Azerbaycan Devlet Başkanı Elçibey

Azerbaycan’ın eki Devlet Başka EBULFEYZ ELÇİBEY, tedavi gördüğü Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nde Ankara’da vefat etti.

Ülkesini Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB) hegemonyasından kurtarmak, egemenlik ve bağımsızlığını sağlamak için büyük mücadele veren Elçibey’in kalbi her zaman Türklük için atmıştır. O Türk dünyasının bir araya gelmesi için çalışan, Türkiye’ye karşı büyük muhabbeti olan ve yakasında Atatürk rozeti devamlı taşıyan bir idealist idi.

1938 yılında Nahcivan’ın Keleki Köyü’nde doğdu. Asıl adı Ebulfeyz Kadir Güloğlu Aliyev olan Elçibey, Azerbaycan Bakü Devlet Üniversitesi Arap dili ve edebiyatı bölümünden mezun oldu. 1963 yılında Mısır’da Arapça tercümanlığı yaptı. 1969 yılından itibaren Bakü Devlet Üniversitesi’nde çalışmaya başladı. Akademisyen olarak en üst seviyelere ulaşmak ona yetmedi. Azerbaycan’ın bağımsızlığı için mücadele etmeye başladı.

1976 yılında Sovyetlere karşı propaganda yaptığı ve milliyetçilik suçlaması nedeniyle tutuklandı, çalışma kampına yollandı ve 1978 yılında şartlı olarak serbest bırakıldı.

Bu sıralarda Rusçadan gelen ‘lef takısını ihtiva eden Aliyef olan soyadını (Ali oğlu veya Alisoy) kendisini rahatsız ettiği için değiştirdi ve Elçibey soyadını aldı.

1988-1989 yıllarında liderliğini üstlendiği “Halk Cephesi” önderliğinde Azerbaycan halkına bağımsızlık mücadelesinde öncülük etti. Binlerce Azeri Türk’ünü öldürerek Bakü’ye giren Ruslarla mücadele etti.

Azerbaycan SSCB’nin 1990’da dağılmasından sonra 17 Ekim 1991 yılında bağımsızlığını kazandı. Komünist partisi lideri Ayaz Muttalibov’un Cumhurbaşkanlığının ardından Ebulfeyz Elçibey, 7 Haziran 1992’de bağımsız Azerbaycan Cumhuriyeti’nin ikinci Cumhurbaşkanı oldu.

Elçibey Başkanlığı döneminde

Ermenilerin dağlık Karabağ’da ilerlemesine engel olamadı, Haziran 1993’de Suret Hüseyinov’un ayaklanması üzerine, bu isyanı bastıramayacağını anlayan Elçibey, Ermenilerle devam eden savaşı da dikkate alarak bir iç savaşa neden olmamak için Cumhurbaşkanlığı görevini terkederek doğum yeri olan Keleki’ye geri döndü. Bunun üzerine Nahcivan Meclis Başkanı Aliyev Ulusal Meclis Başkanlığına ve 1993’te yapılan seçimlerde de cumhurbaşkanlığına geldi

1997’de Bakü’ye geri dönen Elçibey Azerbaycan halk cephesi partisinin başında aktif siyasete devam etti. Elçibey 1998 yılında yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerine “Demokratik ve adil olmadığı” gerekçesiyle boykot edilerek katılmadı.

Hayatı boyunca Türk dünyasının birleşmesi için mücadele eden Elçibey, 1989 yılında halk cephesi kurulduğunda 3 hedef koymuştu;

1-            Azerbaycan’ın tam bağımsızlığı

2-            Karabağ’ın Ermenilerden temizlenmesi

3-            Kuzey Azerbaycan (bu günkü Azerbaycan) ile Güney Azerbaycan (İran hudutları içinde) birleşmesi.

Bu hedefleriyle Rusya, Ermenistan ve İran’ı karşısına aldı. Ayrıca Cumhurbaşkanı olur olmaz Türkiye ile Bakü-Ceyhan petrol boru hattı anlaşmasını imzalayarak dev petrol şirketlerini ve dünyayı korkuttu. 1993 ayaklanmasının nedenleri arasında bunlar yatar. Muttalibov ve Hüseyinov bugün Moskova’da yaşamaktadırlar.

Son nefesini çok sevdiği ve bağlı olduğu ülkemizde veren Elçibey’i ve düşüncelerini sizlere tanıtmaya çalıştım. Kendisine tanrıdan rahmet dilerken Azerbaycan ve tüm Türk Dünyası’nın halklarına başsağlığı diliyorum.

Bodrum, 23 Ağustos 2000

Ferai Dinç “Politikacı değil bağımsızlık savaşçısı” Hürriyet

23.08.2000

Yağmur Atsız,”Bir Kemâlistin ölümü” Milliyet, 23.08.2000

Leave a Comment.