İŞADAMLARI-RÜŞVET

Hürriyet Gazetesi yazarı Muharrem Sarıkaya Frankfurt’ta yapılacak Heimtextil (ev tekstil) fuarına katılmak üzere birlikte uçtuğu uçakta bulunan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğine bağlı 50’yi aşkın oda ve borsa başkanına aşağıdaki soru soruyor;

“Kamu kuruluşları ihalelerinde siyasi ve ekonomik rüşvet hiç olmaz diyebiliyor musunuz?” ve hepsinden tek bir cevap alıyor; HAYIR.

Yazıda dikkati çeken bir husus hepsinin de kamu kuruluşları ihalelerinde bir şekilde rüşvet olayının çalıştığını kabul ediyor olması.

*    *    *

Bu yazıda bazı oda başkanlarının konu ile ilgili görüşleri de yer alıyor.

Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Arif Parmaksız, “Eskiden taşrada yapılan küçük ihalelerde rüşvete rastlamazdık. Öyle bir hale geldi ki, pancar alımı sırasında yapılan tartıyla ilgili ihaleye bile rüşvet bulaştı…” diyor.

Çorum Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı hemşehrimiz Kenan Malatyalı, siyasi parti teşkilatlarının, kamu ihalelerinden ellerini çekmesi gerektiğini vurguluyor.

Ege Bölgesi Sanayi Odası Meclis Başkanı Kemal Çolakoğlu, farklı bir yaklaşımda bulunuyor;

“Kamu ihalelerinde rüşvetin dönmediğini söylemek zor. ABD’de de rüşvet olayına rastlanıyor. Ancak orada olmayacak işler için rüşvet çalışır. Bizde ise olması normal olan işlet için rüşvet işliyor.”

*    *    *

Cumhurbaşkanımız Ahmet Necdet Sezer, Türk İdareciler Derneği tarafından düzenlenen “İdareciler Günü”nde idarecilere;

“Devlete olan güveni ve saygıyı artırmak için yolsuzlukla savaşım vermeli, temiz toplumun gerçekleştirilmesine uygulamalarınızla katkıda bulunmalısınız” şeklinde seslendi ve ülkede yolsuzlukla savaşımın önemini ortaya koydu.

*    *    *

Yukarıdaki açıklamalardan görüldüğü gibi yolsuzlukların tek tek ortaya çıkarıldığı bir ortamda eski bir bakan ve halen milletvekili olan Yaşar Topçu ANAP Grubu’nda yaptığı bir konuşmada hiç çekinmeden, yolsuzlukların üzerine giden İçişleri Bakanı Sadettin Tantan, Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk ve BDDK Başkanı ve eski Bakan Zekeriya Temizel’i “Çetecilikle” suçluyor. Kimilerin avukatlığına soyunuyor.

*    *    *

Bu sonuç bölümünde sizlerin değerlendirmesine yardımcı olacağına inandığım için iki oda başkanının da görüşlerine yer vermeyi istiyorum.

Ankara Ticaret Odası Başkanı Sinan Aygün terörden sonra rüşvet ve yolsuzlukla mücadelenin ikinci tehdit önceliği olarak kabul edilmesi gerektiğini vurguluyor.

Ege Bölgesi Sanayi Odası Başkanı Atıl Akkan TEAŞ’ta rüşvet olaylarının yaşandığını 2,5 ay önce Ankara ziyaretlerinde Mesut Yılmaz ve Cumhur Ersümer’e ilettiklerini açıklıyor ve şöyle diyor;

“Ege Bölgesi enerji dağıtım ihalesinde de benzer sıkıntılarla karşılaştık. Şimdi hiç kimse bu rüşvet olayının neyle ilgili olduğu, kimlerin ne kadar götürdüğü, işin ucunun nereye kadar gittiğiyle uğraşmıyor, bir komutanın sözüne takılıyor. Perdeleme yapılıyor.”

*    *    *

Dünya Bankası’nın yaptığı rüşvetle ilgili araştırmada Türkiye’nin 10 üzerinden 3,8 puan alarak sınıfta kaldığını belirterek yazıma son veriyorum.

İstanbul

Muharrem Sarıkaya, “Rüşveti verenler ne diyor?” Hürriyet, 11.1.2001