ÜST KURUL VE BATAN BANKALAR

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (Üst Kurul) 1 Eylül tarihinden beri faaliyete geçmiş bulunmaktadır. Üst Kurul Başkanlığına Maliye eski Bakanı Zekeriya Temizel getirilmiş bulunmaktadır. (Bu kurulun Başkan Yardımcılığı görevine hemşerimiz Teoman Kerman’ın atanması bekleniyor.)

Bu Kurul’un oluşturulması Bankacılık sektörü açısından yerinde atılmış bir adım olarak değerlendirilmektedir. Ne yazık ki bu güne kadar bankaların düzgün bir şekilde denetlendiğini ve kontrol edildiğini pek söyleyemeyiz. Görevlerini yapan denetleme elemanlarının raporları işin içine siyaset girdiği için uygulamaya konamıyordu.

Siyasi iradenin zamanında görevini yapmaması nedeniyle bazı bankalar yüksek faiz, reklam vb. çekici araçlarla vatandaşın tasarruflarını kuruluşlarına çekmişler, bankaların içlerini boşaltmışlar ve zor duruma düşmüşlerdir. Durumun kötüye gittiğini gören hükümet bu bankalara el koymak zorunda kalmıştır.

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün “batık bankaların yarattığı depremin toplam tutarının 8.3 milyar dolar olduğu ”nu söylemiş ve aşağıdaki tabloyu ortaya koymuştur;

Banka Adı/Eski Sahibi/Bankaya Verilen Zarar

İnterbank/Cavit Çağlar/1,800 milyon dolar         

Bank Ekspres/Korkmaz Yiğit/350 milyon dolar

Egebank/Murat Demirel/1.300 milyon dolar

Yurtbank/Ali Balkaner/650 milyon dolar

Esbank/Yavuz Zeytinoğlu/1.500 milyon dolar

Türkbank/Türkbank emekli sandığı/700 milyon dolar

Yaşarbank/Selçuk Yaşar/1,100 milyon dolar

Sümerbank/Hayyam Gariboğlu/450 milyon dolar

Kamu vicdanında zor aklanacak olan bu banka batırma olaylarının siyasetten çok büyük ölçüde arındırılmış olması ve Üst Kurul Başkanı Zekeriya Temizel’in siyasi geçmişi gelecekte bu tür olayların azalacağı ve hatta hiç olmayacağı izlenimi vermektedir. Bunun olabilmesi para-siyaset, banka-Parti ilişkilerinin kesilmesi ile mümkün olabilecektir. Yeni göreve gelen Üst Kurul’un bunu kesinlikle sağlaması gerekir.

Yukarıda belirtilen bankaların kurtarılabilmesi, IMF’in istediği gibi kamburlarından kurtarılarak satılabilmesi içinde ayrıca 9 milyar doların bu bankalara Mevduat Fonu’ndan veya Hazine’den aktarılması gerekmektedir. Fon kaynakları hızla eriyerek 3 milyarlık seviyesinden 1 milyar doların altına inmesi üst Kurulu Hazine’den borç almaya zorlamaktadır.

Kamu vicdanında bu para kimin parası? Ve nereden sağlanacak diye sorulmaktadır. Bu para vatandaşın parası olup vergilerden karşılanacaktır. Bankalar batarken, batmayan sahiplerinin sorumlukları en kısa zamanda belirlenmeli, para geri tahsil edilmeli, sorumlu görüldükleri takdirde cezalandırılmalıdırlar. Bunları kim yapacak? Bana göre bu bankaların sorumluluğu Üst Kurul’a verildiğine göre onların yapması lazım.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu Başkanı Zekeriya Temizel ve üyelerinden kamu vicdanını rahatlatacak adımları atmalarını bekliyor ve başarılar diliyorum.

İstanbul, 9.Eylül.2000

Kadife Şehin, “Temizel siyasilere pabuç bırakmaz”, Milliyet,

4.9.2000

“IMF’ye şapka çıkarmayı:

8.3 milyar doların hesabını sorun” Hürriyet, 3.9.2000

Leave a Comment.