GİRİŞİMCİ BİR TÜRK

Aachen’de bulunduğum günlerde arkadaşım Dr. Müh. Yalçın Edgü’nün önerisi üzerine Almanya ve Avrupa’daki Türk kökenli girişimcilerin öncülerinden Kemal Şahin’e ait olan Santex Modem Şirketinin tesislerini gezdim.

Aachen’de yüksek tahsilini yapan ve halen şirketin genel müdürlüğü görevini üstlenen Ahmet Kalkan bizi dostça karşıladı, firma hakkında bilgiler verdi ve öğle yemeğine misafir etti.

Almanya’da mühendislik tahsili yapan Kemal Şahin ticarete atılmaya karar verince çalışma sahası olarak tekstil sektörünü seçmiştir. 1982 yılında Almanya’nın aachen kentinde Santex Modem Şirketini kurmasıyla birlikte bugün Almanya, Avusturya, İsviçre, Fransa, Hollanda, Amerika ve Türkiye’de faaliyetini sürdüren Şahinler Holding’in temeli atılmıştır.

Spor giyiminden çocuk giyimine, erkek-bayan hazır giyimden jean ve iç giyime kadar geniş bir ürün yelpazesine sahip olan grup yılda 50 milyon parçanın üzerinde hazır giyim ürününü Avrupa ve Amerika’ya pazarlamaktadır.

9 bini Türkiye’de, 2 bini yurt dışında olmak üzere toplam 11 bin personeli bulunan Grup dolaylı olarak 30 bin kişiyi istihdam etmektedir.

2000 yılı cirosu, Türkiye’de 1 milyar 363 milyon DM, yurtdışında ise 637 milyon DM olmak üzere toplam 2 milyar DM’a ulaşmıştır.

Şahinler Grubu, tekstil sektöründeki yoğun faaliyetleri yanında diğer alanlarda da son yıllarda önemli yatırımlar yapmıştır. Bunlar arasında turizm alanında Antalya Belek’de kurduğu “Club Mega Saray”, Çorlu’da kurduğu “Şahinler Enerji”, Çorlu’da oluşturduğu “Avrupa Serbest Bölgesi”, Şahinler İnşaat ve Teyvaş Gıda sayılabilir.

Dünyanın en büyük tekstil sanayicileri listesinde 26. sırada yer alan Grup aynı zamanda sıralamaya giren Türk firmaları arasında birincidir. İstanbul Sanayi Odası’nın “1999 yılı 500 Büyük Sanayi Kuruluşu listesinin “Özel Kuruluşlar” sıralamasında Holdinge bağlı Bilkont Dış Ticaret ve Tekstil Sanayi A.Ş, 17. sırada yer alırken, aynı listede diğer firmalarıda hızla üst basamaklara tırmanmaktadır.

Şahinler Vakfı ise yaptırdığı okullarla eğitime katkıda bulunurken, çok sayıda öğrenciye de burs vermektedir.

Almanya’daki 55000 Türk işadamından birisinin hızlı gelişimini sizlere sunarken son 40 yıl içinde birçoğu işçi olarak bu ülkeye gelen Türklerin neler başardığı ortaya koymayı istedim.

Türk kökenli işletmelerin çoğalması ve ekonomik büyümesi, Avrupa’da sadece yeni işyerleri yaratmakla kalmayacak, aynı zamanda burada mevcut önyargıların azalmasını sağlayacaktır. Avrupa Türklerin bulundukları ülkelerdeki politik ve sosyal yaşama katılmaları konusunda da çok hızlı bir gelişme kaydedilmektedir. Avrupa ülkelerindeki Türk yurttaşlarının eğitim düzeyi giderek yükselmektedir.

1961 yılında başlayan ve benim yakinen izlediğim ilk “işçi göçü” ile bugün Avrupa’da 3.4 milyon Türk’ün yaşadığı bir topluluk oluşmuştur. onların, gelecekte üstlenecekleri köprü görevi ve gün geçtikçe artan bilgi, eğitim ve ekonomik düzeyiyle gerek Türkiye’nin kalkınmasında, gerekse Avrupa Birliği’ne uyum sağlanmasında küçümsenemeyecek bir rol üstleneceklerine inanıyorum.

Hannover, Almanya