HAYIRSEVER HANIMLARA SESLENİYORUM

Dünkü Milliyet gazetesinde yaralan Güngör Uras’ın “Yeniköy’de Cumartesi” başlıklı yazısını büyük ilgiyle okudum. Bu yazıdan bazı kısımları aynen aktardıktan sonra bir değerlendirme yapmayı istiyorum.

‘Sayın okuyucularım, bizim mahallede birkaç Ramazandır ihtiyaç sahiplerine yemek dağıtılıyor. Bu işi Gülengül Giray isminde bir hayırsever hanım organize ediyor. Dölen Eker Hanım ona yardımcı oluyor. Her gün dağıtılan yemeğin faturasını bir mahalleli üstleniyor.

Caminin altındaki çay ocağını işleten Hacı Efendi, küçük dükkânını Ramazan boyu bu hayır işine tahsis etmiş.

Bu işi organize eden hanımlar, kişi başına -1 milyon liraya yemek şirketi ile anlaşmışlar. Yemek şirketi bir bakıma bu hayır işine katkıda bulunuyormuş.

Hanımlar mahalledeki ihtiyaç sahiplerinin listesini yapmışlar. Her ihtiyaç sahibi hanede kaç kişi olduğunu belirlemişler. Her aileden bir kişi geliyor, ailede üyelerinin sayısına göre dağıtıcı getirilen kaplara yemek koyuyor.

Gördüklerim beni sarstı… Bir yanda bir şeyler yapmak İçin çırpınan iyi niyetli hanımlar… Obür yanda 1 milyon liralık üç kap yemek için evlerinden kalkıp her gün caminin altındaki dağıtım yerine gelen ihtiyaç sahipleri…

Değerli okuyucularım, bu yazıyı okuyunca bir araya gelen hayırsever hanımların, ufak katkılarla neler yapabildiklerini ve nasıl fakir insanları sevindirdiklerini sizlere aktarmayı istedim.

Çorum’da da çeşitli kuruluşlarda saygıdeğer hayırsever hanımların önemli çalışmalar yaptıklarını ve katkılar sağladıklarını biliyorum Eminim ki yukarıda verdiğim bu hayır örneğinin birçok benzerini ve fazlasını kendileri de yapmıştır

Bu yazımla ben siz hayırsever hanımlara Çorum Eğitim ve Kültür Vakfı’nın (ÇEKVA) dört yıldan beri sürdürdüğü ‘Fen Liselerine Giriş Hazırlık Kursu’na destek vermeniz için sesleniyorum. Bu yıl, başta ekonomik nedenler ile Çorum’da bu kursa gereken ilginin gösterilmemesinden ötürü kurslar açılamamıştır.

Ben bu çok önemli girişimin aksamasından dolayı büyük üzüntü duyuyorum. Bugüne kadar bu konu ile ilgili üç yazı yazdım ve herkese destek olmaları için seslendim. Tabii ki, kendimin de bu kursun başlayabilmesi için maddi ve manevi destek vereceğimi ifade ettim.

Bu iş için Çorum’da da Gülengül Giray (Çevreçi ve Çevre Gönüllüleri Derneği Başkanı olduğu için yakinen tanıyorum) hanımefendi gibilerine ihtiyacımız var. Bu girişimde liderliği üstlenecek hayırsever Çorum’un geleceğine büyük katkıları olacağına inandığım bu kursun yeniden açılması için etrafında Yeniköy’de olduğu gibi birçok destekçi hanımefendi bulacaktır. Toplam aylık masrafı 300350 milyon lira olan bu kursun başlatılması için Çorum’da hayırsever hanımlar ve onlara destek verecek hemşerilerimizin girişimlerine gerekirse biler de İstanbul’dan destek veririz.

Mübarek şu günlerde hayırsever hanımefendilerin Çorum’da bu organizasyonu başarı ile sonuçlandıracaklarına inanıyor ve kendilerine güveniyorum.

İstanbul, 17 Aralık 2000

Leave a Comment.