Kaybolan Tablolar ve Sait Halim Paşa Yalısı Yangını

İstanbul Boğazı’nın kenarında Yeniköy semtinde yer alan Sait Halilm Paşa Yalısı Osmanlı döneminden kalan ve korunan nadide tarihi eserlerden biri idi. Korumaya alınan bu bina uzun bir süre çok özel devlet toplantılarına ev sahipliği yaptı ve daha sonra TURBAN’a devir edildi.4 Kasım 1994 tarihinde Başbakan Tansu Çiller başkanlığında toplanan Yüksek Planlama Kurulu (YPK) kararı ile yalının Başbakanlığa devri kararlaştırıldı. Yalının Başbakanlığa devrinden sonra yalıdaki eşyanın TURBAN’dan teslim alındığına dair tutanak Başbakanlık yetkililerince imzalanarak düzenlendi. Bundan sonraki gelişmeleri birlikte izleyelim

Yalının Başbakanlığa devrinden yaklaşık bir ay sonra 14 parça eşya Başbakanlık konutuna gönderilmek üzere Başbakanlık görevlilerince şoför Ali Özdağ’a teslim edildi

Düzenlenen başka bir tutanakla da Başbakanlık konutuna intikal ettirilmek üzere aynı şoföre beş adet tablo teslim edildi.

Daha sonra yalıya ait üç adet tablo Konuta gönderilmek üzere ressam olduğu belirtilen Ahmet Özel’e teslim edildi.

Bunların ve diğer bazı mobilyaların Başbakanlık Konutu’na taşınmasından yaklaşık bir yıl sonra tarihi yalı, restorasyon sırasında çıkan bir yangınla kul oldu.

Tablolarla ilgili olarak geçen hafta başında “Başbakanlık sekiz tablonun kaybolmasının ardından diğer tabloların da çalınma olasılığına karşı harekete geçti. Başbakan Bülent Ecevit’in talimatıyla önlemler alınmaya başlarken, bu çerçevede Başbakanlık ve bağlı kuruluşlardaki bütün tablolar kopyalanıyor ve albümleri hazırlanıyor ” haberi yer aldı.

Dün İçişleri Bakanı Sadettin Tantan’ın Başbakanlıkta kaybolan tablolarla ilgili olarak devreye girdiği haberi basında yer aldı.

Aynı haberde önemli gördüğüm hususları aşağıda veriyorum,

Sait Halim Paşa Yalısı’ndan kaybolan tabloların bulmaya kararlı olan İçişleri Bakanı, ünlü yalıdaki yangını soruşturmaya aldı.

Tabloların sırrını yangın çözecek. Bakan Tantan Kundakçı peşinde.

Araştırma’da tabloların yanı sıra bazı değerli tarihi eşyaların da yangından önce TURBAN’da görevli şoförler tarafından yalıdan Ankara’ya taşındığı belirlendi.

Antalya’da üç kişi gözaltına alındı. Olayın kilit isimlerinden Haydar Mengi için Interpol devreye girdi. (Fransa’da Yaşıyor)

Gözaltına alınanlar arasında Çiller ailesine yakınlığı ile tanınan dönemin TURBAN Genel Müdürü ve DYP eski Milletvekili Ömer Bilgin’in adamlarının da bulunduğu öğrenildi.

Basında “Yolsuzluk savaşçısı pes etti” şeklinde yer alan haberde aşağıdaki hususlar dikkati çekiyordu;

ANAP tan iki dönem milletvekili seçilen Halit Dumankaya sekiz yıl sürdürdüğü yolsuzlukla mücadelesinde yenik düştü.

Başta TURBAN ve Sait Halim Paşa Yalısı olmak üzere Toprak Mahsulleri Ofisi, Petrol Ofisi, Özelleştirme ve TRT’deki yolsuzluk olaylarını gündeme getiren Dumankaya, geriye dönüp baktığında, kendisini en çok kitap haline getirdiği TURBAN yolsuzluğunun etkilediği söyledi.

Dumankaya, “sahte faturalar, sahte kaşeler, hepsi vardı. Açılan davalarda birçok kişinin ceza almasına karşın, esas faillere henüz bir şey yapılamadı. hep pıyonlar tutuklandı. Asıl suçlular yatlarda dolaşıyor.” dedi.

Yazıma Halim Dumankaya’nın;

“Ülke genelinde yolsuzluk yapanlarının sayısının 5 bini geçmeyeceği” ve ‘165 milyonun bu kadar insana boyun eğmesi kabul edilecek bir durum değil. Yolsuzlukla mücadele zor, çünkü emek sarfetmeden kazandıkları parayı çok kalay harcarayak her kesim adam buluyorlar. ” sözleri ile son verilken kaybolan tablolarla ilgili değerlendirmeyi sizlerin vicdanlarınıza bırakıyorum.

İstanbul, 5 Elül 2000

Aydın Hasan, Trilyonluk tarihi şoföre emanet ettiler. “Milliyet, 28 8.2000

Onder Yılmaz, ‘Tablolar kopyalanıyor” Milliyet, 28.8.2000

Tolga Şardan, “Sır alevlerde gizli” Milliyet 4.9.2000

Mustafa Bakacak, “Yolsuzluk savaşcısı Pes Etti” Milliyet 28.8.2000

Leave a Comment.