34 – 19 KARDER “PİLAV GÜNÜ”

İstanbul’da bulunan Çorumlular özellikle kurdukları dernekler vasıtasıyla kendi aralarında olumlu bir dayanışma sergilemektedirler. Çorum ilinin ilçelerinden ve köylerinden gelenlerin kurduğu dernek sayısı 50’ye yaklaşmış bulunmaktadır. Bu dernekler hemşehrilerimiz arasında hem dayanışma sağlamakta hem de onların doğdukları yere katkılarını yönlendirmektedir.

Kargı ve köylerinden gelenlerin kurdukları dernek sayısı 27 olup bunlar “KARDER” (Çorum İli Kargı İlçesi ve Köyleri Dayanışma Kültür Derneği) çatısı altında toplanmış ve örgütlenmiş bulunmaktadır. Karder’in Genel Başkanlığını Çekva’nın (Çorum Eğitim ve Kültür Vakfı) kurucularından ve yönetim kurulu eski üyelerinden Hakkı Aydın başarı ile yürütmektedir.

Karder’in tertiplemiş bulunduğu 8. Geleneksel “Pilav Günü”, 1 Temmuz Pazar günü istanbul’un önemli dinlenme bölgesi olan ve ormanların içinde bulunan Alemdağ’da gerçekleştirildi. Çekva adına yönetim kurulu üyemiz Bahattin Baş ve eşi ile birlikte davetli olarak katıldığım bu piknikte sayıları 3 binin üzerinde olan hemşehrimizin sergiledikleri tablo beni çok etkiledi. Bu kadar üyesi biraraya getiren, onlar arasında yakınlığı sağlayan ve bizi de candan karşılayan ve ağırayan dernek Başkanı Hakkı Aydın’ı, Kadıköy Şubesi Başkanı Nejdet Coşkun’u ve hizmeti geçenleri kutlamak ve tebrik etmek gerekir.

Piknik alanına serpilmiş ailelerin davul ve zurna eşliğinde kendi aralarında halk oyunları oynadıkları dikkat çekerken, kurulan sahnede saz sanatçılarının sundukları güzel parçalar ve bilhassa Çorum’a ait parçalar katılanları hakikaten coşturuyordu. İkram edilen Kargı pirinci ile pişirilen pilav ve ayran ile Kargı’dan getirilen “CANSU” Çoban Çeşme suyu katılanlara yörelerinde bulunduklar ıhissini veriyordu.

Kargı Kaymakamı Muammer Aşık ve Belediye Başkanı Ahmet Hamdi Akpınar’ın bu toplantıya katılması piknikte bulunanları sevindirdiği gibi İstanbul’da yaşayan Kargılıların arasındaki bu olumlu dayanışmayı daha da kuvvetlendirecek ve onların ilçeleri ve köyleri ile daha yoğun bir şekilde ilgilenmelerini ve destek olmalarını sağlayacaktır.

ÇEKVA’nın yeni seçilmiş yönetim kurulu olarak İstanbul’da bulunan bu derneklerle mevcut dayanışma ve işbirliğimizi daha da genişletmek ve artırmak istiyoruz. Dernek başkanlarını ve üyelerini Hakkı Aydın gibi Vakfımızın kurucu üyesi olarak görmeyi istiyoruz. Bütünleştirici gayretlerimizin meyvesini alacağımıza inanıyoruz.

Hemşehrilerimizi biraraya getiren ve çok güzel bir gün yaşatan Hakkı Aydın ve arkadaşlarına yazımın son kısmında tekrar teşekkür etmeyi istiyorum.

İstanbul