuğu olarak gıpta edilecek üstün bir başarı göstermiştir.

Mühendisliği Bölümünde görev almış ve burada akademik en üst seviye olan profesörlüğe kadar yükselmiştir Türkiye Atom Enerjisi Komisyonu Başkanlığı görevini de uzun sure yürüten değerli hemşerimiz uzun zamandan beri bilimsel faaliyetlerini yurtdışında, Amerika Miami Üniversitesi’nde sürdürmektedir Amerika ve Avrupa’da yayımlanan çok sayıda kitap makale ve bildiri ile dünyaca tanınmış olan Sayın Kakaç’a dünyanın birçok önemli ödülde de verilmiştir.

Değerli Sadık Ağabey almış olduğu bu ödül için kutluyorum Çorumlular olarak kendisi ile gurur duyduğumuzu bilmesini istiyorum Kurulmasına hep birlikte çalıştığımız “Çorum Hitit Üniversitesi’ne desteğini devam ettirmesini bekliyorum. Kendisine ve ailesine mutluluk, sağlık ve başarı dolu günler diliyorum.

Yazıma son vermeden önce, TÜBİTAK tan daha önce ödül almış olduğunu bildiğim iki değerli hemşerimizi de size tanıtmayı istiyorum. İstanbul Teknik Üniversitesi Elektronik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Duran Leblebici “Bilim Ödülü” ve aynı üniversitenin aynı bölümünde çalışan oğlu Doç. Dr. Yusuf Leblebici “Teşvik Ödülü” almışlardır. (Şu anda Sabancı Üniversitesinde profesör olarak çalışıyor-) Kendilerini bir defa daha ediyor, Çorumlular olarak kendileri ile gurur duyduğumuzu ifade ediyorum. Başka ödül kazananlar varsa, lütfen bana bildirirseniz onları da Çorumlulara tanıtırım.

Üniversite Seçme Sınavları başarı sıralamasında Çorum’un 9. olması beni çok sevindirdi. Başarılı öğrencileri ve

onları yetiştiren öğretmenleri, ailelerini

Çorum Lisesi’nin en bav’ ‘-stilildiğîhda (Samsun 14. , Kırıkkale 37   olmuş, herkesin girme!  Âmaşya 40. , Kastamonu 57. , Çankırı

mediği İstanbul Teknik Universitesi                          66. , Yozgat 73.) Çorum’un geleceğinin

tebrik ediyorum. Komşu illerle karşılaş-

Makine Mühendisliği bölümünde okü-muş ve üstün başarı göstermiştir. Doktora çalışmasından sonrayeni kurulan Ortadoğu Teknik Üniversitesi Makine

parlak olacağını görüyorum

Çorum eğitimine katkıda bulunanlara binlerce teşekkür.

Bodrum. 3 Temmuz 2000

Leave a Comment.