YAPI FUARI VE MİDPAN

Hemşehrimiz sanayici İlhan Çenesiz’in telefonu ile, sizlere dünkü yazımda anlattığım Yapı 2001 Fuarı’na hemşehrimiz Selçuk Kuşcu tarafından kurulmuş bulunan MİDPAN (Metal İşleme Organizasyon Pancur San. ve Tic. A.Ş.) firmasının da bir stand (sergi yeri ) ile katıldığını öğrendim.

Yazılarımda her konuda başarılı olmuş hemşehrilerim arasında köprü kurulacağına inanıyorum. Ayrıca bir atasözümüzde söylendiği gibi “Uzayan kol bizden olsun” diyorum.

Selçuk Kuşcu kardeşimiz ile yaşlarımız yakın olduğu ve onun rahmetli babası manifaturacı Hakkı Kuşcu’nun esnaf ve mağazasının da Saat Kulesi civarında Poyrazların dükkanının karşısında oluşu nedeniyle birbirimizi yakınen tanıdığımızı belirtmeyi isterim.

1952 yılında daha 12 yaşında iken babasını kaybeden ve işin başına geçmek için Ortaokulu bırakan Selçuk, rahmetli annesinin de desteği ile manifatura mağazasını askere gittiği 1960 yılına kadar yürüttü. O tarihte dükkanını kapatan arkadaşım askerlik dönüşünden kısa bir müddet sonra 1963 yılında İstanbul’a geldi ve Kadıköy İskelesi karşısında açtığı dükkanda gıda işleri ile uğraştı.

1981 yılında alüminyum imalatı işlerine giren Selçuk, 1996 yılında gıda işine son vererek MİDPAN’ı kurdu pancur imalatı ve otomasyonu işlerine de başladı. Fransız Somfy, Amerikan Mechoshade, İtalyan Stafer, Alman Geiger firmasının Türkiye temsilciliğini üstlendi. Bu temsilcilikler kapsamında Türkiye’de imal edilmeyen pancur ve garaj kapılarının içerisi poli üreten dolu alüminyum profillerinin ithalatı yapıyor. Bunları tahrik eden motorlar ve bunların otomasyon sistemleri de getiriyor. Ayrıca güneş kırıcı, karartma perdeleri ile projeksiyon perdelerinin motorlarını ithal edilerek, imalatı MİDPAN tarafından yapılmaktadır. Yaptığı işler arasında İş Bankası Genel Müdürlük, Şişe Cam ve Oyak Bank’ın tüm perde ve pancurları sayılabilir. Firma ülkemizin tanınmış birçok imalatçı firmasına mal satmaktadır.

Tuzla’daki fabrikada ve İstanbul’daki büroda 65 kişi çalışmakta olup firmayı inşaat mühendisi olan oğlu Hakkı Kuşcu yürütmektedir. İşletme tahsili yapmış bulunan gelini Yeşim de eşinin yanında yer almaktadır.

Boğaziçi Üniversitesi İktisat Fakültesinin Kamu İdaresi bölümünden mezun olan kızı İnci ise Türkiye’nin ses getiren halıcılık firması olan “3K”nın sahiplerinden. Kayserili Dr. İktisatçı Oktay Yılmaz ile evlidir.

Değerli eşi Yücel hanım ise şehrimizin tanınmış insanlarından merhum İsmail Süngü’nün kızı ve milletvekilimiz Fevzi Hacırecepoğlu’nun da yiğenidir.

Değerli kardeşim Selçuk’un standını haberim olmadığı için ziyaret edemediğimden üzgünüm. Kendisi de bugün beni arayarak haber veremediği için özür diledi.

Başarıları için kendisini ve ailesini kutluyor ve bir hemşehri olarak daha nice güzel günler diliyorum.

İstanbul, 8 Mayıs 2001