34-19

Geçen hafta sonu İstanbul’da hareketli ve dolu dolu, Çorum’la iç içe günler yaşadık.

VALİMİZ ATIL ÜZELGÜN ÇEKVA’DA

İstanbul’da bulunan Valimiz Atıl Üzelgün geçen Cumartesi günü Çorum Eğitim ve Kültür Vakfı’nı ziyaret etti. Vakfın yöneticileri ve üyeleri ile ilk defa ÇEKVA binasında bir araya gelmekten büyük bir memnuniyet duyduğunu ve ÇEKVA’nın çalışmalarını çok olumlu bulduğunu ifade eden sayın Üzelgün’e Vakfın ileriye dönük çalışmaları ile ilgili bilgiler de sunuldu.

Çorum Toplantıları kapsamında verilecek konferansı dinlemek üzere toplanmış bulunan üyelerimize, hemşehrilerimize ve Vakfımızdan burs alan öğrencilere hitap eden sayın Valimiz aralarında olmaktan ve bilhassa Çorumlu gençlere seslenebilmek imkanını bulduğu için mutlu olduğunu belirtti. Gençlere başarı dileyen Valimiz, kendilerinin sorunlarının çözümüne katkıya hazır olduğunu da belirtti.

Sayın Ufuk Kocamaz tarafından verilen konferansı soru-cevap bölmüne kadar izleyen Sayın Üzelgün, “I. Çorum Hitit Uluslararası Fotoğraf Yarışması” ile ilgili toplantıya hazırlık yapmak ve katılmak için aramızdan ayrıldı.

Valimizin Vakfımıza gelmesi bizleri, üyelerimizi, hemşehrilerimizi ve öğrencilerimizi çok sevindirdi.

MUTLULUK VE GÜZELLİĞİN SIRLARI

Uzun yıllardan beri İstanbul’da yürütülmekte olan “Çorum Toplantıları”na ÇEKVA salonunda sayın bayan Ufuk Kocamaz’ın “Mutluluk ve Güzelliğin Sırları” konulu konferansı ile devam edildi. Vakfımız Yönetim Kurulu üyesi Bahattin Baş’ın davetlisi olan sayın Kocamaz’ın aynı başlığı taşıyan bir kitabı da bulunmaktadır.

Sağlıklı, mutlu, güzel ve uzun bir hayat yaşamak için nelerin yapılması ve nelerin yapılmamasını anlatan konferanscı aşağıdaki konuları özellikle vurguladı;

* Unutulmaması gereken, vücudumuzun ve ruh sağlığımızın iyi olmasının bizim iyi olmamız anlamına geldiğidir.

* Çoğu hastalık kaynağını stres adı verilen duygusal baskılardan alır. Her şeye çabuk sinirlenmek ve üzülmek, sebebi belli olmayan çok çeşitli ağrılara ve hastalıklara zemin hazırlar.

* Hayat düşüncelerle belirlenir. Onun için olumlu düşünceyi öğrenip vücudumuzun bağışıklık sistemini güçlendirmeliyiz. Bu şekilde mikroplara karşı direnç kazandığımız gibi iyi bir ruh sağlığına da kavuşabiliriz. Olumlu düşünce aklın yaratıcı olmasını sağlar.

* Dengeli insan hayatın akışına uyum sağlar, hayattan korkmaz, hayatla uyum içindedir. Benliğimiz gerçek olanla sonsuz bir ahenk ve uyum içinde olur.

* Biz, düşüncemizle iyi olana kapıları açar ya da kapatırız. Sınırları biz koyar ve kısmetimizi biz yaratırız.

* Düşündüğünüz, inandığınız ve güvenle beklediğiniz her şey mutlaka gerçekleşecektir.

* Doğayla her zaman içiçe olmayı sağlayın. En ufak bir ottan, ufacık bir kuş sesinden mutluluk sinyalleri alın.

* Sağlığımız için yediklerimize, içtiklerimize dikkat etmeliyiz, onun için yiyeceklerimizi tanımalı ve bize olan etkilerini bilmeliyiz. Kendi iyiliğimiz için sağlıklı ve uzun yaşamın sırlarını öğrenmeliyiz ve uygulamalıyız.

BURS ALAN ÖĞRENCİLERİMİZLE

Konferansın sonunda, Vakfımızın kurucularından ve Bağcılar Belediye Başkanı Feyzullah Kıyıklık tarafından ikram edilen yemek yendi, Vakfımız kurucularından Aslan Öztaş’ın gönderdiği giyim eşyaları kendilerine dağıtıldı ve bursları verildi.

İstanbul