19. İstanbul Kitap Fuarı Açıldı

Bu hafta içinde iki önemli sosyal etkinliğe katıldım. Bunlardan birincisi Marmara Vakfı tarafından tertiplenen ” 3. Avrasya Ekonomi Zirvesi ” ve ikincisi ise Tüyap tarafından tertiplenen “19. İstanbul Kitap Fuarı ” idi. Tertiplenmesine ve organizasyonuna katkıda bulunduğu Zirve ile ilgili anlatacaklarım oldukça fazla olduğundan bu yazımda Kitap Fuarı ile ilgili konuları size aktaracağım

259 yayınevinin katılımıyla düzenlenen ve ana teması “Küreselleşme ” olan fuar Kültür Bakanımız İstemihan Talay tarafından bugün açıldı. Açılışa fuarın Onur Yazarı Şükran Kurdakul ile Kuzey Kıbrıs Kültür Bakanı da katıldı. 72 kültür ve edebiyat etkinliğinin yer alacağı fuarda geniş bir konu yelpazesi içinde düzenlenen konferans, söyleşi, açık oturum ve gösterilere yaklaşık 200 yazar., sanatçı, bilim adamı, gazeteci ve politikacı konuşmacı olarak katılıyor. Ayrıca İstanbul Kitap Fuarı’na bu yılda çeşitli ülkelerden çok sayıda yabancı yazar da katılıyor. 

Cumhuriyette köşe yazarı olan Onur Yazarı Şükran Kurdakul kendisi ile yapılan bir söyleşide fuarlın ana teması ” Küreselleşme ” ile ilgili olarak “Küreselleşme, enternasyonalizmin sağcısı. Uluslararası kapitalizme bacanak olan kuruluşların oluşturduğu bir durum. Marshall Yardım Planı’ndan itibaren bizimkiler de bacanak…” tespitini yapıyor.

Fuar’ın açılışında hemşerimiz yazar Tuncer Cücenoğlu ile karşılaştım. Sahneye onulan eserinin oynadığı akşama beni davet etmek istediğini ve bana ulaşamadığını söyleyince çok üzüldüm. Son yıllarda artan bir hızda üreten ve bu eserleri yurt içinde ve yurt dışında oynanan ve övgü alan Tuncer ile beraber olamadığım için çok üzüldüm.

Fuar’ı gezerken yine tanınmış ressam ve şair olan hemşerimiz Sait Meden’le, eşi ile birlikte yürüttükleri yayınevinin standında karşılaştım. Kendisine ait şiirlerin, yer aldığı çok sayıda kitap sergiliyordu Çorum Lisesi’nin Orta kısmında okurken resim öğretmenimiz Reşat Leblebici’nin Özlere Sart V9den’sn ne kadar yetenekli olduğunu ve kendisine at tabloların bqzrn resim dershanemizin duvarlarını doldurduğunu hatırlarım

259 yayınevinin sergilediği kitapları, dergileri, CD’Ieri tek tek inceleme fırsatım oldu. Daha ziyade çeken bir kaç standı yakinen inceledim. “Tarih Vakfı” tarafından yayınlanan ve güncel nitelikte olan ‘Kül Sorunu” , “Alevi Sorunu’ ve Milliyetçiliğinin Kökenleri’ isimli kitapları satın aldım

Gezmeye devam ederken eski Kültür Bakanı Ercan Karakaş’la kendisinin kurduğu Sosyal Demokrasi vakfı (SODEV) “SOSYAL DEMOKRASİ KİTAPLIĞI’ standında karşılaştım. Oradan da “Avrupa Birliği Yolundaki Türkiye” isimli eseri adım.

Yozgatlı dostum ekonomist ve yazar Aslan Beşev Kafaoğlu ile çevreci eşi Türksen Beşev Kafaoğlu’nun Başkan olduğu ” S.O.S. Çevre Gönüllüleri Platformu standında karşılaştım. Kendilerinin tecrübe ettirerek bastırdıkları “Yeni Korumacılık’ isimli eseri aldım.

Gezdiğim “Kitap Fuarı’nda oldukça yüklü bir torba ile evime döndüm. Hazreti Muhammedin de Söylediği gibi “oku”yacağım.

Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ün, kitap okumanın önemini onaya koyan aşağıdaki satırlarını da, sizlerin dikkatinize sunmayı istiyorum.

“Türkiye Cumhuriyeti’nin temek kültürdür. Kültür okumak, anlamak, görebilmek, görebildiğinden anlam çıkarmak, ders almak, düşünmek, anlama yeteneğini eğitmektir.’

İstanbul, 3 Kasım 2000

Leave a Comment.