SIDNEY OLİMPİYATI – HAVUZDA REKOR (IV)

Dünyada olduğu gibi Sidney Olimpiyatı’nda da en çok ilgi çeken yüzme müsabakalarında rekor üzerine rekor kırıldı. Oyunların yüzme seçmelerinde havuza giren sporcularımızdan hiçbiri yan finale kalamadı ve hepsi elendiler.

Derya Büyükuncu, 100 metre sırtüstünde saniyenin yüzde ikisiyle genel klasmanda 17. sırayı alarak ilk 16’ya giremediği için yarı finali kaçırırken, bayanlar 100 metre kurbağalamada serisinde birinci olmasına rağmen genel klasmanda 44 yüzücü arasında 23. sırayı alarak yarı finale kalamadı. Diğer yüzücülerimiz hemen hiçbir varlık gösteremediler.

Eğer Olimpiyatlarda ve genel-  de spor müsabakalarında başarılı olmak istiyorsak öncelikle o sporun yapılacağı tesislere sahip olmamız ve gençleri mümkün olduğu kadar erken yaşta spor yapmaya teşvik etmemiz gerekir.

Konuyu yüzme sporu bakımından ele aldığımızda ülkemizin yeterli sayıda havuza sahip olmadığı görülür. Bugün Anadolu’da ve hatta kıyı şeridinde yaşayan çoğunluğun yüzme bilmediği bir gerçektir. Ülkemizde futbol ve güreş dışında diğer sporlara ve yüzme sporuna gereken önem verilmemektedir.

25 Ağustos 1998 tarihinde Çorum Haber’deki köşemde “Yüzme bilmeyen Çorumlu” başlıklı yazımda kendimin de 25 yaşıma kadar yüzmeyi bilmediğimi açıklamış ve yetkililere “Yıllarca önce Çorum’da inşaatı başlatılan kapalı yüzme havuzu bitti mi?” diye sormuştum. Çorum Milletvekili Mehmet Aykaç’ın Kızılcahamam’da boğulma tehlikesi geçiren Erzincan Milletvekilini kurtarması üzerine 1 1 Eylül 1998 tarihinde “Yüzme bilmeyen Çorumlunun yüzme bilen Çorumludan ricası” başlıklı yazımda kendisine “Şanslı, yüzmeyi bilen bir Çorumlu ve şehrimizin Milletvekili olarak lütfen bugüne kadar bitirilemeyen yüz me havuzunun bitirilmesi için girişimde bulunun.

Eğer gerekli görürseniz bende Ankara’ya gelir, sizinle birlikte dolaşır ve ricada bulunurum. Bunu yaptığınız ve ödeneği sağladığınız takdirde ileride binlerce yüzme bilen Çorumlu da sizin gibi nice canlan kurtaracak, şehrimizi tanıtacaktır.

“Sayın Aykaç, olumlu haberinizi bekliyorum” şeklinde seslenmiştim. Ne yazık ki bu konuda kendisinden hiçbir haber alamadım.

1994’te temelleri atılan bu yüzme havuzunun inşaatı ödenek olmadığı için durmaktadır.

Çorumlular Kültür ve Dayanışma Derneği’nin bu Cumartesi akşamı tertip ettiği toplantıda Milletvekilimiz Sayın Melek Denli’ye “Çorum Yüzme Havuzu”nun durumunu yukarıda yazdıklarımdan daha geniş bir şekilde anlattım ve kendisinin desteğini istedim.

Böyle bir inşaatın varlığından ve yıllardan beri inşaatın durduğundan haberi olmadığını, kesinlikle ilgileneceğini ve Sayın Devlet Bakanı Fikret Ünlü ve diğer yetkililerle görüşeceğini söyledi.

İnşallah yaptığı girişimler inşaatın başlamasına ve hızla bitirilmesine imkan sağlar. İşte o zaman ismi “Çorum Spor Tarihi”ne altın harflerle yazılır.

Bu Olimpiyat Oyunları’na güreş ve halter dışında ilk defa judoda altın madalya aldık. Şu anda gözlerimi kapıyorum, yüzme havuzumuzun bitirildiğini ve Çorumlu bir gencin 2008 Olimpiyat Oyunları’nda yüzmede altın madalya aldığını tahayyül ediyorum…

İstanbul, 19 Eylül 2000

Leave a Comment.