SIDNEY 2000 OLİMPİYAT OYUNLARI

27. Olimpiyat Oyunları 15 Eylül – 1 Ekim’de Avustralya’nın Sidney şehrinde yapılacak olup, ülkemizi 10 branşta 59 sporcu temsil edecek.

Olimpiyat oyunlarının nasıl ortaya çıktığını sizlere kısaca aşağıda aktarmayı istiyorum;

Efsaneye göre, eski Yunanlıların kardeş kavgaları ile birbirlerine düştüğü MÖ. IX. w’ın başlarında, Olimpia şehrinin bulunduğu küçük bir Yunan devleti olan Elia’nın kralı İftes, halkını bir savaştan kurtarmak için Delfoi’deki kâhin Ditia’ya danışır. Kâhin ona, tanrıların beğenecekleri oyunları yeniden düzenlemesini öğütler. İlkçağ efsanesine göre Sparta’nın güçlü kralı Likuros, bunun üzerine komşusu ve rakibi Eleia’yı ‘tarafsız bir devlet” olarak tanır. İki site ve bütün devletler “Olimpiyat” denen şenlikler süresince silahlarını bırakırlar. Yunanlı tarihçi Timaias’a göre oyunlar gerçek tarihi MÖ. 776’da başlar.

Bu şekilde başlayan Olimpiyat oyunları, Romalıların Yunanistan’ı ele geçirdiği MÖ. 146’dan itibaren gerilemeye başlar. Doğu ve Batı İmparatoru I. Theodosius, M.S. 394’te Hristiyan inancını kanıtlamak için Olimpiyat Oyunlarını dine aykırı olduğunu ilan etti ve yasakladı; bundan bir yıl sonra Gotlar, Olimpia’yı yerle bir edip yağmaladılar.

Olimpia ve Olimpiyat oyunlarının yok olmasına rağmen: Yunan ideali (bana göre hayranlığı) bazı Batılı entelektüeller için bir başvuru kaynağı olmaya devam etti ve sporun doğmasıyla bağlantılı olarak XIX, yy’de bu oyunları yeniden başlatma arzusu doğdu.

Modern çağın ilk Olimpiyat Oyunları 1896’da Atina’da gerçekleştirildi. Törensel Olimpiyat kuralları, birbirini izleyen olimpiyatlar sırasında oluşmuştur. Olimpiyat ateşi her Olimpiyat için, Yunanistan’daki Olimpia’dan getirilmektedir. Uluslararası Olimpiyat Komitesi Olimpiyat hareketinin en üst yetkili kurulu olup, merkezi İsviçre’nin Lozan şehrindedir. 2004 oyunları Atina’da yapılacaktır.

1996, 2000 ve 2004 Olimpiyat Oyunlarının Türkiye’de yapılmasını sağlamak için büyük gayret gösteren Türkiye Olimpiyat Komitesi başarılı olamamasına rağmen, bu işin arkasını bırakmamış ve 2008 olimpiyatlarına ev sahipliği yapmak için mücadelesini sürdürmüştür. Müracaat eden 10 kent arasından Sidney, Paris, Toronto, Pekin ve İstanbul finale kalmıştır. Bu aday ülkelerden biri gelecek yılın Temmuz’unda Moskova’da seçilecek.

Basında yer aldığına göre 2008 Olimpiyat Oyunlarının favorisi Paris, gizli favorisi ise Pekin’dir. İstanbul’un bundan önceki elemelerinde;

*             Tesislerimizin henüz uluslararası çapta olmadığı,

*             Güvenlik, Deney eksikliği gibi nedenler ileri sürülmüştü.

Devletimiz, bu müracaata uzak duran İstanbul Belediyesi ve diğer tüm kuruluşlar gereken ilgiyi ve maddi desteği göstermek zorundadırlar. Olimpiyat düzenlemek, o ülkeye ve o şehire büyük prestij sağlıyor ve dünyanın ilgi noktası oluyor.

Yapılacak kulis faaliyetleri Uluslararası Olimpiyat Komitesi üyeleri üzerinde çok etkili oluyor. Türkiye Olimpiyat Komitesi Başkanı Sinan Erdem ve arkadaşlarının önerisi ile 9. Cumhurbaşkanımız SÜleyman Demirel’in 2008 Olimpiyatlarının İstanbul’da yapılması için oluşturulan Tanıtım Komitesinin başkanlığına getirilmesi çok yerinde olmuştur. Demirel’in önemli katkıları olacağı muhakkaktır. Başarıları hepimizi sevindirecektir.

30’un üzerinde branşta yapı an olimpiyat oyunlarında ülkemiz atıcılık, atletizm, boks, serbest ve grekoromen güreş, halter, judo, tekvando, yelken ve yüzme olmak üzere 10 branşta katılmaktadır. Bu olimpiyatta branş sayısını artmış olmasına rağmen bunun yeterli olmadığını belirtmeyi istiyorum. Sporda da gelişmiş ülkeler arasında yer alabilmemiz için daha çok branşta katılmalıyız. 

Sporcularımıza başarılar dilerken, kendilerinden bol bol madalya getirmelerini bekliyorum.

İstanbul, 8.Eylül.2000

Leave a Comment.