BOKS TURNUVASI – HALTER ŞAMPİYONASI

Spor insanların sağlıklı olmasını ve vücudunun gelişmesini sağlar. Bizim okul yıllarında “Beden Eğitimi” halk dilinde ise “Jimnastik” nitelenen dersimiz uzun bir süre adet yerini bulsun şeklinde yürütüldüğü için herhangi bir spor dalında kendimi geliştirebildiğimi ve başarı kazandığımı pek söyleyemem.

Ortaokul’un son sınıfında okulumuzda Beden Eğitim öğretmeni olarak atanan Tahir Altın’ın gelmesi ile hepimizde spora ve izciliğe karşı büyük bir ilgi doğdu. O zamana kadar futbol oynamaya gayret ederken onun sayesinde bugünkü “Su Deposu”nun bulunduğu bölgede kayak sporu yapar hale geldik. Bir yarışmada ikincilik aldığımı hatırlıyorum. Bu benim gençliğimde ve belki de hayatımdaki en önemli spor başarımdır. ayrıca kendisi aletli jimnastiğe ve bisiklet sporuna da önem veriyordu.

Almanya’ya ilk gittiğim yılımı lisan öğrenrek ve tahsil öncesi stajını yaparak geçirmiştim. Şantiyede el arabama doldurulan betonu taşıyamayıp döktüğümde, yanıma gelen ustabaşı pazımı sıkarak hiç adalem olmadığını söylediğinde çok üzülmüştüm. Hakikaten vücudumu gelişterecek doğru dürüst bir spor yapamamıştım.

Vücut geliştirmede önemli yer tutan iki spor dalı ile ilgili olarak son haftada yaşadıklarımı sizlere aktarmayı istiyorum.

*   *   *

BOKS

Marmara Grubu Vakfı üyelerinden olan Atilla Cömert’in merhum babası adına yapılan daveti üzerine “Uluslararası XVII. Ahmet Cömert Boks Turnuvası”nın açılış seramonisine katıldım.

Ülkemizde boks sporunun gelişmesine büyük katkısı bulunan ve Boks Federasyonu Başkanlığı yapan Ahmet Cömert Dünya Boks Teşkilatı Asbaşkanlığı da yapmıştır.

Ahmet Cömert’in büyük emeği İstanbul’da başlatılan ilk beş turnuvanın adı “Uluslararası Boğaziçi Boks Turnuvası” iken 1990 yılında vefatından sonra hamisi olduğu turnuvanın adı Boks Federasyonu ve Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü tarafından “Uluslararası Ahmet Cömert Boks Turnuvası” olarak değiştirilmiştir.

19 bayan 40 erkek takımın katıldığı bu turnuvanın açılışından bir bayan ve bir erkek müsabakasını izledikten sonra ayrılırken, babasının adını yaşatmak için her türlü katkıyı sağlayan genç arkadaşım Atila Cömert’i tebrik ettim. Ailesinin adını yaşatanlara da hayranım.

*   *   *

HALTER

Antalya’da yapılan “Avrupa Halter Şampiyonası” ülkemizin yüzünü ağartacak başarı ile sonuçlandı. Türkiye, bayanlarda Avrupa şampiyonu, erkeklerde ise Avrupa ikincisi oldu.

Bu spor dalı da, 1980’li yıllarda Başbakanımız Turgut Özal’ın takdir edilecek bir kararlılıkla Naim Süleymanoğlu’nu Bulgaristan’dan Türkiye’ye getirmesi ve oun olimpiyatlarda çok sayıda altın madalya kazanması ile tanınmış ve popüler olmuştur.

Halter’de son yıllarda sağlamış olduğumuz başarı da değerli hemşehrimiz Halter Federasyonu Başkanı Kenan Nuhut’un emeği ve büyük katkısı bulunmaktadır. Kasım 2001’de yapılan Dünya Halter Şampiyonasında organizasyon sağlanan başarı Avrupa Şampiyonasında Antalya’da yapılmasına vesile olmuştur. Kenan Nuhut ve Federasyon üyeleri olan hemşehrilerimiz Mehmet Yolyapar ve Orhan Özsaraçoğlu’nu tebrik ediyorum.

Benim gibi tüm Çorumluların kendileri ile gurur duyduğundan ve başarılarının devamını dilediklerinden eminim.

İstanbul, 9 Mayıs 2002