ARASIRA YAĞLI GÜREŞİ DE YUNANLILARA KAPTIRIYORUZ!

Bugüne kadar bize ait ne varsa, Yunanlıların özel gayretleri ile kendilerine maledilmiş ve yabancılara da bu durum benimsettirilmiştir.

Örnek mi istersiniz? İmam Bayıldı, imam bayildi, cacık, ceriki olmuş… Dünyaca tanınan “Türk Kahvesi” isteyenlere, böyle bir kahveyi bilmediklerini, arzu ederlerse “Yunan Kahvesi” ikram edebileceklerini ifade etmişlerdir.

Yeni dünyada, Amerika’da bize ait hemen hemen herşey Yunanlılara ait olarak bilinmektedir. Kendi medeniyetlerinin Yunan medeniyetinden geldiğine inanan Batı ülkeleri bu tip propagandayı kolaylıkla kabul etmektedir.

Hangi bulgulara ve neye dayandığı ortaya konulmadan bir öğretim üyesi tarafından “Yağlı güreşin Yunanlılara ait olduğu” basına açıklandı. Ayrıca bu açıklamaya “kıspete el sokulmasının da doğru olmadığı ve kaldırılması gerektiği” eklenince emin olun çok şaşırdım. Yüzyıllardan beri bize ait olan yağlı güreşi de kendi ellerimizle Yunanlılara teslim ediyoruz.

Allahdan 641. Kırkpınar Güreşleri Kırkpınar Ağası, kıspete el sokma oyununun kaldırılması konusunda yanlış anlaşılmalar olduğunu belirterek “Halk arasında kazık atma olarak nitelendirilen kıspete el sokma oyunu kesinlikle kaldırılamaz. Bu, yağlı güreşte oyun şekillerinden biridir. Bu oyunların hepsi devam edecektir” dedi. Böylece Türk’ün öz malı olan yağlı gürein Kırkpınar’da, er meydanında bu sene de ve gelecekte de devam edeceği en kuvvetli bir şekilde vurgulanmış oldu.

Hitit medeniyetine ait bulgularla, kendinden sonra gelen Yunan medeniyetinin bulguları arasında büyük benzerlikler olduğu ortaya konulduğu bir ortamda elimizle ata sporumuzun Yunanlılara maledilmesini bir Türk olarak anlayamadığı ifade etmeyi isterim.

İstanbul