TURİZM VE ÇORUM

Tatilde ilk yazım turizm ve bu konuda benim Almanya’da öğrenci iken bir arkadaşımla birlikte yaptığımız girişim ve sağladığımız katkı ile ilgili olacak.

Dünyada turizm hareketleri son 40 yılda artan bir şekilde gelişti. 2. Cihan Harbi’nin yaralarını saran ve hızla kalkınan ülkelerin insanları artan refahlarının sağladığı imkanlar ile tatillerini yurtdışında geçirmeye başladılar.

Ülkemizde bilhassa Akdeniz ve  Ege’de yapılan yatırımların etkisi ile bu paydan artan bir şekilde payını almaya başladı.

Aşağıda 1963’ten bu yana Türkiye’ye gelen turist sayısı ve elde edilen gelir tablo halinde verilmiştir.

Turist Sayısı    Turizm Geliri

Yıl       (bin)    (milyon dolar)

1963    198      7

1965    361      13

1970    724      51

1975    1.540   200

1980    1.288   326

1985    2.614   1.482

1990    5.389   2.705

1995    7.726   4.957

2000    10.412 7.636

Bu yıl gelensayısının 12 milyona, turizm gelirinin ise 10 milyar dolara çıkması beklenmektedir. 15 milyar dolar için IMF ve Dünya Bankasının tüm isteklerini yerine getirmek zorunda olunduğu bir ortamda turizmin ve turizm gelirlerinin ülkemiz için önemi ortadadır.

Bu kaynağın daha artması için hepimiz turizm gelişmesine katkı sağlamalıyız ve turistlerin ülkemiz unutamayacakları anılarla dönmeleri için elimizden geleni yapmalıyız.

1960’lı yılların başında yüksek tahsilimi yaptığım Almanya’nın Hannover kentindeki bir sinemada “Cehenneme Kadar” isimli bir film oynuyordu. O filmi izlemeye gittiğimde filmin üç dakikalık bir kısmının Antalya’da geçtiğini gördüm. O zamanlar benim daha görmemiş olduğum Antalya’nın denizi ile ve tüm güzellikleri ile bir “cennet” olduğunu hissettim. Filmin sonunda eski Vali ve Gaziantep Senatörü olan Tevfik Kutlar’ın oğlu arkadaşım Ömer ile birlikte Türkiye’nin ve Antalya’nın tanıtımını yapmaya karar verdik. Sinema girişinde gelenlere broşür vermeyi düşündük. Sinema işleticilerine Hannover’de okuyan Türk talebeleri olduğumuzu ve yapmak istediklerimizi anlattık ve izin istedik. Bize memnuniyetle yardımcı oldular. Temin ettiğimiz broşürleri ve kendi hazırladığımız Almanca bildiriyi iki hafta boyunca her seansın giriş saatinde dağıttık. Acaba bir katkısı oldu mu bilmiyoruz!.. Ama şu anda bilinen bir gerçek var ki, bu yıl başından beri Antalya’ya 2,3 milyon yabancı turist geldi ve bunun yaklaşık 1,5 milyonu Alman turist…

Turistin geldiği yer kalkınmaktadır. Artık son yıllarda sık sık gittiğim Antalya’da bu çok açık bir şekilde görülmektedir. Biz Çorumlular olarak şehrimize daha çok turist çekmek için elele vermeliyiz ve görevlilere yardımcı olmalıyız. Valimizin, resmi ve özel turizm kuruluşlarının takdire şayan gayretlerine katkı sağlamalıyız ve onların yanında yer almalıyız. Turisti çekecek tüm tarihi, dini, doğal ve benzeri değerleri tanıtmalıyız ve ziyarete hazırlamalıyız.

Şu anda gazetelerimizde Çorum’u içine alan turlara rastladıkça çok seviniyorum. Bir an için gözlerimi kapıyorum ve Hitit uygarlığını ve Çorum’u tanımak için Avrupa, Amerika ve Japonya’dan gelen turist uçaklarının peşpeşe “Çorum Havaalanı”na indiğini tahaylül ediyorum.

inşallah bir gün bu hayallerim hakikata dönüşür.

Bodrum-Dörttepe, 10 Ağustos 2001