ANTALYA TATİLİ VE NATURLAND

Ülkemizin içinde bulunduğu durum ister istemez insanı etkilediğinden benim yazılarım da dahil basında ve televizyonlarda yapılan yorumlar pek iç açıcı olmuyor…

Güneşin insanın içini ısıttığı masmavi Akdeniz kıyılarında, Antalya’da yakınlarımın yanında geçirdiğim Kurban Bayramı günleri beni bir parça karamsar havadan uzaklaştırdı ve dinlendirdi.

Psikologlar aydınlığın ve güneşin insanı ruhsal bakımdan iyileştirici etki yaptığını belirtiyorlar. Onların ifadelerine göre, güneşin az görüldüğü kuzey ülkelerinde güney ülkelerine nazaran daha fazla intihar olaylarına rastlanıyor.

Bayram ziyaretleri dışında kalan zamanımızın büyük bir kısmını Konyaaltı plajlarında güneşlenerek ve dinlenerek geçirdik. Plaj tam bir piknik alanına dönüşmüştü. Kilimini alan, mangalını kapan insanlar çoluk çocuk sahile koşmuştu. Sahilde yerliler kadar olmasa da yabancı turistler de vardı. Onların büyük bir çoğunluğu ülkelerinde hava sıcaklığının +4 0C olduğu bilinci ile +22 0C olan Antalya’da denize giriyorlardı. Kısa bir süre için de olsa ben de denize girdim ve kendimi Akdeniz’in sularına bıraktım.

Antalya ve yöresi yabancı turistlerin en itibar ettikleri ve ziyaret ettikleri doğa harikası bir köşemiz. Side, Kemek ve Belek önemli turizm merkezleri olarak dikkati çekmekte ve buralardaki çok sayıda kaliteli tatil köyü ve oteli turizme hizmet vermektedir.

Bu tatil beldelerden birisi de Kemek-Çamyuva’da Türkiye’nin ilk “Ekolojik Kompleksi” olan NATURLAND (Tabiat) Antalya’ya 55, Kemer’e 8 km mesafededir.

Mitolojik Olimpos Dağı’nın eteklerinde yer alan tesis, 135 dönüm çam ormanı içinde değişik temaların işlendiği üç ana bölümüyle Forest Park&Resort, Country Park&Resort, Aquarium Park&Resot (Orman, Doğa, Deniz Parkları ve Dinlenme Tesisleri) insanların hem tatil yaıp, hem de doğayla bütünleşebileceği benzersiz bir yaşam beldesi olarak insanları kendine çekmektedir.

Naturland, önce Antalya’yı sonra Antalya üzerinden dünyayı anlamaya ve anlatmaya yönelik, ekolojik dengeleye müdahele etmeden, konuklarına en güzel tatil olanaklarını sunma ilkesiyle hizmet veren özel bir parktır.

Forest Park’da Akdeniz Endemikleri (yöreye mahsus bitkiler), geyik ve keçi heykelleri bulunmaktadır. Country Park’da gerçeğine uygun bire bir boyutta inşa edilen ve yine bire bir oyuttaki yolcularıyla birlikte Nuh Gemisi yer almaktadır. Bir başka köşede organik tarım uygulanmakta bunun yanı sıra çiftçilik hayvanları tanıtılmakta, yaşamları özellikle çocuklar tarafından ilgiyle izlenmektedir.

Aquaium Park, suyun ve su yaşamının anlatılmaya çalışıldığı bir diğer kısımdır. Burada su altı yaşamının tüm gizemleri gözler önüne serilmektedir. Havuzlar ve güzel kıyı bu parkın burada kalanlarayüzme imkanı veren kısmıdır.

Naturland’ı benim Danışma Meclisinden yakın arakdaşım Zonguldak üyesi Cemil Çakmaklı yıllarca yılmadan usanmadan kurmuş bulunuyor. İlk defa gördüğüm bu parkı bana ve aileme tanıtırken kendisinin ne kadar mutlu olduğunu gördüm. Ülkeye getirilen turistlere bambaşka imkanları sunduğu ekolojik yaşama önem verdiği için ve bu başarısından dolaı kendisini kutladım. Türkiye’de bu kuruluşunun hisse senetlerini ekolojik hisse senedi olarak Borsa’ya sokması ve halka arz etmesi de kendisinin önemli bir başarısı olarak değerlendirilmelidir.

İstanbul