ALMANYA’YI KİM KURTARDI?

“Türkiye’yi kim kurtaracak?” başlıklı yazımda ortaya koyduğum hususların anlaşılmasına ve mukayese yapılmasına imkan sağlayacağını düşündüğüm için bugün de bu yazımı yazıyorum.

İkinci Cihan Harbi’nde yerle bir edilen, bombalanan ve ekonomik olarak bitirilen Almanya’yı iddia edildiği gibi 1949 kurulan ilk Batı Almanya Hükümeti’nin Ekonomi Bakanı Prof. Dr. Ludwig Erhard yalnız başına kurtarmamıştır. Onun uyguladığı politikaların başarılı oluşunda Alman halkının verdiği destek ve bir bütün halinde özverili çalışma etken olmuştur.

Harbin bitiminden 11 yıl sonra yüksek tahsil için gittiğim Almanya’da halkın kalkınmak için ne kadar özveri ile çalıştığını ve çırpındığını gördüm ve izledim.

Bu hususa örnek olabilecek olan diğer bir izlenimimi 1978 yılında “Profesörlük Tezi” laboratuvar çalışmalarını yürüttüğüm Almanya’nın Stuttgart Üniversitesi’nde yaşadım. Deneyleri yürüttüğüm laboratuvarın kapısının kolu iyi çalışmıyordu. Birgün görünümü itibariyle usta olduğu anlaşılan bir kişi aniden geldi ve kapının kolunu söktü, yerine başka bir kol takarak gitti. Ertesi gün söktüğü kapı kolunu getirerek taktı ve kendi kendine “şimdi oldu, düzeldi” diye söylendi. Bunun üzerine ben kendisine “Burada iki aydan beri yalnız ben çalışıyorum. Ben kolun bozuk olduğunu kimseye söylemedim. Size buranın bozuk olduğunu kim söyledi?” şeklinde soru sordum. Şaşkın bir vaziyette yüzüme baktı ve “Ben bu binanın Hausmeisteriyim (bakımla sorumlu eleman) Bana kimse birşey söylemez. Ben devamlı olarak tüm binaları gezerim. Bozuk olan birşey olduğunda tamir eder veya tamir ettiririm. Buranın kapı kolunu bozuk olduğunu tespit ettiğimde de gereken tamiratı yaptım. Bu benim görevim” diyerek uzaklaştı.

İşte Almanya’yı böyle düşünen ve çalışan insanlar kurtardı. Söylenmeden işi görev edinenler, ülkenin kalkınmasında itici güç oldular. Bunun sonucunda Almanya dünyanın en kalkınmış ülkeleri arasına girdi, harbin yıkıntı halinde bıraktığı ülke yeniden inşa edildi. Üç milyona yakın Türk ile birlikte toplam yedi milyon yabancıyı da ekonomik kalkınmasını hızlandırmak için bünyesine aldı. Bugün Almanya’nın ihracatı ile ithalatı arasında lehlerine 200 milyar DM’lık (100 milyar dalor) fazlalık bulunmaktadır.

Yazıma son vermeden önce sizlerin bir tespit yapmasını istiyorum. “Evinizde, işyerinizde veya çalıştığınız kurumda musluklar, rezervuarlar su kaçırıyor mu?” Lütfen bir bakınız, eğer akıyorsa, onu tamir için Stuttgart Üniversitesindeki bakımla sorumlu elemanı mı getirelim diye sormayı istiyorum.

İstanbul