MİAMİ İZLENİMLERİ

Gençlik çağlarımda bugünkü gençler gibi yurtdışını televizyondan, seyahat kitaplarından ve gezi notlarından öğrenebilme imkanımız yoktu. Coğrafya dersinde nehirlerinin planlarını tahtaya ezbere çizdiğimiz ülkelerden birisi de Amerika idi.

İkinci Dünya Savaşı’nın galibi, Marşal yardımı ile yıkılan Avrupayı yeniden kurmaya çalışan ve Kore Harbinde Birleşmiş Milletler adına Güney Kore’yi korumak için koşan bir ülke olarak tanıdığım Amerika’nın Miami Eyaleti ve onu dünkü yazımda bahsettiğim Miami kenti hakkında fazla bir bilgim yoktu.

1952 veya 1953 yılında Hava Kuvvetleri’nde teğmen olan teyzemin damadı Rıza Abraz Amerika’nın Alabama Eyaleti’nin Montgomery kentine altı ay süre ile uçuş eğitimi almak için gönderilmişti. Birgün kendisinden bir kart aldım. Kartın ön kısmında Miami şehrine ait çeşitli manzaralar ve “Ayaklarıma kum doldu” ibaresi yer alıyordu. Rıza ağabey, kartında Miami’nin güzel sahillerinde yüzdüğünü ve Miami’yi çok beğendiğini yazıyordu. Uzun bir süre bu kartı ve Alabama’dan gönderdiği kartpostalı sakladım ve sık sık baktım. İnşallah birgün ben de buraları görürüm diye içimden geçirdim…

1980 yılında Birleşmiş Milletler Dünya Çevre Programı’nın davetlisi olarak yedi aya yakın kaldığım Amerika’da bir aya yakın tetkik seyahatine çıktım ve bu arada üç gün Miami’de kaldım. Daha sonra 1994 yılında beş gün kadar daha kaldığım bu şehir dünyanın her tarafından turist çekmektedir.

Bugün bu kenti Türkiye’de birçok kimse tanımaktadır. Miami’de aralarında Sibel Can, Mehmet Ali Ilıcak gibi ünlülerin(?) de bulunduğu 10 bin Türk’ün ev sahibi olduğu, çok sayıda Türk lokantasının ve işyerinin bulunduğu ve bu kente Türk Hava Yolları (THY) haftada direkt veya aktarmalı 15 sefer yaptığı bilinmektedir. Geçen yılbaşı ve Ramazan Bayramı tatilinde Miami kontenjanları günler öncesinden dolmasına rağmen ekonomik kriz şu anda Miami uçuşlarını olumsuz etkilediği tespit edildi ve gelecek sene direkt uçuşların kaldırılmasına karar verildi.

Miami’de yalnız kendilerine has ünlü olan insanlar dışında birçok Türk bilim adamı ve aileleri de yaşıyor. Bunlardan hemşehrimiz Prof. Dr. Sadık Kakaç ve Ege Üniversitesinden Prof. Dr. Oktay Ural’ı sayabilirim.

İnşallah ülkemiz içinde bulunduğu ekonomik zorlukları yener… Ne zaman kalkınmış ülkeler seviyesine gelirsek, o zaman sizin veya yavrularınızın bu diyarları görme imkanlarınızın olabileceğini düşünüyorum ve bunu temenni ediyorum.

Bodrum-Dörttepe