34 – 19

Bu yazımda sizlere İstanbul ve Çorum’la ilgili haberleri ve konuları aktaracağım.

Bağcılar Belediyesi Çadırında

Arefe gününde değerli hemşehrimiz Bağcılar Belediye Başkanı Feyzullah Kıyıklık’ın iftar yemeğine kalabalık bir ÇEKVA grubu olarak katıldık (Turan Ilgaz, Sabit Velidedeoğlu, Duran Leblebici, İlhan Çenesiz, Yalçın Benderli, Bahattin Baş, Nevzat Yetik,  ve ben). Feyzullah beyin kayın biraderi Ahmet ile gazeteci Burhan Çınar’da orada idiler. Ramazan boyunca Bağcılar Belediyesi hudutları içinde bulunan firmaların verdikleri iftar yemeği 1400 kişilik çadırda veriliyor. Fakir insanların sayısı çok fazla olduğu için ilk 1400 kişi yemeğini yedikten sonra masalar hızla temizleniyor ve ikinci 1400 kişilik gruba yemek veriliyor. Daha sonra aynı çadırda kültürel ve sosyal faaliyetler yürütülüyor.

Halkımızın Ramazan ayında ve genelde her zaman gösterdiği dayanışma Türk toplumunun yıkılmasını ve bir Arjantin olmamasını sağlıyor.

İftar yemeğinden sonra uzun bir süre Başkanımızla sohbet ettik. Kendisi bizlerin katılımından memnuniyetini dile getirdi ve ÇEKVA’ya desteğini sürdüreceğini ifade etti.

İstanbul’da Hayat Durdu

İstanbul’da Bayramın üçüncü günü yağan kar hayatı etkiledi evimizde hapis kaldık. Eşim de, ben de işimize gidemedik. İlk iş günü öğleye doğru büyük zorluklar içinde arabamızla, evimiz civarındaki karlı ve buzlu yollardan binbir zorlukla geçerek şehrin içinde Merter’de oturan kayınvalidenin evine sığındık ve üç gün orada kaldık. Böylece ikimiz de oradan işlerimize rahatça gidebildik.

Böyle az bir kar yağdığında İstanbul’da ve ülkede yaşamın bu kadar olumsuz etkilenmesini anlamak mümkün değil. Almanya’da 11 yıl kaldım. Daha sert kışlar yaşadım ama böyle bir durumla karşılaşmadım. Altyapı mükemmel olduğundan ve görevliler de üzerine düşeni (tuz-kum atma) zamanında yaptıklarından yaşam etkilenmiyor. Çağ atlamak sözle olmuyor.

Alaybeyoğlu ailesinin mutlu günü

Çorum Lisesi’nden arkadaşım Yalçın Alaybeyoğlu ile eşi Feyzan’ın geçen hafta Cuma akşamı tek evlatları Gökhan’ın mutluluğunu, İstanbul’da birlikte yaşadık.

Merit Oteli’nin salonlarında yapılan düğüne yoğun bir katılım vardı. Çorum eski milletvekillerinden olan rahmetli Naim bey ve rahmetli eşi Naciye hanımın oğlu olan Yalçın’ı bu akşam da Çorum’dan gelen ablası Seyhan Eralp ve eniştesi Erdal Eralp yalnız bırakmamışlardı. Oğulları operatör Dr. Noyan Eralp de eşi İstanbul dışında olduğu için Çorum’dan gelen annesi ve babasına yalnız katılmıştı. Yalçın’ın İstanbul’da yaşayan ablası Beyhan ve kızı Mine ile İzmir’de yaşayan kardeşi emekli albay Uğur, eşi Necla ve kızı Banu da aileyi temsil ediyorlardı.

Gelinimiz Çiğdem ve oğlumuz Gökhan’a mutluluklar diliyor, arkadaşım Yalçın ve eşi Feyzan’ı da kutluyorum.

Geçmiş olsun

Değerli hemşehrilerimiz ve ÇEKVA’nın kurucu üyeleri Ateş Amiklioğlu’na ve Dursun Yanardağ’a geçirmiş oldukları başarılı ameliyatlar için geçmiş olsun diyor, sağlıklı günler diliyorum.

Başsağlığı

Bahçelievler’de komşumuz olan hayırsever ve iyi bir insan olarak tanıdığım Kemal Bayrak ağabeyin vefatını üzüntü ile öğrendim. Kendisine tanrıdan rahmet, ailesine ve dostlarına başsağlığı diliyorum.

İstanbul