ÇORUM KAPADOKYA OLACAK

Bu önemli cümleyi bana “İstanbul İtte 2002 Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı”ndaki Çorum Valiliği Turizm Müdürlüğünün sergi yerinde (standında) karşılaştığım turizm firması sahibi Recep Topal ifade etti.

Turizm Müdürlüğü’nün iki yıl önce turizm firmalarına yaptığı davet ile ilk defa Çorum’u ve turizm potansiyelini yakınen tanıdığını belirterek bu yıl içinde üç otobüs yerli turisti Çorum’a getirdiğini ve kendisinden başka 12 turizm şirketinin de Çorum’u programlarına aldığını açıkladı. Ayrıca yöremizde kendisinin ve gelenlerin gördüğü yakın ilginin her geçen katılımı artırdığını da coşku ile söyledi.

Türkiye’de iç turizmin uzun bir süreden beri Nevşehir ve yakın bölgesini oluşturan Kapadokya’ya yöneldiğini ve on kişiden dokuzunun bu yöreyi gördüğünü ortaya koyarak Çorum bölgesinin özellikle Hitit medeniyetinin merkezi olarak yakında Kapadokya’nın yerini alacağını tekrar tekrar açıkladı.

Şimdiye kadar yalnız iç turizme hitap eden organizasyonunun bundan böyle dış turizme de hizmet vereceğini belirtti. Yurt dışından gelen turistleri Ankara’ya, oradan Çorum’a ve daha sonra Kayseri’ye götüreceğini ilave etti. Yakında açılacak Çorum Müzesinin yabancıların ilgisini daha da artıracağını vurguladı.

Tüm yazılarımda bahsettiğim gibi, Çorum’u tanıtmak ve turizmden faydalanması sağlayabilmek için, öncelikle Hitit medeniyetini ve diğer zenginliklerimizi yurt içinde ve dışında tanıtmalıyız. Bu tanıtıma hepimiz ve resmi kuruluşlarımız katkıda bulunmalı.

Bu fuara bu sene de katılınması ve Çorum’un tanıtılması çok yararlı olmuştur. Bu katılımı sağlayan valimize, İl Özel İdaresine teşekkür etmeliyiz. İl Turizm Müdür vekili İbrahim Yıldız hazırlık safhasında ve fuar esnasında büyük gayret gsötermiş ve Çorum’un tanıtımına büyük katkı sağlamıştır. Kendisine birlikte istanbul’a gelen Yakup Koçer’e de teşekkürler.

Ayrıca bu katılımda ziyaretçilere verilen broşürlerin hazırlanmasına ve şehrimizin tanıtıcı simgesi olarak dağıtılan leblebileri verenler ile alınmasını sağlayanlara katkıları için teşekkür ediyorum.

Çorum ve yöresinin tanıtımı için her imkanı kullanmalıyız ve elimize geçen her fırsatta değerlendirmeliyiz. Fuarda bulunduğum sırada oraya gelen ulusal kanal program hazırlayıcısı Dursun Özden hazırladığı kültürel bir seride Türkiye’de 26 ili tanıtacağını ve bunlardan birinin de Çorum olduğunu söyleyince çok memnun oldum. Sayın Yıldız kendisi ile yakınen ilgilendiği gibi döküman göndereceğni ve Çorum’a geldiğinde yardımcı olacağını belirtti.

Çorum Eğitim ve Kültür Vakfı (ÇEKVA) olarak biz de bu fuara katılan İl Turizm Müdürlüğüne destek oluyor ve yanlarında bulunuyoruz.

İnşallah, Antalya’ya 5 milyon turist geldiği gibi en kısa zamanda da Çorum’a 500 bin turist gelir. Turizmin bacasız bir fabrika olduğu söylenmektedir.

Yeter ki buna inanalım ve gereken gayreti gösterelim.

İstanbul, 4 Mart 2002